mastné vlasyV tradiční čínské medicíně k příznakům onemocnění patří:

  • postupné vypadávání vlasů
  • alopecie
  • suché a lámavé vlasy
  • mastné vlasy
  • lupy
  • předčasné šedivění vlasů

Těchto šest základních projevů, neboli také stavů, se považuje za disharmonii a nevyváženost. Co může být původní příčinou každé nemoci z hlediska čínské medicíny? To se dozvíte v následujících řádcích. Pro západního člověka většina termínů a souvislostí bude znít a vypadat jako neznámé bludiště, ale to podstatné a hlavní určitě pochopí každý.

Postupná ztráta vlasů

Z hlediska TČM růst a síla vlasů ve větší míře záleží na stavu jater a ledvin. Postupné vypadávání vlasů může být způsobeno nedostatečností krve v játrech nebo nedostatkem esence ledvin. Mohou být také i jiné příčiny vypadávání vlasů, zejména – žár krve, který se projevuje suchostí vlasových folikul. Žár krve obvykle vzniká při ohni v játrech, který směruje vzhůru, což způsobuje vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů se často vyskytuje po závažných onemocněních - akutních, chronických a zdlouhavých. Samozřejmě, TČM bere v úvahu i vnesení příčiny, jako je vypadávání vlasů po chemoterapii, nádorových onemocnění, po intoxikaci solemi těžkých kovů, atd.

V některých případech se vypadávání vlasů může pozorovat v mladém věku bez známek selhání jater nebo ledvin. V tomto případě hovoříme o vrozené vlastnosti, která nemá žádný klinický význam.

Alopecie

Alopecie je náhlá ztráta vlasů, při které obvykle vypadávají v chomáčích až do celkové plešatosti. Alopecie může být způsobena několika faktory: především žárem krve (obvykle při ohni v játrech), který vysušuje vlasové folikuly, vnitřním větrem, který stoupá do hlavy anebo stagnacÍ krve, když stagnující krev brání pohybu nové krve a výživě vlasů.

Suché a lámavé vlasy

Nejčastější příčinou suchých a lámavých vlasů je nedostatek krve jater nebo jinu ledvin. Játra a ledviny jsou hlavní orgány, které vyživují vlasy. A právě díky nim mohou být vlasy suché a křehké.

Obecný nedostatek energie Čchi a krve obvykle zahrnuje i nedostatek krve v játrech a vlasy se stávají suchými a lámavými.

Nedostatečná funkce sleziny a žaludku, které dohromady odpovídají trávicímu systému z pohledu západní medicíny, může také způsobit nadměrnou jemnost, suchost a lámavost vlasů, protože špatně zpracované jídlo vede k nedostatku esence potravy a nedostatku živin. Tento stav dost často může být způsoben nadměrným přemýšlením, úzkostí a psychickým napětím, které oslabují slezinu.

Chronická ztráta krve, což je často případ chronické menoragie (velmi silného menstruačního krvácení), může také vést k suchosti a lámavosti vlasů, protože krev se nedostatečně vyživuje.

Mastné vlasy

mastné vlasyMáji byt naše vlasy mastné? Určitě odpověď je složitější. Každí lidský vlas normálně je pokrýt jemnou vrstvou tuku. Mazové žlázky neustalé vyrábí tuk, který je nezbytný proto aby zajistil pružnost a výživu keratinu (tuhé bílkovině co tvoři samotný vlas). Ale všechno má byt s mírou. Když vaše vlasy jsou mastné již druhý den po umyti šamponem, tak to svědčí o problému.
Z hlediska čínské medicíny zvýšená mastnota vlasů je vždy znamením vlhkosti, s žárem nebo bez, a přítomností v organismu velkého množství hlenů.

Předčasné šedivění vlasů

Za předčasné šedivění vlasů se tento jev považuje v příliš nízkém věku. Šedivění vlasů ve stáří je normální a neznamená žádnou patologii. Šedivé vlasy u mladých lidí se silným tělem a v dobré kondici - je to čistě dědičný jev a nemá žádný klinický význam. Nejčastější příčinou předčasného šedivění je nedostatek krve jater nebo esence ledvin. Dalším důvodem je obecný nedostatek energie Čchi a krve. Náhlé šedivění vlasů je obvykle způsobeno ohněm v srdce nebo játrech, šokem nebo velmi intenzivním emocionálním výbuchem, jako je například hněv. Pokud vlasy pak získají nažloutlou barvu a stávají se suchými, obvykle se mluví o nedostatku krve a esence.

Lupy

lupy ve vlasechLupy (Seboroická dermatitida) jak to definuje západní medicína, je zánětlivé onemocnění zejména vlasové části hlavy a obličeje, které se projevuje tvorbou šupin. Poslední dobou se „na lupech“ děla velký byznys. Jsme si vědomi toho, že lupy ve vlasech nejsou jenom kosmetický problém, ale především zdravotní. Lupovitost a seboroická dermatitida mají společný patogenní faktor - kvasinku Pityrosporum ovale (forma houby Malassezia furfur), která je součástí normální lidské flóry, ale při onemocnění dojde k jejímu pomnožení. Přestože problém se zdá být probádaný a nabízí se spousta kosmetických prostředků na odstranění lupů, nikdo se v západním světě nezmiňuje o vyléčení lupů. Uvádí se, že vznik i závažnost nemoci pravděpodobně ovlivňuje dědičnost i klimatické faktory. Čínská medicína má na to jiný názor.

Nejčastější příčinou lupů dle TČM je nedostatek krve jater, která nestačí k výživě pokožky hlavy. Pokud se lupy netvoří pravidelně, tento stav je spojen s větrem jater, který obvykle vzniká kvůli nedostatku krve v játrech.

Lupy se mohou tvořit za podmínek spojených s horečkou, zejména s ohněm jater, z vlhkostí žáru v meridiánu jater nebo kvůli toxickému žáru.

Přípravek proti vypadávání vlasů

Při správném určení příčiny onemocnění a s holistickým (celostním) přístupem k terapii proti ztrátě vlasů, je léčba vždy velmi účinná. Čínská medicína nenabízí jeden konkrétní přípravek proti vypadávání vlasů. Odhalí se příčina a pak se nasadí cílená léčební kůra. Pomocí bylin organizmus se přivádí do rovnováhy. Může to byt i několik etap léčby, kde jsou použity  preparáty dle patentovaných starobylých čínských receptur a samotné metody léčby jsou namířené na odstranění přičíň nemoci vlasů.

 


 

Individuální poradenství zdarma.

Mate zde unikátní možnost získat individuální konzultací. Stačí jen vyplnit následující formulář:

cinský lékař on-line poradna s lékařem TČM