Vysvitlo sluníčko, sedíte venku a po chvíli z ničeho nic se začnete škrábat? I přesto, že se vám to nikdy nestalo, je možné, že se s tím budete potýkat nyní častěji než dřív. Podnebí se mění a slunce není to co bylo, díky slabší ozonové vrstvě je mnohem agresivnější a nám nezbývá nic, než dávat větší pozor v letních měsících. To jakým způsobem se s tím vaše tělo dokáže poprat, záleží na vaší všeobecné opatrnosti.
Když se vaše tělo dostane do kontaktu s něčím, co může ohrozit vaše zdraví, váš imunitní systém vyvolá chemické změny, které pomáhají vašemu tělu odvrátit jakoukoliv nemoc. V případě sluneční kopřivky se však nejedná o typickou alergickou reakci, při níž by se v těle tvořili protilátky proti slunečním paprskům. Jsou lidé, kteří mají zvýšenou citlivost na sluneční záření (fotosenzitivní), u nichž dochází k reakci na ultrafialové paprsky, jež může připomínat alergickou reakci. Existují však i ti, kteří se potýkají se sluneční alergií nebo solárním ekzémem. Z pohledu čínské medicíny však není nutné dělat rozdíly, takže ať už to nazveme jakkoliv, sluneční paprsky vždy vyprovokují zatím neznámé „alergeny“, které jsou v kůži a na pokožce se projeví vyráška. V České Republice se tyto potíže vyskytují u 10-20% lidí, nejčastěji u žen ve věku 20-40 let.
Jaké jsou příčiny sluneční kopřivky?
Sluneční kopřivka je stav, ve kterém se pacient potýká s vyrážkou na kůži, když jejich kůže přijde do kontaktu s ultrafialovým zářením nebo v některých případech může vypuknout jeho působením v kombinaci s některými kosmetickými přípravky.
Ke kožní vyrážce může dojít i v případě, kdy vystavíte kůži umělému světlu uvnitř místnosti (př. lampy, lustry).
Náchylnost na tuto nemoc mohou zhoršovat i chemické léky (př.antibiotika, léky na snížení vysokého tlaku, protizánětlivé léky, psychofarmaka a další..). Stav odolnosti kůže může být na slunci pak citlivější.
Výjimkou není ani dieta, nesprávná strava může v organismu vyvolat nerovnováhu, která pak může jít naproti tomuto onemocnění.
Jak se sluneční kopřivka projevuje?
Vzhled pokožky, u které se projevuje reakce na sluneční záření, se může lišit případ od případu, záleží na konkrétní nerovnováze v organismu. Příznaky sluneční kopřivky se mohou projevit takto:
- zčervenání pokožky, flekaté mapy
- svědění, bolest
- drobné rány, pupínky, puchýře
Tyto příznaky se vyskytují na různých částech těla, na pažích, ramenou, krku, hrudi, nohách, nártech a to během několika hodin po pobytu na slunci.V těžších případech se mohou objevit i např. bolesti hlavy, nevolnost, pokles tlaku nebo kolapsové stavy. V lehčích případech odezní do dvou hodin.
Tomuto onemocnění se můžete vyhnout tím, že se budete vyhýbat slunci, mazat se krémem s faktorem minimálně 50; vyhýbat se lékům, které mohou oslabovat určité orgány, zkusit nějakou léčebnou kůru před sluneční sezónou. Avšak v případě, že vás slunce již doběhlo, zkuste třeba i alternativní léčbu, která bývá často učinná a zahrne širší spektrum vašich nerovnováh v organismu.
Jak se sluneční kopřivka léčí z hlediska západní medicíny a čínské medicíny?
Léčba západní medicínou je malinko komplikovaná a né vždy zaručí zdárný výsledek. Ve většině případech se podávají antihistaminika, v těžších případech hormonální léky – kortikoidy. Lékař může doporučit třeba i protisvědivé zásypy nebo tekutý pudr např.s taninem.
Někteří pacienti mívají dobré výsledky z předsezónní světloléčby, při němž se kůže postupně připravuje na UVA a UVB záření. Postupnými dávkami, které se zvyšují si kůže zvyká a na slunci se lépe aklimatizuje. Nicméně tato prevence nemusí zabrat na každého.
V čínské medicíně se na sluneční kopřivku, alergii nebo solární ekzém dívají bez rozdílů. Záleží vždy na příčině a ta se stanoví diagnózou. Může jít o poruchu imunitního systému nebo jakoukoliv jinou nerovnováhu v těle. Někdo má oslabené ledviny, jiný naopak játra či jiný orgán. A tak nelze stanovit jednotný lék pro všechny.
Příklad z praxe:
Jedna pani přišla před začátkem léta celá oteklá, od hlavy až k patě, měla svědivou vyrážku po celém těle. Z pohledu TČM svědění pokožky bývá příznakem horka, které je zapotřebí stáhnout a vybrat příslušné byliny, které pročistí krev, ochladí a rozproudí čchi. Této pani stačili k uzdravení dvě sezení s praktikem TČM. Odcházela šťastná a zdravá. Díky bylinným přípravkům, které jí praktik předepsal se zbavila nejenom sluneční kopřivky, ale i vnitřní horkosti, která je velice běžná v letních měsících a dokáže vyvolat různé kožní problémy. V případě, že trpíte touto nemocí i Vy, neváhejte se objednat k praktikovi TČM.
Předtím než půjdete s tímto problémem k praktikovi TČM, je dobré si sednou a zamyslet se nad těmito otázkami.
Jak dlouho po vystavení na slunci se vaše příznaky objeví?
Jak se příznaky projevují?
Měli jste už někdy tyto potíže?
Došlo ke zhoršení nebo ke zlepšení?
Jaké léky a doplňky stravy pravidelně užíváte?
Praktik TČM se Vás pak může zeptat na tyto otázky:
- Které části těla jsou slunečním zářením postiženy?
- Jak se to projevuje na kůži?
- Jak závažné jsou vaše příznaky?
- Jak dlouho trvá tato kožní reakce?
- Máte svědění nebo bolest?
- Reaguje vaše pokožka na přímé sluneční světlo nebo i skrze okenní sklo?
- Má někdo jiný z vaší rodiny kožní reakci na sluneční záření nebo jiné alergické kožní problémy?
- Jaké produkty na pokožku používáte?
Mějte také na mysli, že jakákoliv přehnaná reakce pokožky na sluneční záření vysloveně varuje na problémy s imunitním systémem. Váš hlavní strážce a ochrance potřebuje pozornost a s největší pravděpodobností i aktivní pomoc. Praktik čínské medicíny zhodnotí celkový stav organizmu a ukáže cestu jak nastolit rovnováhu a uzdravit tělo. Někdy stačí preventivně použít odvar Laodžan, někdy upravit jídelníček a tak zvýšit příjem životní energii Čchi, ale někdy je třeba podstoupit komplexní kůru k tomu, aby organizmus a oslabené orgány nabraly sílu a vaše tělo přestalo přehnaně reagovat na sluneční paprsky.
Objednat se na individuální konzultaci k našim praktikům TČM můžete telefonický nebo e-mailem přes formulář v sekci KONTAKTY.
{jcomments on}