Přesto, že západní medicína rozlišuje žloutenku od onemocnění hepatitidou B, jedná se o nemoce, které postihují stejný orgán. Z tohoto důvodu čínská medicína léčbu nerozlišuje a zajímá jí jen léčba daného orgánu.

žloutenkaCo je vlastně žloutenka?

Žloutenka je popisována jako zežloutnutí kůže a očního bělma (bílá část oka) a je způsobena vysokými hladinami bilirubinu v krvi. Intenzita zežloutnutí kůže a bělma závisí na hladině bilirubinu v krvi. Pokud dojde k jeho mírnému zvýšení, zežloutnutí kůže a bělma jsou značné, pokud je hladina bilirubinu opravdu vysoká, žlutá barva se přemění v hnědou.

Bilirubin je odpadní produkt, a přirozeně, odpadní produkty nacházející se v těle, jsou odstraňovány pomocí ledvin nebo jater. Když bilirubin vstoupí do jaterních buněk, dochází ke konjugaci s kyselinou glukuronovou (navzájem se spájí). Konjugovaný bilirubin se přirozeně vylučuje stolicí. Bilirubin, který se z krve neodstraní, je nekonjugovaný bilirubin.

Ke žloutence dojde, pokud je příliš mnoho bilirubinu v játrech - míra jeho výroby přesahuje míru jeho eliminace. Může to být také v důsledku dysfunkce jater, kde je zabráněno odstraňování bilirubinu, což může být v důsledku ucpaných žlučových cest, které zasahují do žluči a toku bilirubinu z jater do střev při vylučování. léčba tohoto příznaku se zaměřuje na jeho příčinu.

Co je hepatitida B?

Na druhé straně, hepatitida B je onemocnění, konkrétně zánět jater. Tento zánět může vzniknout z infekce, přemíry alkoholu, poruchy imunitního systému nebo intoxikace léky. Hepatitida B je způsobena virem, a může se jedna akutní stav nebo chronický stav.

Je hepatitida B nebezpečná?

Lidé, kteří nesou vir hepatitidy B nemusí být nemocní nebo umřít, ale mohou tento virus šířit na ostatní lidi prostřednictvím infikovaných tělesných tekutin, jako je krev, sperma, poševní výtok, atd.

Orgán, který je napaden jak u žloutenky, tak u hepatitidy B jsou játra. Játra jsou velice důležitým orgánem, který pomáhá tělo čistit od toxinů; vstřebává potraviny, které sníme; produkuje látky, které přirozeně odbourávají infekce a produkuje látky, které jsou nezbytné pro srážlivost krve. Pokud se játra kontinuálně poškozují, dochází k jejich ztuhnutí a zjizvení. Pokud k tomu dojde, játra pak přichází o svou funkci a selhávají.

Hepatitida B je vážné onemocnění, které postihlo už mnoho lidí.

Příznaky hepatitidy B

Příznaky hepatitidy B mohou zahrnovat například:

• horečku
• ztráta chuti
• bolest celého těla
• nevolnost a zvracení
• tmavě žlutá moč
• a nakonec..žloutenka

Dle západní medicíny tato nemoc nemá svou specificky danou léčbu. Akutní infekce může časem ustoupit. Léky proti virům mohou pomoci před dalším šířením tohoto onemocnění, avšak neléčí. Nicméně je možné se nechat preventivně očkovat proti této nemoci, vakcíny již existují.

Prevence hepatitidou A,B,C

V České republice jsou nejrozšířenější typy A a B a tak si zde uvedeme jen pár příkladů, jak se před těmito nemocemi chránit. Vzhledem k tomu, že například hepatitidě A se lidově říká „nemoc špinavých rukou“, nemělo by na prvním místě chybět:

- pečlivé mytí rukou a snažit se být pozorný na to čeho se na věřejnosti dotýkáme, apod.
- u hepatitidy B (i C) si dáváme pozor na tělní tekutiny – oděrky, poranění na kůži – přenáší se krví, spermatem, poševním výtokem, apod. Proto používejte ochranu tam, kde si nejste jistí a vyhýbejte se dotykům poraněných částí těla
- očkování – proti Áčku i Bčku exituje jedna vakcína. T, kteří se nechají očkovat v době kdy jsou zdraví, mají zaručený téměř doživotní ochranu proti těmto nemocem.

Proti hepatitidě typu C očkování neexistuje. Tato nemoc je ale léčitelná, v případě, že se podchytí včas.

Riziko

Hepatitida B v řadě případů poškozuje játra, dochází k jejich selhání a nezřídka pacient umírá na cirhózu nebo rakovinu jater

Shrnutí:

  • Žloutenka je termín daný kvůli žlutému zbarvení kůže a očního bělma.
  • Žloutenka je příznakem - není nemocí, na rozdíl od hepatitidy B, což je zánětlivé onemocnění jater.
  • Žloutenka je častým příznakem hepatitidy B.
  • Žloutenka a hepatitida B mají jedno společné: jedná se o nerovnováhu stejného orgánu, čímž jsou játra.   
  • Léčba žloutenky v západní medicíně se zaměřuje na řešení základních příčin; léčba hepatitidy B se zaměřuje na odstranění viru nebo zastavení rychlé progrese onemocnění.

Žloutenka - léčba dle tradiční čínské medicíny

V čínské medicíně se při hepatitidě virového původu používají kupříkladu tyto bylinné přípravky:

I.etapa

Shuan Hua BaoElixír Shuan Hua Bao  ½ lahvičky 4x denně 10 dní

 

Qing Re DuOdvar proti teplotám Elixír Qing Re Du ½ lahvicky 4x denně

 

 

Dračí žlučPilule Dračí žluč 1/3 - 1 pilule 3x denně 30-40min po jídle a

 

Král Vi Ta MinElixír Král Vi Ta Min – 1 flakón denně

 

 

II.etapa

Hu GanPilule Hu gan ½ pilule 2x denně po jidle 15 dní

 

Pilule Qik tomu Pilule Čchi ½ pilule 1x denne mezi 9-11 hodinou 20 dní

 

 

Perlový prášek Huanhe

a pak Prášek perla Huanhe - 1 amfora na noc

 

III.etapa

LaoliElixír Laoli ½ lahvičky 2x denně 12 dní

 

IV.etapa

Shuan Hua BaoElixír Shuan Hua Bao  1/3 lahvičky 3x denně nebo ½ lahvičky 2xdenně 10 dní

 

QRDElixír Qing Re Du ½ lahvičky 2xdenně 10 dní

 

 

Dračí žlučPilule Dračí žluč ½ pilule 2x denně po jídle

 

 

V.etapa

laodžanOdvar Laodžan ½ lahvičky 2x denně

 

mateří kašičkanebo Elixír Mateří kašička s ženšenem

 

 

Laolinebo Elixír Laoli

 

 

 

Toto onemocnění je v České Republice poměrně časté a tak máte-li zájem se o této nemoci více informovat nebo konzultovat Váš stav s jedním z našich praktiků, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.