Bronchitida je zánět nebo otok průdušek (bronchů), dýchacích cest mezi nosem a plícemi.

Přesněji řečeno, zánět průdušek je stav, kdy sliznice průdušek je zanícená nebo infikovaná. Lidé se zánětem průdušek mají sníženou schopnost vdechovat vzduch a kyslík do plic a v dýchacích cestách mají hodně hlenu.

Bronchitida může být akutní nebo chronická:

Zánět průdušekAkutní zánět průdušek zabere kratší dobu onemocnění, po němž obvykle následuje rýma nebo virová infekce, jako je chřipka. Vyznačuje se kašlem s hleny, nepříjemnými pocity na hrudníku nebo bolestivost, horečka a někdy i dušnost. Akutní bronchitida obvykle trvá několik dní nebo týdnů.

Chronický zánět průdušek je závažné, dlouho probíhající onemocnění charakterizované přetrvávajícím vykašláváním hlenu, které trvá déle než tři měsíce. Lidé s chronickou bronchitidou mají různou míru dýchacích potíží a symptomy se mohou zlepšovat či zhoršovat během různých období roku. Dojde-li k chronické bronchitidě s emfyzémem, může dojít ke chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Co způsobuje bronchitidu?

Bronchitida je způsobena zánětem průdušek, viry, bakteriemi a jinými dráždivými částicemi

Akutní zánět průdušek je obvykle způsoben viry, obvykle těmi, které způsobují nachlazení a chřipku. Mohou být také způsobeny bakteriální infekcí a expozicí látkám, které dráždí plíce, jako je tabákový kouř, prach, výpary a znečištěné ovzduší.

Chronický zánět průdušek je způsobený opakovaným podrážděním a poškozením plic a tkání dýchacích cest. Nejčastější příčinou chronické bronchitidy je kouření, s dalšími příčinami jako je dlouhodobá expozice znečištěnému ovzduší, prachu a výparům z životního prostředí a opakovanými epizodami akutního zánětu průdušek.

Příznaky bronchitidy

Mezi známky a příznaky akutní i chronické bronchitidy patří:

• přetrvávající kašel, který může produkovat hlen
• sípání
• nízká horečka a zimnice
• tísen v oblasti hrudníku
• bolení v krku
• bolesti těla
• dušnost
• bolesti hlavy
• ucpaný nos a dutiny

Jedním z hlavních příznaků akutního zánětu průdušek je kašel, který trvá několik týdnů. Někdy může trvat několik měsíců, pokud průdušky potřebují delší dobu na uzdravení.

U chronického zánětu průdušek je běžné, že příznaky se zhorší dvakrát nebo vícekrát každým rokem, a často se zhoršují během zimních měsíců.

Nicméně, kašel, který přetrvává delší dobu, může být také příznakem jiného onemocnění, jako je astma nebo zápal plic.

Léčba zánětu průdušek v západní medicíně

Lidem, kteří trpí bronchitidou je obvykle doporučeno, aby si odpočinuli, pili tekutiny, dýchali teplý a vlhký vzduch a nakoupili si léky proti kašli a bolesti, k utlumení příznaků a usnadnění dýchání.

Mnoho případů akutního zánětu průdušek může být vyléčeno bez jakékoliv léčby, ale pro chronickou bronchitidu léčba neexistuje.

Chcete-li mít příznaky bronchitidy pod kontrolou a zmírnit je, lékaři mohou předepsat:

• Antibiotika - jsou účinné k léčbě bakteriálních infekcí, ale ne pro virové infekce. Mohou také zabránit sekundární infekci
• Lék proti kašli - i přesto, že kašel by neměl být zcela potlačen, protože je důležitý pro produkci hlenu a odstranění dráždivých částic z plic
• léky, které otevírají cesty průdušek a odstraňují hlen
• léky, které ztenčují nebo uvolují hlen v dýchacích cestách, což usnadňuje vykašlávání
• Protizánětlivé léky a glukokortikoidů steroidy – jsou pro přetrvávající potíže, které pomáhají snížit chronický zánět, který může způsobit poškození tkáně
• Oxygenoterapie - pomáhá zvýšit příjem kyslíku při dýchacích potížích
• program plicní rehabilitace - zahrnuje práci s respiračním terapeutem, který pomáhá se zlepšením dýchání.

Dále může pomoci:
Odstranění příčin dráždících plíce - například ukončení kouření
Použití zvlhčovače vzduchu - může uvolnit hlen a zmírnit omezený průtok vzduchu a sípání
Cvičení – posílí se svaly, jež jsou zapojeny při dýchání
Dechová cvičení - například, dýchání s našpulenými rty, které pomáhá zpomalit dýchání

Zánět průdušek a Tradiční čínská medicína

Z hlediska tradiční čínské medicíny se zánět průdušek v akutní a chronické podobě rozděluje na napadení organismu z venčí, což se týká akutního zánětu a oslabení organismu, tedy nedostatek energie orgánů/u chronického zánětu průdušek. Při vnitřním nedostatku energie organismu dochází k zánětu pozvolna, ale jistě. Je tedy nutné určit přesnou diagnózu, najít orgán/y, které jsou oslabené a přivést je znovu do rovnováhy. Diagnóza je důležitá i vzhledem k dalším symptomům, např. zda se tvoří hlen nebo jde o suchý kašel (sípání), apod.

Z bylinných preparátů by skvěle posloužili některé z těchto přípravků:

Elixír Ke LingElixír Ke Ling - v případě, že plíce je zapotřebí zvlhčit, odstranit hleny a hnis. Receptura je zacílená přímo na záněty horních cest dýchacích, kašel, apod.

Shuan Hua BaoElixír Shuang Hua Bao - odvádí horkost z plic, je zaměřený na infekce horních cest dýchacích, používá se při chřipce, apod.

 

 Elixír Qing Re Du - odvádí horkost z plic, ochlazuje krev, usušuje vlhkost, odstraňuje otoky, používá se při virových onemocnění, respiračních infekcí

Elixír Qing Re Du

 

 

 

Snadno rozpustný výtažek Woad (Vajda) - silně ochazuje, odstraňuje svědivost, vyhání viry a bakterie, používá se při chřipce, angíně, neutralizuje jedy

Vajda

 

 

 

Posléze je doporučeno posílit energii v plicích, k čemuž slouží Elixír Vitapuls a pilulky Liu Wei

Elixír Vitapuls

 

Liu Wei

 

 

 

Trpíte-li zánětem průdušek v akutní formě nebo chronické a chcete-li podpořit organismus bylinnými výtažky, které mají silný účinek právě při těchto potížích, přijďte na konzultaci k praktikovi TČM.