Zánět močového měchýře obvykle způsobuje častou, naléhavou potřebu močit a bolestivý nebo pálivý pocit při močení. Tyto příznaky se obvykle vyvinou v průběhu několika hodin nebo jednoho dne. Naléhavá potřeba močit může způsobit nekontrolovatelný únik moči (urgentní inkontinenci), a to zejména u starších lidí. Zřídka kdy nastane horečka. Bolest se obvykle projevuje jako pocit nad stydkou kostí a často v dolní části zad. 

Jaké jsou další příznaky zánětu močového měchýře?

zánět močového měchýřeDalším příznakem může být časté močení v noci (nykturie). Moč je často zakalená a může obsahovat viditelnou krev. Málokdy, když infekce vznikne z abnormálního spojení mezi močovým měchýřem a střevem nebo vagínou (píštěle), se může do moči dostat vzduch (pneumaturia).

Někdy je zánět močového měchýře bez příznaků, zejména u starších lidí, a zjistí se až při vyšetření moči z jiných důvodů. U starších lidí se zánět močového měchýře nemusí ani projevit v příznacích jako je časté močení, ale naopak mohou mít horečku,pocit zmatenosti.

U člověka, jehož močový měchýř nefunguje správně z důvodu poškozených nervů (neurogenní měchýř) nebo člověk, který má katétr, mohou mít zánět močového měchýře bez příznaků, dokud se infekce nedostane do ledvin nebo se nespustí horečka.

Příčiny zánětu močového měchýře z pohledu západní medicíny

Ženy

Zánět močového měchýře se běžně vyskytuje u žen, zvláště během reprodukčních let. Některé ženy mají zánět močového měchýře opakovaně. Existuje řada důvodů, proč jsou k této nemoci náchylné, jeden z nich je malá délka močové trubice a její blízkost k vagíně a konečníku, kde se bakterie běžně vyskytují. Přispět může i pohlavní styk, protože pohyb může způsobit, že bakterie se dostanou k močové trubici, ze které vstoupí do močového měchýře. Obzvláště náchylné k zánětu močového měchýře jsou těhotné ženy, protože samotné těhotenství může interferovat s vyprazdňování močového měchýře.
Pokles produkce estrogenu, ke kterému dochází po menopauze může ztenčit vaginální a vulvální tkáně kolem močové trubice (atrofické vaginitidy a atrofické uretritidy), které mohu predisponovat ženu do opakovaných zánětů močového měchýře. Kromě toho, povyslá (vyhřezlá) děloha nebo močový měchýř může způsobit špatné vyprazdňování močového měchýře a předurčit k zánětu. Vyhřezlá děloha nebo močový měchýř je častější u žen, které měly mnoho dětí.
Zřídka kdy se zánět močového měchýře vrací z důvodu abnormálního spojení mezi močovým měchýřem a pochvou (vezikovaginální píštěle).

Muži

U mužů je zánět močového měchýře méně častý. Častou příčinou je bakteriální infekce prostaty (viz.prostatitida), která způsobuje opakovaný zánět močového měchýře a močové trubice. I přesto, že antibiotika vymítí bakterie z moči v močovém měchýři poměrně rychle, většina z těchto léků nedokáže proniknout do prostaty dostatečně rychle k vyléčení infekce. Obvykle je třeba brát antibiotika několik týdnů. Je-li léčba farmaceutickými léky předčasně ukončena, bakterie, které zůstávají v prostatě mají tendenci znovu infikovat močový měchýř.

Obě pohlaví

V případě, že proud moči se částečně blokuje, kvůli kamenu v močovém měchýři nebo močové trubici, zvětšené prostatě (u mužů) nebo zúžené močové trubici, bakterie, které vstupují do močových cest se močí hůře vyplachují. Bakterie, které po močení zůstanou v močovém měchýři se mohou rychle rozmnožit. Lidé s dlouhotrvající nebo opakovanou obstrukcí průtoku moči mohou vyvinout výchlipku močového měchýře (divertikl). Zde se může shromažďovat moč, což dále zvyšuje riziko infekce.

Zánět močového měchýře může být zapříčiněn i katétrem či jiným nástrojem, který se vkládá do močových cest a může zavést bakterie do močového měchýře.
Někdy se močový měchýř může zanítit, aniž by tam byla přítomna infekce, onemocnění zvané intersticiální cystitida.

Léčba a prevence z hlediska západní a čínské medicíny

Zánět močového měchýře se v rámci západní medicíny obvykle léčí antibiotiky. Antibiotika mohou však postupně oslabovat obranyschopnost organismu, jehož primární funkce je tímto způsobem pomalu likvidována. Antibiotika proto mohou vyřešit zánět močových cest jednorázově a poměrně rychle, ovšem s rizikem, že se nemoc znovu vrátí. Důležité je tedy posilovat imunitní systém přípravky, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu.

 Ve starobylé Číně léčitelé nevěděli, co jsou to bakterie, ale dokázali pomocí bylinných směsí efektivně bojovat proti všem zánětům, včetně zánětů v močových cestách. Princip působení bylin spočívá v tom, že oni přímo nezabíjí bakterie, ale vytváří prostředí, ve kterém se bakterie cítí oslabeně.

Močový měchýř a ledviny jsou součástí elementu VODY (dle hvězdy Wu XIN). Voda sama o sobě je velmi důležitá pro náš organismus, tvoří kolem 75% lidského těla. Je proto nezbytné, aby ledviny a močový měchýř fungovaly správně, jelikož slouží jako filtr skrze který odchází odpadní voda z těla ven prostřednictvím moči. Číňané se tedy zaměřují především na meridián ledvin.

V případě že prostředí močového měchýře je příliš horké a vlhké, bakterie se zde mají velice dobře a mají tendenci se rozmnožovat. Pokud se vyrovná teplota těchto orgánů, prostředí začně být pro bakterie nepříznivé a sami odejdou. Důležité jsou tedy byliny, které vyrovnají nerovnováhu horka a vlhka. 

Příklad z praxe

Shen Shi Tong v praxiZ praxe můžeme předložit zachycené stavy jedné z našich pacientek, která trpěla chronickým zánětem močového měchýře. Z diagnostiky jazyka lze vyčíst, že pacientka je už po akutní fázi, avšak bílý povlak naznačuje, že je zapotřebí ještě vyčistit a vydezinfikovat močové cesty. K tomu skvěle posloužil bylinný výtažek Shen Shi Tong a preventivně i vložky Zi Mei Shu (vzhledem k navštěvování veřejných bazénů). Chronický zánět vzniká však z oslabení orgánu než z vnějšího napadení. Pacientka měla nedostatek energie ledvin a oslabený spodní zářič, takže po použití Shen Shi Tongu se předepsali bylinné pilulky Liu Wei na podpoření ledvin. Výsledek se nám podařilo zachytit a jak je vidět z druhé poloviny fotografie, pacientky stav se velice zlepšil již po deseti dnech.

Zi Mei Shu    Shen Shi Tong

Pro podporu bylinné kůry se v některých případech doporučují i následující bylinné preparáty:

Shuang Hua BaoElixír Shuang Hua Bao - zvyšuje citlivost patogenní mikroflóry k syntetickým antibiotikům, nenarušuje přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry, odvádí horkost a neutralizuje jedy

 

LaodžanOdvar Laodžan - silně posiluje imunitní systém. V Tradiční čínské medicíně jeden z nejlepších preparátů a uznávaný jako všelék!

 

Tyto uvedené bylinné výtažky posilují imunitní systém a tak pomáhají organizmu vytvořit vlastní protilék pro nezvané hosty..

Máte-li potíže s vracejícím se zánětem nebo třeba jen první zkušenost se zánětem močového měchýře, doporučujeme šetrnou bylinnou kůru, nejlépe konzultovanou praktikem TČM, najdete nás v centru ČÍNSKÝ LÉKAŘ.