hubnutíJiž víme ...

Z hlediska moderní medicíny přibývání na váze (do určitých hranic) není nemoc. Pro mnoho lidí je to ale vážný problém. Propagují se různé způsoby hubnutí, i když ne všechny z nich jsou účinné. Určitě mnozí z Vás, kterým se úspěšně podařilo snížit svoji váhu, máte zkušenost, že ale jakmile jste přestali kontrolovat svůj jídelníček, váha se opět vrátila (tzv. Jo – Jo efekt). Moderní medicína dodnes nemá uzavřenou odpověď na otázku co je to nadváha.

Překvapující je také skutečnost, že obézní lidé často nejedí příliš mnoho a přesto přibývají na váze. Mnoho lidí jí mnohem více a tuk se jim neukládá. Ukazuje se, že schopnost uchovat energii ve formě tukových zásob mají pouze jednotlivci lidského rodu.

Lipomy

Lipomy (nezhoubné nádory z tukové tkáně) se u některých lidí přemísťují v těle z místa na místo, což naznačuje, že nejsou připojeny k jiným tkáním těla. Tedy, tyto substance nejsou jednou ze součástí lidského těla, ale pouze vyplňují mezery mezi ostatními látkami a orgány. Je možné, že tato „výstelka“ obsahuje určitou živinu, ale s největší pravděpodobnosti jsou to odpadky, kterých se tělo není schopno zbavit.

Metody hubnutí

Nízkokalorická strava, sportovní zátěž pro spalování kalorií, dokonce i operace, liposukce (odstranění tukové tkáně) – to jsou populární cesty za štíhlou linií. Praxe ukazuje, že výše uvedené metody nejsou dostatečně účinné. Mnoho lidí, kteří vyzkoušeli všechny způsoby, nebyli schopni zbavit se tukových zásob. Pro mnohé je nemožné zastavit trvalý nárůst tělesné hmotnosti. Současně mnoho lidí žije zcela v rozporu s těmito teoriemi a problémy s nadváhou nemají. Velkou ironií je, že lídr vývoje medicíny ve směru boje s obezitou (Spojené státy), kde se na trhu s prostředky na hubnutí každý rok točí obrovské finanční částky, nemůže zastavit růst počtu lidí s nadváhou. Podle posledních odhadů za 10 let 80% populace USA budou tvořit lidé velikosti XXXL.

Jestliže se podíváte na stopy, které ponechávají na obličeji a těle člověka všechny roky jeho života, je jasné, že s věkem vzniká hodně přebytků. Je to stejné jako ve starém domě, kde se postupně hromadí spousta zbytečných věcí. S tukovými zásobami jak se zdá , je to něco podobného. Čím je člověk starší, tím více se jich nahromadí. Řekněme, že jsou to rezervy energie. Potřebujeme je?– asi ne. To je zjevně v rozporu se zdravým rozumem. Tělo by mnohem lépe fungovalo bez nadbytků.

Tloustnou ne kvůli přejídání, ale kvůli tomu, že se nezbavují odpadů.

Jak to vidí tradiční čínská medicína? Dle TČM je skutečnou příčinou obezity snížená úroveň energie Čchi a zároveň snížení výroby/obnovení krve, což způsobuje to, že se tělo nemůže zbavit odpadních produktů. Tyto zbytky v podobě tuku jsou uloženy v prostorech mezi tkání a orgány a čím více se hromadí, tím více lidí přibírají na váze.

Jestliže přistupujeme k problému z tohoto hlediska, tak nadváha není uložený přebytek energie, ale naopak - důkaz o nedostatku energie. Nedostatek energie Čchi se projevuje tím, že organismus se již nemůže efektivně zbavit nečistot a tělo postupně nabírá na váze.

Tento závěr čínské medicíny o příčinách vzniku obezity je zcela zásadní. Nadbytečný tuk v těle - není přebytek energie, ale její nedostatek. Je to v rozporu s pohledem klasické medicíny. Pomůže nám to ale rozumně vysvětlit různé typy obezity.

Typy obezity

Mnoho obézních lidí si stěžuje, že i v případě, že přestanou jíst a budou pít jen vodu, stejně přiberou na váze. A toto rčení není mlácení prázdné slámy. Spousta hubených lidí bez ohledu na to, jak moc jedí, nepřibírá na váze. To znamená, že spotřeba potravin není přímo spojena s nadváhou. Západní teorie uložení přebytečné energie nemůže vysvětlit. Teorie nedostatku energie pro odstranění nečistot to vysvětluje.

Základní úroveň tělesných tkání tvoří buňky. Každá buňka je schopna samostatně absorbovat živiny a zbavit se odpadu. Dedikovaný odpad buňky se vylučuje do krevního oběhu přes kapiláry do žil, potom prochází filtrem jater, ledvin a vylučuje se z organismu. Jestliže jeden článek řetězu selže a odpad nelze odvést obvyklým způsobem, ukládá se do mezibuněčného prostoru.

Na začátku je množství odpadu malé a je uložen v tělních tekutinách. Nečistoty zatím existují v tekuté formě. Ale čím větší je hmotnost člověka, tím je nečistot více a mění se na pevné a odolné látky. Někteří lidé si dokonce myslí, že se jejich tělo stává pevnější.

Chcete-li zhubnout, musíte povzbudit tělo, přidat mu energii. Jestliže vezmeme v úvahu problém z tohoto úhlu, je zřejmé, že při nedostatku energie v těle, za účelem její úspory, může tělo snížit některé méně důležité funkce a přechodná přítomnost „odpadu“ v těle na něm nezpůsobí přímé škody.

Sport, cviky a hubnutí

Cesta, jak snížit váhu podle čínské teorie je opačná, než teorie obecně uznávané. Ukazuje se, že zatěžující sport, omezená strava a počítání kalorií – jsou další způsoby, jak snížit množství energie, tj. více přibrat a ne zhubnout. Podle čínské teorie - nedostatek energie vede k tomu, že energeticky oslabované tělo nestačí na všechno a zastavuje méně důležité procesy. Máme na mysli vylučování odpadů. Výše uvedené metody omezování a zatěžování pouze dále zhoršují problém a vedou k opačnému výsledku. Sport při hubnutí hraje svou důležitou roli, ale úplně jinou nežli spalování kalorií.
Jinak řečeno: pro hubnutí je nutné zvýšit přísun energie do těla a ne naopak.

Pohyb tekutin

Studie energetických kanálů (meridiánů) ukázaly, že jsou dalším systémem pohybu tekutin v těle (jiným než cévy). Systém meridiánů je zodpovědný za dodávku živin do buněk a vyloučení produktů buněčného metabolismu. Proto zablokování energetických kanálů je dalším důvodem pro vznik úložišť odpadu. Při použití běžných metod v boji proti obezitě má sport za úkol posílit srdce a obnovit proudění v meridiánech, a proto by měl vést ke snížení hmotnosti. Sportovní trénink má i další výhody - únava po cvičení pomáhá zlepšit kvalitu spánku a zvýšit jeho trvání. Kromě toho, po spotřebování živin organismem během tréninku se zvyšuje chuť k jídlu. Proto sport je opravdu efektivní způsob zvýšení tělesné energie. Zlepšená chuť k jídlu, delší trvání spánku a aktivace meridiánů energie vedou ke zvýšení hladiny Čchi a krve.

Shrneme-li vše, můžeme říci, že příčiny obezity jsou: snižování úrovně Čchi a krve a zablokování energetických kanálů. Tyto dva důvody úzce souvisí. Nedostatek energie u obézních lidí je ze špatného absorbování živin z potravin v důsledku ochlazení organismu a nesprávného režimu spánku.

Proces hubnutí - to není snížení hmotnosti, ale zmenšení velikosti.

Po nárůstu úrovně tělesné energie se postupně zvyšuje množství krve, vnitřní orgány a tkáně se lépe zásobují krví. Kvůli nárůstu množství krve se tělesná hmotnost může zvýšit. Mnoho lidí se mylně domnívá, že opět začali přibírat na váze. Ale jen když se zvýší množství krve, může tělo začít odstraňovat odpadní látky. Jakmile odpad bude odcházet z těla, hmotnost se bude postupně snižovat a začne skutečný proces hubnutí.

Při analýze změn tělesné hmotnosti je nutno mít na paměti, že je ovlivněna zvýšeným množstvím krve a sníženým množstvím odpadu. Je to fáze, kdy člověk vypadá hubenější, ale jeho hmotnost zůstává stejná nebo se zvětšuje - nezbytný mezistupeň v procesu. Je to proto, že specifická váha krve je větší než jedna a specifická hmotnost metabolických produktů je pouze 70% z hmotnosti krve, tzn., že jsou lehčí. Proto se nesmíme orientovat pouze na váhu. Zvýšení tělesné hmotnosti - nezbytná etapa úspěšného hubnutí.

Odpad je transportován prostřednictvím cév a energetických kanálů k příslušným orgánům a po zpracování se odstraňuje. Kromě obsahu trávicího traktu, který se vylučuje stolicí, se může zbývající odpad vyloučit z těla jen v kapalné formě – močí a potem.

U dospělého člověka se nahromaděné tukové zásoby během let postupně opouzdřily, spojily a ztvrdly. Taková shromažďování nemohou odejít z těla obvyklým způsobem, organismus je musí nejprve zvlhčit, aby se rozpustily na malé substance a pak vyloučit s močí a potem. V procesu naplnění odpadu vodou roste hmotnost a váhový úbytek začne pouze tehdy, když zvlhčený a zpracovaný odpad bude opouštět tělo. Mnoho lidí přibývá na váze, jakmile jdou na odpočinek. To je proto, že během odpočinku se zvyšuje úroveň Čchi a krve a tělo začíná proces nasycení vodou nahromaděných nečistot. Během tohoto období bez ohledu na to jaké množství vody člověk vypije, množství moči se nezvyšuje. Ale když se spustí proces odstraňování odpadu a to i bez pití vody, zvýší se produkce moči a váha může rychle klesnout o pár kilo.

Někteří silně vypadající jedinci nerespektující cvičení, mají velmi pevně spojeny tukové buňky. Obvykle mají tmavší pleť, slabé plíce, jejich „odpad“ prakticky neobsahuje vlhkost. Teprve po normalizaci energetického stavu těla začíná vnikání vody do úložišť nečistot. Protože tělo se může zbavit pouze omezeného množství odpadu, mnoho lidí prochází celým řetězem cyklus po cyklu: dodání vody do odpadu, přibývání na váze, zbavování toxinů a nakonec úbytek tělesné hmotnosti. Během tohoto procesu můžeme vidět, jak na první pohled pevné části těla, postupně začínají ochabovat a pak hubnout.

Lidé s ochablými svaly mohou zhubnout až příliš. Pokud je udržován normální energetický stav, tělo se postupně zbavuje odpadu. V případě, že člověk nikdy nesportoval a jeho svalová hmota je příliš malá, pak může zhubnout na kost a kůži.

Rychlé způsoby zhubnutí odstraňují pouze vodu z odpadních zásob.

Chcete-li urychlit proces hubnutí, je třeba naplnit vodou shromážděný odpad. Reklama nabízí prostředky, které vám pomohou zhubnout rychle. Jejich používání jen odstraňuje z těla tekutiny, včetně těch, které navlhčují sklady odpadu.

Podle konceptu čínské medicíny, existují dva způsoby rychlého odbavení vody z těla.

 • První způsob se projevuje jako snížení funkce Plic a vede k omezení dopravy tekutin do všech orgánů a tkání.
 • Druhý způsob - způsobit žár v Játrech, což vede k syndromu "Játra pohání tekutinu Ledvin"

Jinými slovy, jestli posílím Plíce nebo Játra, je možné dosáhnout rychlého snížení hmotnosti.
Tělesné tekutiny opouštějí organismus, ale nečistoty zůstávají uvnitř.
Jakmile se zvyšuje energetická úroveň, tělo okamžitě začne dodávat vlhkost do odpadu a člověk opět přibírá na váze. Mnoho lidí zná takové výsledky všech pokusů zhubnout, že jakmile se vrátí do běžného života, získává zpět ztracené kilogramy. A protože diety mají škodlivé účinky na tělo a odpadů se nahromadí ještě víc, člověk velmi rychle získává ještě větší hmotnost, než měl před zahájením diety.

Co se dá udělat? Hubnutí bez hladu

V tradiční čínské medicíně, hubnutí není o počítání kalorií a vyčerpávajícím cvičení. Většina pravidel pro udržování normální hmotnosti je posilovat, udržovat a zlepšovat vodivost životně důležité energie Čchi. Posílení vitální energie zvyšuje metabolismus a zlepšuje náladu. Když je naše životní energie v plné síle a běží hladce po celém těle, vnitřní orgány pracují správně. Pokud je Čchi v trávicím systému dostatečně silná, potom bude mít tělo lepší schopnost přeměnit přijímané kalorie na energii a neukládat je do tukových zásob.

Dva faktory často oslabují tuto životně důležitou energii - stres a nedostatek spánku. Dlouhodobý stres a neustálý nedostatek spánku zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který způsobuje, že tělo ukládá tuk. Unavený a vyčerpaný organismus ze stresu nechce ztrácet přebytečné kilogramy, to je zákon přírody. S nárůstem Čchi se stává hubnutí mnohem jednodušší. Pokud je tato energie silná a co je nejdůležitější stabilní, mizí nezdravá chuť k jídlu a záchvatové přejídání.

Jak lze posílit životní energii Čchi? Stravování, myšlení, pohyb.

Pravidlo číslo 1: Snažte se jíst potraviny s vysokým obsahem energie Čchi, která je čistě přírodní energií. K nim v první řadě patří přírodní produkty s vysokým stupněm čerstvosti. Číňané věří, že čím dál se ovoce, nebo zelenina spotřebuje od místa svého zrání, tím nižší má energii. Po pravdě řečeno, každý ví, jak chutná jablko trhané ze stromu a jak se liší od chuti jablka z obchodů. Kromě ovoce a zeleniny vysoký energetický obsah mají celozrnné produkty, obiloviny, organické mléčné výrobky, med, čerstvé maso a ryby.
Vyhněte se zpracovaným potravinám v hotovém balení, stejně jako těm, které obsahují celou řadu chemických látek a přísad (zejména umělá sladidla, barviva a konzervační látky), a dalším tzv. "dietním" produktům (musli-tyčinkám, nízkotučným jogurtům a dezertům atd.), které jsou chudé nejen na kalorie, ale i na živiny. Obecně, klaďte důraz spíše na kvalitu, než na kvantitu spotřebovaného jídla.

Pravidlo číslo 2: Neměňte příliš často ani výrazně režim a čas stravování nebo složení a množství produktů. Velmi špatné je „přeskakovat“ z jedné diety na druhou. Zvláště pro lidi s nepříliš odolným zažívacím systémem, kteří po jídle obvykle mívají různé nepříjemné pocity, jako jsou tíže v žaludku, pálení žáhy, nadýmání atd. Obecně platí, že při výběru svého jídelníčku byste se měli v první řadě po jídle cítit dobře.

Pravidlo číslo 3: Jezte pomalu a promyšleně. Na západě s jeho šíleným rytmem života, byly vynalezeny fast-foody a občerstvení s nezdravým jídlem. Právě v západních zemích je tak akutní problém obezity. Pro východní národy je stravování hotový rituál pomalého a rozvážného posezení s rodinou nebo přáteli. Radost z chutí a vůní potravin dává spokojenost s menším množstvím jídla a pomáhá se vyhnout přejídání a psychickému hladu. Nemluvě o skutečnosti, že to je velmi prospěšné pro trávení. Samozřejmě, že ne každý den si pracující člověk může užit pohodovou rodinnou večeři. Ale měl by si najít alespoň klidné místo a dostatek času. Velmi důležité je vyhnout se rozptylování při jídle kvůli telefonátům, konverzací nebo televizním pořadům.

Pravidlo číslo 4: Žijte v souladu s přírodními rytmy svého těla. Neválejte se v posteli ráno a nezůstávejte vzhůru až pozdě v noci. Snídejte. Nejlepší čas na trávení snídaně je mezi 7. až 9. hodinou. Obědvejte vydatně a lehce povečeřte (Číňané večeří velmi brzy, kolem 17:00). Pokud si po obědě budete chtít zdřímnout, měli byste splnit tu touhu, i když jen po dobu 10-15 minut.

Pravidlo číslo 5: Jděte spát nejpozději od 22:30 do 23:00. To má zajistit játrům a dalším orgánům čas očistit tělo od toxických látek a odpadů. Podle tradiční čínské medicíny játra čistí krev mezi 1. – 3. hod. ráno a aby tento proces byl co nejefektivnější, musíte mít dobrý spánek před 1. hodinou ranní. Kromě toho, adekvátní spánek je nezbytný pro správnou látkovou výměnu.

Pravidlo číslo 6: Nejezte pozdě večer! Poslední jídlo by mělo být nejméně 3 hodiny před spaním. Noc – to je čas na odpočinek všech orgánů včetně trávicího traktu. Náš zažívací systém v této době provádí úplně jiné úkoly a nočním přejídáním zajišťujeme jeho nekonečné přetížení. Nakonec se noční jídlo stráví špatně a máme několik dalších gramů hmotnosti navíc.

Pravidlo číslo 7: Posilujte energii Čchi jednoduchým cvičením bez námahy. Kromě tradičního čínského cvičebního systému, vitalitu a posílení regenerace organismu dává jóga, plavání, procházky, zahradničení. Tyto činnosti, jestliže budou prováděny s radosti, obnovují vyčerpanou energii a přivádí k rozvaze těla a mysli, odstraňují stres a únavu.

Kromě toho, na úroveň energie Čchi v organismu má vliv skupina látek a preparátů, která se nazývá adaptogeny (harmonizátory, biostimulátory, tonika, omlazující rostliny a látky, posilující Čchi). Adaptogenní prostředky mají vliv na funkce centrálního nervového systému, na endokrinní regulaci, metabolismus. Zvyšují přizpůsobivost organismu k nepříznivým podmínkám fyzikálního, chemického a biologického původu.

Biostimulátory zvyšují aktivitu centrálního nervového systému a to nikoli prostřednictvím psychostimulace a následného vyčerpání, ale v důsledku aktivace energetického a látkového metabolismu.

Při nadváze je velmi často poškozena Slezina.

Slezina v TČM představuje celý komplex orgánů: slinivku břišní, slezinu jako orgán a dvanácterník. Odpovídají za získávání potřebné energie ze stravy, správné rozložení a cirkulaci energie a vody v těle. S oslabením Sleziny se trávení zhoršuje a tělo získává z potravin méně živin, což je „signálem“ ke konzumaci většího množství jídla a spolu se zadržováním hlenu přivádí k nadváze a celulitidě. Málo získané energie přivádí k tomu, že se člověk cítí unavený a je méně odolný vůči stresu a nemocem.

Funkce Sleziny se dá obnovit úpravou jídelníčku

hubnutí

Tradiční čínská medicína doporučuje:

 1. Omezit konzumaci tzv. „studených“ potravin (vepřové maso, mléčné výrobky), syrových (ovoce, zelenina), chlazených (přímo z ledničky) jídel a nápojů, čerstvého pečiva a sladkostí, piva nebo léků se „studenou povahou“- antipyretik (na snížení teploty), antibiotik, které způsobují oslabení Sleziny.
 2. Konzumace tepelně opracovaných potravin pomáhá obnovit funkci Sleziny a nezatěžuje Žaludek, protože jsou „ohřáté“.
 3. Jídelníček by se měl skládat z drůbeže, hovězího nebo jehněčího masa, obilovin, zrní, tepelně zpracované zeleniny, rozdělených po menších porcích 4-5x denně.
 4. NEHLADOVĚT!!!
 5. Poměr potravin:
 • 70% vařené obiloviny
 • 15% vařená zelenina
 • 5% syrová zelenina a ovoce (max. 5 porcí denně)
 • 5% maso nebo ryby
 • 5% mléčné výrobky

 


cinsky-lekar-symbol-mikro on-line poradna s lékařem TČM

 

Komentáře   

Luďaste
+11 #21 Luďaste 2016-10-15 13:08
Dobrý den, mám snizenou funkci stitne zlazy. Beru 5krat tydne Euthyrox 150 a 2krat tydne 200. Za 11 let, co tento lek beru, jsem pribrala asi 20kg. Je mozne pomoci cinske mediciny stitnou zlazu srovnat a diky tomu take zhubnout? Pripadne cim? Dekuji za tip, Luda
Citovat | Ohlásit správci
Dana
-7 #22 Dana 2016-11-17 21:43
Dobrý den,
jaká je "normální" porce sušeného ovoce pro dospělého člověka? Je jednoduchý cukr z ovoce stejný jako bílý cukr, svým vlivem na organismus?
Děkuji
Dana Helová.
Citovat | Ohlásit správci
Poradna
0 #23 Poradna 2017-04-26 15:22
Cukr ze sušeného ovoce se nerovná bílý cukr. Dávka sušeného ovoce = 3 polévkové lžíce denně.
Citovat | Ohlásit správci

Chcete-li zanechat komentáře, přihlaste se prosím.