Děti a strava

Začíná to již v útlém věku, po narození, kdy dítě dostává první stravu skrz mateřské mléko. Mateřské mléko je tou nejlepší stravou co může dítě dostat. Nejenom, obezni klukže je plné všech potřebných látek k normálnímu vývoji, ale má navíc i správnou teplotu a vhodnou konzistenci. V případě, že kojení není z nějakého důvodu možné (nedostatečná laktace) a maminka už zkusila všechny možnosti, které by laktaci nastartovali bez úspěchu, pak jsou buď dostupné různé náhražky mateřského mléka anebo jak číňané praktikují, použijí ředěnou rýžovou polévku s velmi dlouhým varem (přes noc), kterou bez tak zařazují do jídelníčku po mateřském mléce jako první stravu. Rýžová polévka je výživná a lehce  stravitelná, nutno však přecedit, popř.naředit horkou vodou

Co je třeba ještě vědět..

často ve spojení s kojením mateřským mlékem nebo jeho náhražkami dochází u miminek někdy ke kolice, proč tomu tak je? Čínská medicína považuje koliku za problém s trávením. Slezina, která má za úkol transformovat a transportovat potravu dál nestačí při větším množství jídla dělat svou funkci a důsledkem je nahromadění potravy v žaludku a ve střevech. Slezina patří dle čínské medicíny k elementu země a země je uplný základ veškerého vývoje. Miminka mají slezinu stále ještě ve vývoji a lehce ji můžeme oslabit nadměrným přejídáním nebo nesprávnou stravou (př.příliš studenou, vlhkost vytvářející,..), proto je nutné dbát na teplotu stravy a její množství. Pokud maminka kojí své miminko kdykoliv, kdy zapláče, kdykoliv, kdy si samo řekne, bez žádného režimu (3-4hodiny), pak může docházet k nahromadění jídla, vzniku prázdnoty čchi sleziny a následně k problémům s trávením. V případě, že si nejste jisti, zda Vaše dítě má koliku z nadbytku potravy, pak klidně navštivte praktika tčm, který dle pachu dětského dechu, zvratků či stolice může zjistit, zda kolika je skutečně způsobena přejedením.

Jen k zamyšlení..vyžaduje-li dítě kojení kdykoliv zapláče, nezpůsobuje si tím určitou závislost, která by mohla mít vliv na jeho budoucí postoj k jídlu? Bude jíst kdykoliv, kdy mu není psychicky dobře? ..i to je možné..

Ze západního hlediska bychom si navíc měli být vědomi, že tukové buňky u dítěte se vyvíjí v prvních dvou letech života a už nikdy se jich nezbaví.Tudíž je nutno dbát i na přísun tuků, sacharidů,..už od narození. I přesto, že je nutné snažit se, aby miminko přibíralo na váze, neznamená to, že mu budeme dávat tučné slazené mléčné produkty třikrát denně.

Vhodná strava - tipy

Pokud svému dítěti podáváte jednoduchou, pestrou stravu již od dětství, dítě má citlivější chutě. Nezastřené umělými a nepřirozenými látkami. Například zeleninové pyré, zeleninové a ovocné šťávy, obilné kaše, masové vývary, kvalitní ( neslazené, nezahuštěné ) mléčné výrobky, libové maso se zeleninou atd. Lokální čerstvé potraviny.

Pomeranče a jiné citrusové ovoce nejsou příliš vhodnou volbou, jsou dráždivé na ještě nevyvinutý trávicí ústrojí (v případě, že se jedná o děti do cca 3 let). Většina pravidel je stejná u různých fylozofií výživového poradenství, takže co nenajdete zde, najdete kdekoliv, kde se zabývají výživou miminek. V čínské medicíně je strava navíc jednou z léčebných metod a znalost potravin a jejich termální povahy je pro maminku jistě výjimečný nástroj, který ji může pomoci v období rýmiček, kašlíků, atd. Přirozeně sladké potraviny posilují slezinu, přirozeně slané naopak ledviny, atd. Máte-li chuť se naučit o potravinách víc, vždy je možné zajít si na nějaký kurz dietetiky dle tčm. 

Přiměřená míra stravy a co děti oslabuje

V tradiční čínské medicíně existuje pořekadlo: "Přestaň jíst, když ti to nejvíce chutná". Malé děti svou míru intuitivně znají, pokud nebyly nuceni k nadměrnému přejídání od útlého věku a sem spadá i to, když maminka své dítě nakojí kdykoliv zapláče... Starší děti už takovou míru v sobě nemají, záleží na jejich přístupu k jídlu už od narození, jejich psychice, aktivitách/neaktivitách. Navíc sezení u počítače a nadmíra přemýšlení vede k oslabení sleziny a slezina má ráda sladké, tudíž první po čem děti šáhnou, bude sladkost nebo jednoduše vznikne chuť něco sníst. Stejně tak i teenageři-studenti, kteří tráví celé dny ve škole sezením a přemýšlením, mají posléze přetíženou slezinu a chuť na sladké. Nutná je tedy nejenom aktivita fyzická, ale i psychický relax. A když už si dáme sladké, tak ale zdravé. Tím mohou být například Hlohové trubičky, které jsou vhodné po jídle, k lepšímu trávení anebo hlohové pastilky, které je však nutno trochu regulovat, jelikož víc jak 5ks mohou mít vliv na zvýšení krevního tlaku, což se u dětí s nadváhou nedoporučuje.

hlohové trubičky

hlohové pastilky  ,,Zakázané potraviny"

Kdo svému dítěti dopřeje to ,,potěšení” ve formě sušenky, zmrzliny nebo nekvalitní čokolády? Kdo mu v kině koupí popcorn a kolu? Většinou to jsou rodiče. A samozřejmě, že dítě si na tyto chutě zvykne a poté i vyžaduje. Není už žádným tajemstvím, že bílý rafinovaný cukr způsobuje závislost, ztužené palmové tuky se rovnou ukládají a přemíra geneticky modifikovaných obilovin a lepku škodí. Nedělejte to svým dětem a dopřejte jim kvalitní výživné jídlo, tak aby ho dokázali opravdu cítit a vychutnávat.

Dítě je podle tčm třikrát jang

To znamená, že má v sobě mnoho horkosti, tepla. Dítě je živel, roste, vyvíjí se, potřebuje vybití ve formě pohybu. Kolikrát se už stalo, že někdo vaše dítě hodnotil jako hyperaktivní. Někdy dojde až k takovému extrému, že jsou mu předepsány psychofarmaka, která mají opravdu neblahý vliv na celé dětské tělíčko, ale i psychiku dítěte. Přitom řešení může být tak jednoduché. Zaprvé dopřejte svému dítěti pohyb, pohyb venku a za druhé zaměřte se na to jaké typy jídel svému dítěti podáváte. Jestli mají zahřívající nebo ochlazující povahu.

Můžeme pozorovat i stravu podávanou ve školkách. Většinou je složena z přemíry mléčných výrobků, pečiva, syrové zeleniny, ovoce jako banánů, citrusů, sladkého pečiva, cukrů a tuků. Tato strava oslabuje slezinu, děti mohou být více nemocní, unavení, mít průjmy nebo naopak zácpy. Mohou více tloustnout nebo naopak chudnout. Ztráta chuti k jídlu, bledost, kruhy pod očima to vše má za následek oslabená slezina. Z pohledu častých nemocí, vzájemný vztah Sleziny, která kontroluje Plíce, způsobuje to, že hlen, který slezina začne vytvářet oslabí plíce, jejichž vývodem je nos, což poukazuje na výskyt rýmy, atp.

Co tedy zvolit za potraviny?

Vhodné jsou potraviny prvku Země. Děti potřebují přirozeně sladké chutě, jelikož rozvíjí a vyživují slezinu. Uvolňují napětí a hydratují tělo. Přirozeně sladké tedy vytváří potřebnou rovnováhu. Zavlažuje a lehce chladí. Pokud děti nemají dostatek této chuti jsou velice neklidní a často až hyperaktivní.

Pokud chcete, aby vaše dítě bylo vyrovnané a zdravé připravujte mu vhodnou svačinu i s pitím. Zamezte tomu, aby si svačiny kupovalo samo. Protože dokonce i ve školách jsou automaty a bufety, kde kvalitní jídlo jen těžko seženete. Pokud je dítě nenásilně vedeno správným směrem, čím bude starší, tím si samo více uvědomí, co mu dělá dobře a co ne.

Nevhodné potraviny:

Sem se dají zařadit v podstatě všechny průmyslově vyráběné potraviny, které jsou zabalené a připravené k okamžité konzumaci. Zvažte konzumaci těch potravin, které mají ve složení některé z těchto složek:

  • ztužený palmový, palmojádrový, kokosový nebo rostlinný olej
  • bílý rafinovaný cukr
  • umělé sladidlo
  • aromata, příchutě
  • bílou pšeničnou mouku
  • pšeničný, kukuřičný, bramborový škrob
  • glukózový, kukuřično-glukózový, glukózo-fruktozový sirup atd.
  • invertní cukr

Hlavní pravidlo zní - Kupujete kvalitní, čerstvé suroviny a vařte domácí teplé a chutné pokrmy.

Pokud momentálně se svou ratolestí řešíte problém, co se týče nadváhy, neprospívání, nesoustředěností nebo trávicími problémy je dobré navštívit praktika čínské medicíny. Dokáže přesně určit, co se v těle odehrává pomocí diagnostiky dle tčm. Následně může doporučit vhodnou terapii formou fytoterapie, akupunktury nebo akupresury. Rovněž navrhnout vhodnou skladbu jídelníčku.

Jako příklad si můžeme uvést preparáty TČM, které mají harmonizační efekt na tělo a rovněž jsou vhodné pro posílení imunity. Například Laodžan.LaodžanNebo pilule Čchi, které pomáhají činnosti žaludku, střev a slinivky břišní. Umožňují tělu zužitkovat a vstřebat všechny potřebné látky pro vývoj a obnovu buněk.


pilule Čchi

 Přejme vám pevné zdraví a mnoho úspěchu v nalezení toho nejvhodnějšího přístupu ke snížení nadváhy vašeho dítěte.

V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit.

 

You have no rights to post comments