zdravé stravováníV čínské medicíně dietetika je brána jako samostatná plnohodnotná metoda léčby. Je charakteristická svojí pestrostí a vyvážeností, to vše s ohledem na vrozenou konstituci, aktuální stav organizmu a roční období. Cílem je stravování, které je chuťově pestré, plnohodnotné a vede k obnově a udržení zdraví. Jídlo se tak stává zároveň lékem. K tomu abychom zjistili, co přesně vyžaduje váš organizmus je nutná diagnostika.

Čínská dietetika vychází z filozofie pěti prvků, jejich vzájemné propojenosti a harmonie. To znamená, že upřednostňujeme-li např.slanou chuť pak dochází k zahušťování krve (Slaná chuť element vody-ledviny si podmaňují oheň srdce), upřednostňujeme-li hořkou chuť pak dochází k vysychání pokožky a vypadávání ochlupení (Hořká chuť element oheň-srdce si podmaňují kov-plíce), atd. Jednostrannost chutí, nevyváženost příjmu potravy (hladovění, přejídání), nesprávné stravovací návyky (přemíra sytých jídel, studených či horkých jídel,..), znečištěnost potravy (plesnivé, shnilé napadené zárodky parazitů,atd.), která poškozuje trávicí ústrojí a může způsobit bolesti žaludku a břicha, atd. to vše zapřičiňuje nevyváženost orgánů sleziny a žaludku, které mají na starost příjem a přepravu živin, ale ovlivňuje i nevyváženost v ostatních orgánech, a jejich možné poškození. Nesprávné stravování může buď vytvořit nemoc nebo prohloubit stávající onemocnění. A tak neni to jen o tom, co jíme, ale i to, jak dobře trávíme.

Diagnostika prováděná praktikem TČM (terapeut tradiční čínské medicíny) je neinvazivní, tedy nebolestivá. Zahrnuje pozorování, kladení otázek, na první pohled zdánlivě nesouvisejících, dále kontrola jazyka a měření pulzu.

V mnoha případech zdravotní stav ovlivňuje přítomnost parazitů v těle. I s tímto problémem si u nás umíme poradit. Máme k dispozici moderní přístroj na doplňující vyšetření Biorezonance. Opět se jedná o neinvazivní metodu, takže není čeho se obávat. Na základě výsledků jsme schopni doporučit konkrétní potraviny nebo bylinné preparáty, které tělo velice šetrným způsobem zbavují parazitů a nepoškozují přitom prospěšnou mikroflóru.

Na základě provedené diagnostiky navrhuje praktik TCM dlouhodobé doporučení: doporučuje vhodné „léčivé potraviny“ a upozorní na potraviny, které jsou pro daný typ konstituce vhodné méně, nebo úplně nevyhovující či zatěžující. Objednat se k nám na výživové poradenství můžete telefonicky nebo mailem přes odkaz Kontakty.