Co je to vůbec chřipka a jak se lze nakazit:

chripkaChřipka je infekční virové onemocnění dýchacího systému, které se přenáší kapénkovou cestou. Inkubační doba této nemoci je dva až tři dny. Rizikovými faktory je například kontakt s již nakaženou osobou, což je třeba v městské hromadné dopravě velice pravděpodobné či oslabený organismus po nemoci nebo dlouhých zimních měsících, kdy trpíme nedostatkem slunce a čerstvého vzduchu. Často strádáme na množství vitaminů přijímaných v naší stravě. Toto všechno jsou faktory, které ovlivňují naší imunitu a my jsme náchylnější k napadení různých virů a bakterií a mezi ně patří samozřejmě i virus chřipkový. Další roli hraje také věk, děti a senioři jsou často náchylnější. Chřipka se rychle šíří v období sezonních epidemií a to především v únoru a březnu.

Léčba a prevence:

Již víme, kdy je období epidemie chřipky. Můžeme si říci jaké jsou nebezpečí této choroby a proč bychom tuto nemoc neměli brát na lehkou váhu a také jak jí úspěšně vyléčit bez tzv. astenického syndromu ( to je stav po nemoci, kdy se člověk cítí velmi vyčerpaný, unavený, hodně se potí a dokonce může mít i závratě), který často nastává po standardní léčbě. Níže si řekneme proč k tomu dochází a jak tomu lze předejít pokud zvolíme léčbu metodou TČM (tradiční čínské medicíny). Ale co je možná ještě důležitější, jak způsobit, abychom v období těchto epidemií neonemocněli vůbec. To je také to na čem tradiční čínská medicína stojí už od dob dávných. Tehdejší lékaři nebyli ani tak ceněni za to jak někoho dokázali uzdravit z již získané, probíhající nemoci, dokonce ve vládnoucích kruzích nesmělo dojít k tomu, aby vladař onemocněl, jinak by byl lékař hned o hlavu kratší, ale byli vážení, cenění a uctíváni především za to, že chorobám dokázali předejít a jejich pacient neonemocněl vůbec. Mezi námi jsou i lidé, co nikdy v životě nebyli u lékaře a to je cesta, kterou zde chceme přiblížit.

Rizikové faktory ( nebezpečí ) chřipky a její projevy:

Jak a proč můžeme onemocnět chřipkou jsem si už řekli. Nicméně pro zopakování jedná se o virus napadající dýchací systém, je přenášen z osoby na osobu kapičkami slin vznikajícími při kašlání a jeho symptomy jsou následující:

 • horečka
 • bolest hlavy
 •  únava (může být extrémní)
 • suchý kašel
 • bolest hrdla
 • kýchání
 • podrážděné oči
 • bolesti těla
 • extrémní pocit zimy

Chřipku bychom neměli zaměňovat s obyčejným nachlazením, jelikož může mít daleko vážnější následky. Léčba obvykle trvá dva až tři týdny. Chřipka může být až smrtelná, protože někdy dochází k velkým komplikacím, především u malých dětí a starších lidí. Mezi tyto komplikace řadíme zápal plic, bronchitidu (zánět průdušek), zánět nosních dutin, ušní infekce.

Co dělat, když už jsme nemocní:

V případě, že jsme chřipkou onemocněli a z nějakého důvodu jsme nevěnovali dostatečnou pozornost prevenci musíme teď zakročit a to ideálně vhodnou léčbou! Ale co je to vhodná léčba? Odpověď na to je poměrně jednoduchá. Jen je potřeba mít dost informací, abychom měli možnost volby, jak se chceme či nechceme léčit a co je pro nás vhodná léčba. Je to ta léčba, která Vám funguje, zabere rychle bez zbytečného prodlužování, necítíte se po ní jako přejetí parním válcem ( astenický syndrom ) a nerozhodí váš organismus, tím že by se narušila střevní mikroflóra či poškodila vaše játra. A to je jen malá selekce toho, jak na nás působí syntetická léčiva. Máme horečku, suchý kašel a cítíme se zkrátka pod psa. Dáme si černý čaj s citronem a když ani to nepomůže sáhneme pro léky rapidně snižující teplotu a k tomu, aby nás tolik nebolel krk nějaký ten růžový prášek na otupení bolesti. Takto přechodíme a zdánlivě vyléčíme chřipku zhruba během dvou týdnů. To ještě v případě, že máme štěstí a nepřidá se k tomu některá z komplikací viz výše. A jak se poté cítíme? Znáte to, jsme unavení a ještě tak týden bychom potřebovali na regeneraci. Ano, to je ten astenický syndrom o kterém jsem se již zmínili. Jako malá ukázka toho proč k tomu dochází: Máte horečku 39°C a vaše tělo se tím brání, bojuje proti cizorodým látkám ve vašem organismu a vy si vezmete lék na snížení teploty. To je v pořádku, ale způsob a rychlost jakým se to stane v pořádku není. Vy v podstatě své tělo hodíte do nevýhody. Za hodinu se vaše teplota sníží až o 2 °C a to je pro váš organismus opravdový šok. TČM na to jde jinak. Často používá elixíry složené z extraktů bylin působící jinově/jangově/harmonizačně a vy máte možnost užít ten či onen konkrétní elixír, který je pro vás v daném období nemoci vhodný. Podle potřeby těla a nemoci. Např. u případu s horečkou je tu elixír Qing Re Du ( čti Čin že du ), což je odvar proti teplotám a jedům a dělá to, že po užití velmi jemně, přesně řečeno každé dvě hodiny sníží teplotu o půl stupně, což je jeden ze způsobů jak předejít astenickému stavu po nemoci a dokonce se cítit ještě silnější a plnější elánu, než před nemocí. Lépe řečeno, můžeme pocítit uzdravenou/obnovenou životní energii Čchi. Možná se vám nyní zdá nereálné vyhrát nad chřipkou během tří dnů, ale pokud zvolíte vhodnou léčbu a preparáty je to možné! 

 • Qing Re DuQING RE DU odvar proti teplotám a jedům, má antibakteriální, antivirové vlastnosti a detoxikační a antipyretické účinky.

Elixír Qing Re Du - působení z hlediska tradiční čínské medicíny
Odvádí horkost z Plic, Žaludku, Srdce, neutralizuje jed, snižuje žízeň, ochlazuje krev, osušuje vlhkost, odstraňuje zduření.
Dalším elixírem je jeden z nejpopulárnějších preparátů TČM proti kašli, recept je známý už od dynastie Tang.

 • Ke LingKE LING - Královský lék proti kašli, zklidňuje kašel a současně nepotlačuje dýchán. Ředí hlen a pomáhá při jejich odkašlávání. 

Elixír Ke Ling - působení z hlediska tradiční čínské medicíny
Zvlhčuje Plíce, odstraňuje hleny a hnis, zastavuje kašel, uklidňuje ducha Srdce, odstraňuje zduření, ničí parazity

 • VajdaVAJDA protihorečnatý prostředek, má antibakteriální, antivirové, antimykotické a protizánětlivé účinky. Preparát, který najdete v každé čínské lékárně, první pomocník do domácnosti v období chřipek a nachlazení.
  Snadno rozpustný výtažek Vajda - působení z hlediska tradiční čínské medicíny. Má vlastnosti silného chladu, odvádí horkost, neutralizuje jed, ochlazuje krev, odstraňuje vyrážku kvůli horkosti.

Toto je další úžasný prostředek, jak podpořit léčbu v období chřipky a ne jen tehdy. Je to prášek, který se rozpustí v teplá vodě a chutná i dětem, jelikož má příjemnou chuť. Navíc zvyšuje imunitu a odvání toxiny z těla.

 • Shuang Hua BaoDál nemůžeme nezmínit elixír SHUANG HUA BAO, což je unikátní přírodní antibiotikum, jeden z nejčastěji používaných preparátů TČM. Lze použít jako mono terapii bez komplikace s klasickými antibiotiky pro léčbu většiny zánětlivých onemocnění. 

SHUANG HUA BAO - působení z hlediska tradiční čínské medicíny
Odvádí horkost z Plic, Žaludku, Tlustého střeva, neutralizuje jed.

Prevence chřipky:

Jak už jsme si říkali, tak hlavní je prevence. Jak zabránit tomu abychom my nebo naše děti v období epidemií, kdy mnoho lidí podléhá chřipce, neonemocněli, i když se vystavujeme rizikovým faktorům, protože nemůžeme žít ve zcela sterilním prostředí a vyhýbat se kontaktu s lidmi. Je tu mnoho doporučení co dělat:

 • zima je období ledvin a proto je důležité ledviny posilovat a dbát o ně
 • nevystavujeme se chladu a teple se oblékáme
 • organismus zahříváme teplým jídlem a pitím - eliminujeme přísun studených potravin jako je syrové ovoce a zelenina - pro přísun vitamínů je nejdříve tepelně upravte (do zázvorového čaje nedávejte citrón, který zchlazuje a vtahuje energii dovnitř na místo ven)
 • dostatečně odpočíváme, spíme
 • hlavní je usilovat o harmonii a rovnováhu těla
 • harmonizujeme spotřebu Čchi energie (zůstaňte v klidu)  - dejte si pozor i na emoční vypětí, které zahřívá organismus, což není vhodný do zimy

Těchto doporučení je mnoho a určitě jsou vám známá a další vám vyjdou na mysl.
Někdy jsem podráždění a nevyrovnaní a cítíme, že nemáme daleko k tomu se nakazit. Proto je velmi vhodné užívat určité elixíry i preventivně a to zejména ty na posílení energie Čchi a další které jsou plné vitaminů v přírodní formě.Co se týká vitaminů jakožto chemických prvku pro naše tělo, tak hlávkové zelí, květák, mrkev a rybíz nám s přehledem zajistí vše potřebné. Je naprosto zbytečné kupovat vitamíny v lékárně. Testy prokázaly, že i při průměrném stravování nejsme hladoví na A, B, C vitamíny. Naše tělo podstatně více volápo doplnění energii Čchi. A ta se především dobije pohybem, pozitivním myšlením nebo speciálními doplňky stravy.

V tomto případě nemohu nezmínit jeden ze skutečných darů přírody a to elixír Laodžan, cožje naprosto unikátní přípravek, který se dá užívat i preventivně. Zdaleka nemá vliv jen na naší imunitu, ale na mnohem více. O tom však příště, jelikož si tento elixír zaslouží více prostoru k povídání.

Nyní víte, jak se chřipce ubránit a co dělat v případě, že by vás přeci jen přemohla.
Přejeme pevné zdraví a v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.