hyperplazie mléčné žlázyKarcinom prsu může vzniknout i na podkladě benigních změn v prsní žláze, avšak né vždy je nutné panikařit. V případě hyperplazie mléčné žlázy se mnoho žen ptá, jak se tento problém dá řešit. Některé ženy se obávají hned při diagnóze změn na prsu, avšak ve skutečnosti u 80-90% je hyperplazie prsní žlázy bezpečná, pouze asi u 2%-4% pacientů dochází k rakovině prsu. V žádném případě to však neznamená, že by jim měla být věnována menší pozornost.

Po důkladném vyšetření klasickým doktorem a po podstoupení všech vyšetřovacích metod (např. mamografie, sonografie, rentgen,atd.), při nichž zjistíte, že došlo k benigním změnám v prsní žláze se můžete rozhodnout, jakým způsobem budete postupovat. Jedná se o onemocnění, které může potrápit vás i vaši rodinu.

Vzhledem k tomu, že tradiční čínská medicína je především medicínou preventivní, je na místě se na hyperplazii mléčné žlázy podívat i z jejího úhlu pohledu a třeba se něčím inspirovat.

Dle tradiční čínské medicíny je hyperplazie mléčných žláz častým onemocněním, jež má své logické vysvětlení, přihlédneme-li na etiologii a patogenezi tohoto onemocnění. Z teoretického hlediska TČM se vývoj mléčných žláz, tedy jejich dozrávání, rozvoj, stabilizace pojí s ledvinami, játry, žaludkem, meridiány „chong mai“ a „ren mai“. Meridiány žaludku, sleziny, jater a ledvin procházejí přes hruď a mléčné žlázy. Meridiány „chong mai“ a „ren mai“ mají začátek v děloze, vedou směrem nahoru přes břicho do hrudi a rozvětvují se uvnitř mléčné žlázy. Za funkci vlastní mléčné žlázy odpovídají ledviny a žaludek. Za bradavku odpovídají játra. To v jakém je stavu mléčná žláza souvisí s vnitřními orgány, čchi, krví, rovnováhou Jin/Jang.

V případě, že v organismu dochází ke stagnaci čchi jater, k vyčerpání sleziny a žaludku, k prázdnotě ledvin nebo narušení rovnováhy mezi meridiány chong a ren, vede to k nerovnováze Jin/Jang. Tyto syndromy hrají důležitou roli pro vznik tohoto onemocnění dle tradiční čínské medicíny.

U stagnace čchi jater, krve, vzniku tan (hlenu), blokace meridiánů mléčné žlázy může být příčinou vzniku např. utiskování sleziny kvůli stagnaci v játrech nebo kvůli dlouhodobým neproduktivním úvahám či těžké duševní práci; stagnace či nerovnováha emocí, deprese; konstituční zvláštnost. Z toho vyplývá vlhkost a tan a zároveň vzniká stagnace čchi, krve a tan, což pak vede k blokaci meridiánů mléčné žlázy a vznikne mastopatie.

U prázdnoty čchi ledvin, nerovnováhy drah chong mai a ren mai, hromadění tan, stagnace krve, blokáda drah mléčné žlázy může být příčina vzniku špatná strava, jež vede k deficitu vody (voda neživí dřevo) a vzniká stagnace čchi a krve. V případě, že dochází k prázdnotě Jangu ledvin, pak Jang ledvin nezahřeje slezinu, hromadí se vlhkost a vzniká tan. Naruší se pohyb čchi a krve a meridiány chong a ren nejsou v rovnováze. Když vznikne současně stagnace čchi, krve a tan, dojde k blokaci meridiánů mléčné žlázy a vzniknou tak zatuhliny. Ženy, jež trpí mastopatií mají obvykle poruchy menstruačního cyklu, který je při procesu léčby také nutný upravit do normálního chodu.

Jaké jsou základní příznaky?

Mezi základní příznaky patří například bolesti v mléčných žlázách:

 • pnutí nebo píchání vystřelující až do podpaží, do zad nebo podžebří
 • bolest a svědění v oblasti bradavky

Bolest je cítit především před menstruací, po menstruaci odezní. V případě, že je žena více unavená, je psycho-emočně zatížená, dochází ke změně nálad, pak bolest může být intenzivnější.

Dalším příznakem jsou zatvrdliny v mléčných žlázách, které mohou být v jedné nebo obou mléčných žlázách. Při pohmatu jsou zatvrdliny pohyblivé, mají velikost 3-4cm, často bývají bolestivé. Před menstruací jsou tvrdší. V jednou prsu může být jedna i více.

Dalším často zmiňovaným příznakem bývá výtok z bradavky, poruchy menstruace a náladovost.

Pokud bychom vynechali jednotlivé syndromy, pak tradiční čínská medicína by zahrnula do základní léčby následující:

 • rozproudit čchi – nečinnost čchi je hlavním důvodem ke vzniku mastopatie
 • zharmonizovat, zlepšit průchodnost meridiánů chong a ren
 • zklidnit játra
 • odstranit stagnaci
 • tonizovat ledviny

Doplňující léčba:

 • pročistit horko a odstranit intoxikaci
 • změkčit zatvrdliny a rozptýlit shluky
 • odstranit tan
 • oživit krev
 • odstranit vlhkost
 • vstřebat otoky

Avšak jedná se o základní léčbu, tedy nezahrnují se zde jednotlivé syndromy, které mohou způsobovat hyperplazii mléčné žlázy. Z toho důvodu je nutné navštívit praktika TČM a popsat příznaky, které jste vypozorovali. Někdo může mít problém s játry a čchi, jiný naopak s oživením krve, čchi a zahřátím sleziny nebo u někoho je zapotřebí navíc začlenit i kůru k normalizaci menstruačního cyklu, apod.

Kromě bylinné léčby, která je na míru naordinovaná, je efektivní i akupunktura nebo zevní léčba za pomoci mastí a obkladů, spolu s úpravou stravy a zlepšení psychiky. 

Z bylinných preparátů bychom do základní léčby zahrnuli například: 

Ru yan pingKrém Ru Yan Ping – pro zlepšení krevního oběhu v mléčných žlázách a podpažních lymfatických uzlinách, odstraní horkost a intoxikaci. Aplikuje se navlhčenými rukami, tenká vrstva 2-3 denně, přičemž oblast prsa se masíruje zhruba 10 minut do úplného vstřebání

 

vložky Zi Mei ShuVložky Zi Mei Shu – pro vysušení vlhkosti, odvodu horkosti a intoxikace, harmonizaci Ren Mai, pro doplnění čchi a krve.

 

Pilule Velké obnovováníPilule Velké obnovování – pro odstranění hlenu, pro oživení krve, k odstranění prázdnoty krve, jangu a čchi. Podává se 1 pilule 1x denně při jídle, rozžvýkat a zapít teplou vodou

 

Pilule Čchi

Pilule Čchi – posilují střední Jiao, vyživují čchi sleziny a žaludku, zvedají pokleslý Jang, jako prevence klesání čchi. Podává se 1 pilule 1x denně při jídle, rozžvýkat a zapít teplou vodou

 

Pilulky Liu WeiPilulky Liu Wei - vyživují Jin Jater a Ledvin, podporují esenci Jing Čchi, ochlazují a rozproudí krev, odstraňují stagnaci, vypouští vlhkost přes močení, posilují Játra, Ledviny, Slezinu a Plíce. Podává se 25 pilulek 2x denně během jídla, spolknout a zapít teplou vodou.

 

Xiao Yao WanPilulky Xiao Yao Wan - Uvolňují Čchi Jater, posilují Slezinu. Vyživují a rozhýbávají krev. Odvádí horkost ze Srdce, Plic a Žaludku. Vypuzují vlhkost. Podává se 1 zarovnané víčko z balení pilulek (cca 90 ks) 1x denně při jídle, spolknout a zapít teplou vodou.

 

Prášek Perla HuanhePrášek Perla Huanghe - zklidňuje a harmonizuje ducha, odvádí jed, stahuje Jang Jater dolů, produkuje svaly, projasňuje oči, léčí strach. Podává se obsah 1 amfory 1x denně během jídla v druhé půlce dne spolknout a zapít libovolným kyselým nápojem.

Jaká strava se doporučuje?

Všeobecně se nedoporučují mastné jídla, především pak živočišné tuky.

Každá pacientka se stravuje jinak a může docházet k různorodým nerovnováhám v těle, a proto je doporučeno konzultovat stravu s praktikem TČM či odborníkem na dietetiku, jelikož jedině správně naordinovaná strava může podpořit funkci orgánů, zintenzivnit sílu bylin a podpořit uzdravení.