Choroby štítné žlázy nepatří rozhodně ke vzácným onemocněním. Ve vyspělých zemích postihují až jednu osobu z dvaceti. Podobně je na tom Česká Republika, která navíc neleží v oblasti, kde by bylo dostatek jódu, který je obsažen v moři, mořských rybách, některých živočišných a rostlinných produktech. Situace se sice zlepšila díky dostupnosti těchto produktů, avšak né každý je do své stravy zahrnuje.

Co víte o štítné žláze?

Štítná žláza je jedním z nejdůležitějších a často špatně ovladatelných žláz, která pracuje v našem těle. Tato žláza se nachází v přední části našeho krku, má tvar motýla a vylučuje hormony, které kontrolují některé hlavní funkce, včetně řízení hmotnosti, jak využíváme energii, náš metabolismus, a dokonce, jak spíme. U žen je toto onemocnění více rizikové, jelikož ženy prochází v období svého života častějším výskytem hormonální nerovnováhy, kupříkladu v těhotenství nebo v období menopauzy, ale i při chronickém stresu.

Hypofunkce štítné žlázy

neboli také hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) je porucha endokrinního systému, ve kterém štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. V některých případech může být přední část krku oteklá v důsledku strumy (zvětšení štítné žlázy). Neléčení hypotyreózy během těhotenství může vést ke zpoždění v růstu a intelektuálním vývoji dítěte, který se nazývá kretenismus. Toto onemocnění můžeme téměř eliminovat, zahrneme-li do své stravy mořské ryby, sůl s jódem, zubní pasty, atd.

Nejčastější příčinou hypotyreózy je příliš málo jódu ve stravě. V zemích, kde naopak mají dostatkem jódu ve stravě je nejčastější příčinou této nemoci autoimunitní onemocnění Hashimotova tyreoiditida, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu. Mezi méně časté příčiny patří předchozí léčba radioaktivním jódem, zranění hypothalamu nebo předního laloku hypofýzy, některé léky, vrozená hypotyreóza nebo předchozí operace štítné žlázy.

Rané příznaky snížené funkce štítné žlázy:

  • Tvrdá stolice nebo zácpa
  • Zimomřivost
  • Únava, pomalé pohybování, rychlá vyčerpanost
  • poruchy a nepravidelná menstruace
  • Bolesti kloubů nebo svalů
  • Bledost nebo suchá pokožka
  • Smutek nebo deprese
  • Tenké, křehké vlasy, roztřepené nehty
  • Slabost
  • Přibývání na váze

Pozdní příznaky, pokud se neléčí:

  • Lehké nechutenství a snížená citlivost čichu
  • Zhrubnutí hlasu a chrapot
  • Nateklý obličej, ruce, a nohy
  • Pomalá řeč
  • Ztluštění kůže
  • Řídnutí obočí
  • Nízká tělesná teplota
  • Zpomalení srdeční činnosti

Riziko vzniku hypotyreózy bývá větší u osob, které mají v rodinné anamnéze onemocnění štítné žlázy nebo podstoupili radioterapii v oblasti krku nebo horní části hrudníku. Dále pak lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním jako je cukrovka, perniciózní anemie nebo celiakie.

Léčba ze západního hlediska spočívá v celoživotním podávání vhodné dávky chybějících hormonů. Pacient chodí na pravidelné kontroly, při nichž se kontroluje hladina hormonů a aktualizuje dávkování. Pacient podstupuje tyto kontroly zhruba každých 2-6 měsíců.

Hyperfunkce štítné žlázy

neboli také hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) je porucha endokrinního systému, ve kterém štítná žláza produkuje nadbytečné množství hormonů štítné žlázy. Známky a příznaky mohou být individuální, mohou zahrnovat podrážděnost, svalovou slabost, problémy se spánkem, rychlý srdeční tep, špatná tolerance tepla, průjem, zvětšení štítné žlázy a hubnutí. Příznaky jsou obvykle menší u starších lidí a v průběhu těhotenství.

Nejčastější příčinou asi u 50%-80% případů bývá Gravesova-Basedowova nemoc, u které je štítná žláza, která tvoří hormony v reakci na cizí vetřelce, jako jsou viry nebo bakterie, nadměrně aktivní, což způsobuje některé z uvedených příznaků, celkové zrychlení organismu, rychlý srdeční tep, pocení, pocit horka, svalová slabost, poruchy menstruačního cyklu, hubnutí a změny kostí, kůže a nehtů. Jiné příčiny zahrnují polynodózní strumu, toxický adenom, zánět štítné žlázy, stravování příliš mnoho jódu, a příliš mnoho syntetický hormonů štítné žlázy. Méně častá příčina je adenom hypofýzy.

Léčba závisí částečně na příčině a závažnosti onemocnění. Ze západního hlediska existují tři hlavní možnosti léčby: terapie radioaktivním jódem, léky a operace štítné žlázy.

U obou těchto případů je zapotřebí určit správnou diagnózu předtím, než s léčbou začneme a tudíž je nutné zajít k lékaři a podstoupit krevní testy a další relevantní vyšetření. Na základě výsledků je pak možné naordinovat léčbu a především i stravu, která hraje u tohoto onemocnění velkou roli.

Přístup tradiční čínské medicíny k obou typům onemocnění štítné žlázy

Z pohledu tradiční čínské medicíny, snížená funkce štítné žlázy může být zapříčiněna prázdnotou Jangu sleziny, která se může projevovat velkou únavou, nechutenstvím, zimomřivostí, nažloutlou pletí, svalovou bolestí nebo řídkou stolicí. Dále pak prázdnotou Jangu ledvin, u nichž se to projevuje jako typické vyčerpání, časté močení, studené končetiny, bolesti beder, slabost v kolenou, bledá pleť, apod.
Dochází k nedostatečnému prokrvení, jež vyvolává mírné závratě, bledou pleť, deprese, zhoršení paměti, zhoršené vidění, suchou pokožkou, nespavost, atd.; akumulací hlenu dochází k únavě, letargii, mírným závratím, katarům, atd.

U hypertyreózy dochází k narušení stoupající čchi sleziny a jater, stagnaci čchi jater, která pak nemá šanci dopravovat tekutiny a způsobuje obstrukci štítné žlázy hlenem a vznik strumy.

Bušení srdce, nespavost či zapomětlivost se pak projevuje vzhledem k prázdnotě Jinu srdce. Při prázdnotě čchi tekutin ledvin z dehydratace se tvoří vnitřní horkost a poškozuje se esence Jing. Štítná žláza je napadána jaterním ohněm, který stoupá směrem nahoru do hlavy a způsobuje zhoršené vidění.

Nažloutlá pleť, bolesti hlavy, závratě, rozmazané vidění, sucho v krku, tinnitus, pocení je způsobeno prázdnotou Jinu ledvin a jater.

Jedná se o nejčastější syndromy, avšak důležitá je diagnostika praktikem TČM.

Příklad užívání přírodních preparátů Li West při poruchách štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy:

1. fáze:

Elixír Mateří kašička s ženšenem 1 lahvička x1 denně – 20 dnů

 

2. fáze:

Plody kustovnice čínské 1 č.l. 2x denně, nebo Pilulky Liu Wei 1 víčko (6 g) 2x denně při jídle – 20 dnů

Pilule Čchi ½ pilule v 9:00-11:00 hod. nebo ¼ pilule 2x denně při jídle – 20 dnů

 

3.fáze

Pilulky Xiao Yao Wan ½ víčka 2x denně při jídle – 30 dnů

Odvar Laodžan ¼ lahvičky 2x denně - 24 dnů

Zvýšená funkce štítné žlázy:

Stejný postup (I.-III. etapa), v I. etapě vyměnit Elixír Mateční mléko s ženšenem za Pilule Dračí žluč 1/3 pilule 3x denně 30-40 min. po jídle – 20 dnů

Při výrazných srdečních potížích I. etapu je možné rozšířit o Elixír Xin An Bao 2 ml 3x denně - 20 dnů

Jak se stravovat?

Snížená funkce štítné žlázy

  • určité množství jódu v potravě je důležitá, nadměrné množství může však zhoršit některé typy hypotyreózy

Nedoporučují se: příliš sojových výrobků, brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, kapusta, tuřín; dále lepek, bílkoviny v potravinách zpracované z pšenice, ječmene, žita a jiných obilovin; zároveň se nedoporučují tuky jako je máslo, majonéza, margarín a mastné kusy masa; cukry (sladké pečivo, apod.); smažené jídlo (příliš sodíku); příliš mnoho vlákniny (jen s mírou); káva a alkohol

Zvýšená funkce štítné žlázy

Vyhýbat se:

rafinovaných potravin, jako jsou bílý chléb, těstoviny, cereálie a sladkosti. Potraviny a nápoje s vysokým obsahem živočišných bilkovin - maso, drůbež, zpracované maso, mléko, žloutky a smažené potraviny. Tuky jako je margarín jsou obzvláště škodlivé pro Vaše srdce; káva a alkohol; a přidané cukry, jako třtinový cukr, třtinový cukr, rýžový sirup, med a kukuřičný sirup, mohou také zhoršit Váš zdravotní stav.

Poruchy štítné žlázy mohou narušit nejenom fyzický, ale i psychický stav pacienta. Tradiční čínská medicína může pomoci předejít těmto stavům, a proto neváhejte a objednejte se na diagnózu k praktikovi TČM.

Tip nad zlato při léčbě štítné žlázy

Nejlepším komplexním řešením je přejít na systém ozdravného stravování metodou ŽBPL10. Jedná se o unikátní metodu, která integruje nejlepší poznatky z čínské dietetiky a moderní dietologie. Tato metoda stravování vytváří v těle optimální podmínky pro regeneraci poškozených funkcí a pomocí vlastního imunitního systému likviduje chronické záněty.

Ozdravné stravování metodou ŽBPL10 si můžete nastudovat pohodlně doma prostřednictvím výukového tréninku Sbohem cukrovko 2.typu

Pokud nejste z Prahy, ale máte zájem zapojit sílu fitopreparátů a znalostí čínské medicíny pro léčbu poruch štítné žlázy, neváhejte vyzkoušet vzdálenou diagnostiku. To znamená posouzení vašeho zdravotního stavu praktikem čínské medicíny prostřednictvím TESTU zdraví.