Jaro se nám kvapem blíží. Už jen pár dní a bude tu 20.března období jarní rovnodennosti. Dny se krásně prodlužují a my si konečně můžeme užívat slunečních paprsků. Je to období rozkvětu, očisty a půstu. Po vyčerpávající zimě konečně přichází teplé období a my můžeme rozhýbat a načerpat novou energii.

Jaro je dle tradiční čínské medicíny období jater, párový orgán je žlučník. Element jara je dřevo. Představuje zrod, dětství, rychlý růst, vývoj, plánování a také začátek nového podnikání! Živel jara je vítr, barva zelená a chut kyselá, emoce hněv...  Jaro má hodně co dělat s emocemi, náladou a rozhodováním. Mnoho lidí často přemáhá jarní únava a depresivní stavy. Proto je dobré tomu předcházet a využít toto období pro očistu a opětovné rozproudění energie v těle.

Co pro to můžeme dělat?

Když se rozhlédnete všude nám nyní budou nabízet všemožné typy a rady na jarní detox. Ve formě syrové zeleniny a ovoce nebo jen džusů či různých koktejlů. To ale nemusí být vůbec správně v momentě, když zjistíme, že tělo potřebuje zahřát, harmonizovat, rozproudit energii a rozhýbat stagnace. Vyhnat vnitřní chlad z těla, který se projevuje například bolestmi kloubů, špatnou pletí, bledostí, impotencí, výtoky, průjmy atd. V momentě, když zvolíme potraviny, který mají ochlazující účinek, více si uškodíme než pomůžeme a celý detox nás spíše oslabí než aby nám prospěl.

Čínská medicína a její možnosti při očistě organismu

S tradiční čínskou medicínou se to však nestane. Očista těla stojí především na tom posílit a harmonizovat játra a to formou vhodné stravy, cvičení a bylinek. Bylinky a čisté bylinné extrakty jsou přímo zaměřené na to co člověk zrovna potřebuje. Jsou bud harmonizační, jinové či jangové a my podle našeho stavu volíme ty vhodné. Nejlepší je zkušená rada praktika čínské medicíny, který díky pulsové diagnostice a diagnostice z jazyka, přesně určí co za preparát  nebo doplněk stravy je pro vás ten vhodný. Mimo to můžeme také tělo podpořit akupunkturou nebo akupresurou. Bylinné preparáty jsou koncentrované přípravky, které jsou velice účinné a je dobré užívat je v přesně předepsaných dávkách. Chovají se podobně jako potraviny, tudíž si tělo vezme jen potřebné látky a zbytek vyloučí.  Některé je nutné brát delší dobu, aby se projevil účinek, ale jiné na nás působí již po několika málo užití.

Játra

Játra ,,dohlíží” na  zrak, oči a svalový tonus. Ovlivňují tedy napjatost nebo ochablost svalstva, šlachy a nehty. Játra jsou velice důležitým orgánem ať už v západní nebo východní medicíně. Na fyzické rovině jsou důležitý detoxikační orgán, zastává více jak pět set funkcí a za jednu minutu jimi projde až litr krve, tím čistí krev od jedů, drog a jiných nečistot. Mimo to se v nich také tvoří žluč, která se skladuje ve žlučníku a je velice důležitá při trávení potravin a to zejména tuků. Tím ovlivňuje kvalitní fungování celého trávicího procesu.

Životní energie

Naše tělo je schopné života jen díky životní energii, která námi nepřerušovaně proudí dokud zcela nevyhasne a my neumíráme. Máme životní energie a to tu vrozenou, která vzniká při početí a získanou, kterou získáváme ze stravy atd., tím doplňujeme tu vrozenou. Skladiště veškeré životní energie je v ledvinách a získáváme jí právě z potravy, nápojů, pohybu, meditace a vzduchu. To vše ovlivňuje kvalitu našeho života. Měla by být vyrovnaná a volně proudící. Pokud dochází ke stagnaci nebo nerovnováze energie v některém z orgánů dochází k narušení toku a má to za následek mnoho ze zdravotních problémů.

Životní energie se nazývá Čchi. Ta získaná se tvoří právě ve slezině, žaludku a játrech. Životní styl mnohých z nás někdy velice přetěžuje a oslabuje játra, proto když si uvědomíme důležitost jater, je dobré věnovat jim patřičnou péči a na jaře jim pomoci v regeneraci a očistě.

Znakem, že játra nejsou v pořádku na fyzické úrovni je například zvýšená lámavost vlasů a nehtů, suchá kůže, pigmentace, akné, křeče v lýtkách, svalové přetížení a jiné příznaky nedostatečnosti krve. V kombinaci s vnitřním chladem je to velice nepříjemná záležitost a dochází k celkové disharmonii.

Na energetické úrovni je žlučník zodpovědný za správné rozhodnutí. Žlučník rozhoduje, které návrhy jater nám budou na cestě životem užitečné a které nikoliv. Schopnost promyslet si nějaké rozhodnutí, pozměnit jej a nahradit jiným je známkou dobrého fungování žlučníku!

Na emocionální úrovni zdravá a uvolněná játra se projevují spontánním chováním, kreativitou, organizačním nadáním, tolerancí a velkomyslností. Játra nemají rádi tlak a u mnoha lidí se v tomto období vyskytují neurózy, třeba proto, že v dětství, což je období dřeva, byli vystaveni tlaku. Na játra mají neblahý vliv tyto emoce - hněv, nenávist, frustrace, závist, žárlivost, ponížení, odmítnutí, opuštění, nadměrný pocit zodpovědnosti. Toto blokuje energii na úrovni jater.

Jinak jsou játra strůjcem fantasie a nápadů, žlučník nás učí čelit konfliktům. Dodává nám odvahu a kuráž k realizaci našich plánů. V životě nastane mnoho situací, kdy je nezbytné něco měnit. S přiházejícími nápady se zapojuje žlučník, aby vybral správné rozhodnutí. A jaterní energie nám pomůže změnu učinit. Teď si představte do jakých zmatků se můžeme dostat pokud máme oslabené játra a žlučník. Nakonec stagnujeme a nejsme schopni změny. Ztrácíme sami sebe. 

Pokud jsou játra napjatá člověk nemá rád, když mu někdo zasahuje do jeho prostotu, reaguje zlostně, podrážděně a vztekle. Nemá dostatek volného prostoru. Agresivní konflikt na okolí kompenzuje vnitřní prostor, který mu chybí. Hněv je ale emoce jako každá jiná a to co je opravdu důležité není tuto emoci nemít, ale spíše tuto emoci umět zvládnout a přeměnit v něco pozitivního a prospěšného. Dobré je různé cvičení na rozproudění Čchi energie, ale také různé masáže např. komplexní celotělová tibetské masáž a samozřejmě meditace na uvolnění blokád v těle.

Strava

Očista má co dělat s výživou. Měli bychom po zimě stravu celkově odlehčit a dbát na to, aby nedocházelo k oslabení žlučníku a jater. Zvláště špatná kombinace je tučné a sladké jídlo. Na jaře je dobré jíst věci čerstvé, čisté, průmyslově neupravené, přirozeně sladké a kyselé.

Vhodné jsou potraviny bohaté na chlorofyl, také veškeré klíčky a vše co roste nad zemí jako řapíkatý celer, jarní cibulky, bylinky atd. Je dobrá jíst stravu vařenou, blanšírovanou a omezit stravu pečenou a smaženou.

Jak je vidět játra nás ovlivňují na energetické, duchovní, emocionální i fyzické úrovni. A to je také ten hlavní důvod proč se rozhodnout s nimi správně zacházet. Oni nám to pak jistě oplatí a odrazí se to v kvalitě našeho života.

Bylinných preparátů které jsou vhodné pro játra je několik. Jako příklad si jich můžeme pár uvést.

Pilulky Xiao Yao Wan - jsou harmonizační a říká se jim také bezstarostné kuličky! Odstranují negativní emoce. Upravují funkci jater, eliminují nervové napětí a neklid. Zlepšují funkci jater a žlučníku, stimulují tvorbu krve slezinou, normalizují procesy syntézy enzymů a trávicích štáv.

 

 

 

 

Pilule Hu Gan - v překladu se jmenují pilulky pro ochranu jater. Napomáhají regeneraci jaterních buněk, chrání játra před toxickými účinky průmyslových jedů a farmakologických látek.Hu Gan

Normalizují složení žluče, snižují její viskozitu a v důsledku tohoto se snižují projevy stagnace v játrach.

Velice vhodné je na jaře v rámci detoxikace také užívat antiparazitní preparáty. Dnes už si je čím dál tím více lidí vědomo toho, že paraziti v těle nejsou žádným výmyslem, ale faktem. Bohužel naše strava dnes není tak složena, aby byla přirozeně antiparazitní, a proto natolik upravíme stravu, že zvýšíme příjem hořkých látek nebo zvolíme přípravek, který nám hořké prostředí v těle vytvoří, ale v žádném případě nás neoslabí. Paraziti přímo nesnáší hořké prostředí tudíž sami z těla migrují.

Karvipar - je jeden z účinných přípravků proti parazitům. Zvyšuje kvalitu činnosti jater a zažívacího traktu. Chrání játra a střeva před toxiny těžkých kovů, alkoholu a před toxiny vylučovaných parazity. Odstraňuje otok jaterních buněk.

 

 

 

 

Prohelvit - velice účinné a bezpečné antihelmintikum. Nepoškozuje játra ani ledviny, jako syntetické léky proti parazitům. Pomáhá při prevenci parazitických onemocnění. Dokáže vytvořit v těle přesně to hořké prostředí, které paraziti nemají rádi.

 

 

 

Proto tedy neváhejte a dopřejte svému tělu patřičnou péči, kterou si zaslouží at Vám dobře slouží. Jako vhodný krok je bud konzultace s praktikem čínské medicíny, který nejlépe doporučí vhodný preparát pro vaše potřeby nebo pokud dobře víte kde máte nějaký problém neváhejte nás kontaktovat či si rovnou vybrat vhodný preparát.

S přáním pevného zdraví a prožití krásných jarních dní plných energie Vám přeje Čínský lékař.

You have no rights to post comments