bolestivá menstruaceJe jen málo zaměstnavatelů, kteří by tolerovali svou zaměstnankyni každý měsíc mimo kancelář na kratší či delší dobu. I když existují takové firmy, které mají zavedené pracovní volno pro menstruující ženy a jsou si vědomi, že žena je pak více výkonnější, ale takové pravidlo mají zavedené jen v několika málo zemích. Pro některé ženy je měsíční menstruace noční můrou a snaží se s tím žít s pomocí léků, které jim pomáhají jen v období bolestí, avšak dlouhodobě problém neřeší.

Jakou má příčinu bolestivá menstruace?

Bolestivá menstruace bývá často vnímána jako bolest v podbřišku, zádech a kříži. Křeče v podbřišku jsou nárazové a mohou být doprovázeny i bolestmi v bedrech, nevolností a někdy i zvracením. Ze západního hlediska klíčovou roli těchto bolestí hrají hormony tzv.prostaglandiny. Vysoká hladina prostaglandinů zvyšuje stahy děložní svaloviny, děloha se tak nedokrvuje. Jejich vyšší koncentrace může mít vliv i na svalstvo střevní stěny, což vede k průjmům.Příčinou křečí a bolestí je i nerovnováha hormonů estrogenů a progesteronů, jež produkují vaječníky.

Odborný název pro bolestivou menstruaci se nazývá dysmenorea. Existují dva druhy: primární a sekundární dysmenorea.

Primární dysmenorea bývá u dívek ve věku 15-25 let a po porodu obvykle odezní, někdy však přetrvává po celý fertilní život ženy. Vzhledem k tomu, že se jedná o menstruační bolest, která vzniká při prvním menstruačním krvácení, je vhodné dívku psychicky připravit, že se nejedná o nic vážného. Pokud bychom jí tvrdili, že s menstruací souvisí nepříjemné pocity nebo pravidelné bolesti, pak by je mohla pociťovat, zcela bezdůvodně.

Sekundární dysmenorea bývá spíše u žen ve věku nad 30 let, a to vzhledem ke strukturálním změnám v malé pánvi. Nejčastější příčinou těchto bolestí je tzv. pánevní endometrióza. Jedná se o cysty vyplněné tmavohnědou tekutinou, necystická endometriální tkáň a srůsty. Je to stav, kdy se děložní sliznice vyskytuje na místech, kde nemá co dělat, např. ve vaječnících, močovém měchýři či tlustém střevě. Endometrióza způsobuje bolesti hlavně před začátkem a v prvních dnech menstruace, dlouhodobé bolesti v podbřišku, bolesti při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Nezřídka je endometrióza i příčinou neplodnosti, podle literatury se vyskytuje u 20-50% neplodných žen. V případě, že máte podezření na endometriózu neváhejte navštívit svého gynekologa.

Jaké jsou další příčiny bolestí?

  • rodová dědičnost
  • kouření
  • silné krvácení při menstruaci
  • nepravidelná menstruace
  • předčasná puberta – před dosažením 11ti let

Pro zmírnění menstruačních bolestí se doporučuje teplo a klid. Dopřejte si teplou koupel, přikládejte teplé obklady, lehce masírujte břicho a záda, jež zrelaxuje svalstvo.Vyhýbejte se kofeinu, kouření, alkoholu, soli. Doporučuje se upravit životosprávu, pít hodně tekutin, jíst hodně zeleniny a ovoce, celozrnné potraviny.

Naopak vyhnout se bílé mouce, cukru a živočišným tukům. Zařadit potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B (především B6), C a E. Patří k nim fazole, mandle a tmavě zelená listová zelenina (např. špenát a kapusta). Dále vyhýbat se kofeinu, alkoholu, tabáku, méně solit. Doporučují se i bylinné čaje (např. kontryhel obecný), ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy.

Jak na bolestivou menstruaci nahlíží čínská medicína?

Ne nadarmo se zkouší i alternativní metody jako je akupunktura či akupresura, bývají totiž velice účinné a hlavně mohou vyřešit problém nadobro. Tradiční čínská medicína nahlíží na bolestivou menstruaci dle symptomů, tzn. bodavá bolest se pojí s blokádou čchi a krve v játrech, tupá bolest je z chladu, něco jako kdybychom si představili zamrzlou řeku, která se snaží dostat na povrch, a proto je doporučeno vyvarovat se studenému jídlu a pití a naopak dodávat teplé, aby se led roztál.

Příčinou stagnace energie v játrech bývají nadměrné nebo nevyrovnané emoce jako hněv či deprese, které mohou vyvolat tíseň, vznětlivost. Může se projevovat jako nadýmání, dusivý pocit na hrudi, pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, časté vzdychání a stává se tak před menstruací a po jejím začátku ustupují. Stagnaci krve často předchází právě stagnace energie.

Chlad v děloze může být způsobený konzumací studených potravin a nápojů, které oslabují ohřívací schopnost organismu, zpomalují tok krve, dochází k jejímu zahuštění a bolesti nastávají většinou před menstruací. Může se projevit zpožděním menstruace, slabou a přerušovanou menstruací, pocitem zimy, studenými končetinami, tvorbou otoků. Bolesti ustoupí při dodání vnitřního i vnějšího tepla.

V čínské medicíně využívají bylinné přípravky, které svou recepturou jsou zacíleny na tyto příčiny bolestí. Konkrétně na uklidnění ducha a odbourání stagnace čchi v játrech, naplňují játra krví, posouvají čchi a krev. Odstraňují depresi způsobenou stagnací čchi v játrech.Vstupují do meridiánu jater a ledvin, posilují Jang, krev, podporují esenci Jing Čchi. Cílem těchto preparátů je jednoduše zahřát a rozproudit krev a uvolnit tak bodavé či tupé bolesti menstruace. Při dlouhodobém používání máte od bolestí na dobro pokoj.

Příklad použití bylinných přípravků čínské medicíny:

pilulky Xiao Yao Wan – 1 zarovnané víčko z balení pilulek (cca 90 ks) 1x denně při jídle, spolknout (nerozžvýkávat) a zapít teplou vodou.

pilulky Vitavaz - 20 kuliček 2x denně před jídlem

elixír Xin An Bao - vypít půl lahvičky 2x denně

Xiao Yao WanVitavazXin An Bao

U bolestí způsobené chladem se doporučuje:

pilule Bílý Fénix - 1/2 pilule 2x denně

elixír Xin An Bao - půl lahvičky 2x denně

nebo

elixír Laoli - půl lahvičky 2x denně v první půlce dne

elixír Xin An Bao - půl lahvičky 2x denně

Bílý FenixLaoli

Zmíněné přípravky dlouhodobě odstraňují příčiny vzniku disharmonie v těle a netlumí signály - volání o pomoc, jež nám posílá náš organizmus. 

Vhodná jsou i cvičení jako je jóga, čchi-kung nebo tai-chi. Všeobecně je dobré sportovat kvůli lepšímu oběhu krve v těle. Však příliš namáhavé sportovní aktivity nejsou v období menstruace vhodné. Doporučují se i tance, které jsou zaměřené na pánevní dno. Jakýkoliv pohyb či prodýchnutí této části těla může u někoho časem vyvolat nejdříve zhoršení menstruačních bolestí, ale následné dlouhodobé zlepšení. Celkově je dobré vyhýbat se stresu, který stahuje a blokuje cirkulaci krve, takže berte všechno s lehkostí a bez starostí.

Objednat se na individuální konzultaci k našim praktikům TČM můžete telefonický nebo e-mailem přes formulář v sekci KONTAKTY

Záznam webináře na toto téma můžete shlédnout zdarma hned po registraci.

menstruační bolestíPřihláška na webinář "Jak se navždy zbavit menstruačních bolestí"

Webinář je zdarma.

Vyplňte prosím všechny povinné položky označené červenou hvězdičkou a na konci formuláře stiskněte tlačítko „Potvrdit a odeslat“.

Odkáz na webinář přijde do vašého e-mailu.

Zároveň doporučujeme označte symbolem „sledovat“ naši facebookovou stránku www.facebook.com/liwestTCM/ a žádná zajímavá událost vám neunikne.

Pro dokončení této objednávky označte poličko, že nejste robot, a stiskněte tlačítko „Potvrdit a odeslat“.

 

 
 

You have no rights to post comments