Trudovitost neboli akné (acne je latinské synonym trudovitosti) je kožní onemocnění charakterizované zánětem mazových žláz a vlasových folikulů, které se projevuje výskytem červených pupínků (papul), komedonů a hnisavých puchýřků (papul) na kůži.
Čínská medicína považuje trudovitost za projev vnitřní disharmonie organismu v důsledku narušení funkcí tří regulačních systémů, což je ve shodě s názorem klasické západní medicíny.
Léčba akné
V čínském lékařství se trudovitost neboli akné léčí fytoterapií a různými způsoby reflexní terapie (akupunktury). Léčba při diagnóze akné (trudovitosti) vyžaduje individuální přistup v závislosti na příčině, která toto onemocnění kůže vyvolala. Týká se to, jak doporučení rostlinných přípravků (fytopreparátů), tak i odstranění faktorů způsobujících trudovitost, k nimž především patří zlepšení hormonálního statusu organismu (například korekce funkce nadledvin), harmonizace a vybalancovaní stavu nervového systému včetně odstranění následků nervových šoků a stresů, očistu těla od toxických a odpadních látek, zlepšení činnosti lymfatického systému, korekci funkce jater a žlučovodů, zlepšení látkové výměny.
Léčení trudovitosti (akné) podle metod čínské medicíny spočívá nejen v léčení samotných uhrů jako takových, ale v odstranění příčin vyvolávajících toto onemocnění.
Právě tím se léčení trudovitosti podle čínské medicíny principiálně liší od symptomatické léčby různými mastmi proti akné a jinými prostředky, kterých se používá při snaze odstranit trudovitost vlastními silami.
Komplexní přístup léčení používaný v čínské medicíně dovoluje nejen zefektivnit léčbu bezpečnými, pro organismus neškodnými prostředky bez negativních vedlejších účinků, ale i předcházet recidivám, celkově ozdravit organismus, zlepšit funkcí vnitřních orgánů a regulačních systémů organismu.
Trudovitost (akné)- Symptomy
Hlavní příznaky: toto onemocnění je vyvoláno zánětem mazových žláz, jehož kožní projev se vyznačuje výskytem červených pupínků (papul), zčervenáním a bolestivého pocitu na postižených místech, hnisavých puchýřků (pustul), po jejichž naříznutí mohou na kůži zůstat natrvalo jizvy.
Typickým projevem trudovitosti může být nezánětlivý výskyt černých teček (uhrů, komedonů) v důsledku zvýšené tvorby mazu a rohoviny, které ucpávají vývody mazových žláz.
Onemocnění postihuje hlavně obličej, zejména bradu, šíji, vrchní část prsou, ramena a záda, a to z toho důvodu, že právě tam se vyskytuje zvýšené množství vlasových cibulek (folikulů) na jednotku plochy kůže v těchto místech.
Typy trudovitosti (akné)
V závislosti na charakteru trudovitosti, onemocnění lze rozdělit na následující typy: akné papulózní, akné papulo-pustulózní, akné induratní, akné flegmonózní, akné konglobovaná, akné inverzní, akné fulminantní.
V závislosti na komplikovanosti průběhu onemocnění se dělí na tři skupiny:
- Lehký průběh vyznačující se na pokožce výskytem černých teček (komedonů) a červených uzlíků (papul) bez zánětlivého procesu.
- Středně těžký průběh se projevuje výskytem hnisavých pupínků (pustul), červených pupínků (papul), černých teček (komedonů) v ústí pórů a jejích hnisavým zánětem.
- Těžký průběh je charakterizován jasně vyjádřenými symptomy (velké množství uhrů, pustul a papul) a vznikem jizev.
Trudovitost (akné) Příčiny vzniku a léčení podle čínské medicíny
Tradiční čínská medicína má specifický pohled na trudovitost a považuje ji za onemocnění způsobené negativním vlivem „tepla“ a „vlhkého tepla“ na energetické meridiány člověka.
Příčiny vzniku „tepla“ mohou být různé: stres, nevyvážené stravování, přepracování, získané nebo vrozené vady.
V závislosti od toho, kde a jak teplo vzniká, se rozlišuje několik způsobů lokalizace akné:
Lehký průběh: onemocnění postihuje kůži v okolí nosu a čela. Při vyšetření se obvykle zjistí, že pacient je citlivý na vítr a má slabý žlutý povlak na jazyku.
Je-li příčinou onemocnění žaludek, má pacient zpravidla akné kolem úst, na ramenech, zádech a hrudi. Současně mívá postižený zvýšenou chuť k jídlu, (zejména na tučné a ostré pokrmy), suchou stolici, rychlý výrazný tep a silnou vrstvu žlutého povlaku na jazyku.
„Teplo“ může být „toxické“ nebo „vlhké“. V obou případech se jedná o těžký průběh trudovitosti charakterizovaný zčervenáním pokožky a silným hnisavým zánětem.
Základním principem čínské medicíny při léčení různých forem tohoto onemocnění je očista organismu. Nadbytečné „teplo“, které je příčinou onemocnění musí být z odpovídajícího meridiánu a orgánů Czan Fu odstraněno. Tím se odčerpají síly podporující nemoc a dojde k jejímu oslabení.
Obvykle léčení uhrovitostí v západní medicíně spočívá v odstraňování následků onemocnění tj. vyrážky jako takové bez toho, aby byly zjištěny a eliminovány příčiny jejího vzniku. Tradiční čínská medicína užívá šetrnější metody pro obnovu zdraví použitím přípravků, které léčí bez vedlejších účinků a nepoškozují játra a ledviny.
Léčba tradičními prostředky čínské medicíny je vhodná pro pacienty, na které běžné lékařské ošetření příliš nezabírá. Při léčení čínskými metodami se používá akupunktura, která způsobuje oslabení příznaků choroby a fytoterapie, která je preferovanou metodikou léčení. Správně navržený kurz terapie přináší velmi dobré výsledky.
Akne z hlediska tradiční čínské medicíny
Čínská medicína považuje trudovitost za projev vnitřní disharmonie organismu v důsledku narušení funkcí tří regulačních systémů, což je ve shodě s názorem klasické západní medicíny.
Nevyvážená regulace lymfatických a endokrinních systémů a základních procesů látkové výměny (metabolismu) vede k hormonálním změnám, které jsou příčinou vzniku trudovitosti (akné). Hormonální změny mohou souviset s pubertou, menstruačním cyklem, eventuálně s jinými důvody, jako například dysfunkce nadledvin, nebo štítné žlázy, nebo gynekologická onemocnění (syndrom polycystických ovarií).
Kromě hormonální rovnováhy je velmi důležité harmonizovat stav imunitního systému. Oslabení imunity tedy snížení odolnosti proti infekcím vede ke zvýšené aktivitě mikroorganizmů na kůži, což je jedna z příčin vzniku trudovitosti (akné).
Narušení regulačního systému nervové soustavy je příčinou vzniku trudovitosti neurogenního původu. Vzhledem k tomu, že nervový systém je bezprostředně spojen s endokrinním systémem, každý duševní stres mimořádně aktivuje činnost nadledvin a to vyvolává vznik akné neuroendokrinního původu.
Dalším faktorem ovlivňujícím vznik trudovitosti je nadměrná aktivita systému regulujícího činnost jater zatěžovaných příliš velkou konzumací alkoholických nápojů, ostrých, smažených, tučných a slaných pokrmů, což působí na přehřátí organismu.
Akné nejčastěji bývá vyprovokovano užíváním některých léčiv, dědičnou dispozicí, intoxikací a znečištěním organizmu nepotřebnými látkami (metabolity) a vnějším působením toxických látek (např. chloru).
Trudovitost (akné) taky může mít alergický původ (alergický exantém, vyrážka). V tomto případě výsev uhrů zpravidla bývá důsledkem působení několik faktorů a to: oslabení imunitního systému, znečištění organismu škodlivými nebo nepotřebnými látkami (poruchy činnosti systému vylučujícího z organizmu nepotřebné látky), poruchy nervové soustavy a jiné činitele.
Fytoterapie čínskými rostlinami.
Kdybyste šli do čínské lékárny a žádali přípravek na léčbu akné, tak s největší pravděpodobností vám nabídnou čínské bylinné preparáty, které obsahují rostliny už dlouho známé v čínské medicíně. Patří k nim Pilule Hu Gan, vložky Zi Mei Shu, Pilulky Xiao Yao Wan, Elixír Qing Re Du, Pilule Velké obnovování, Elixír Shuang Hua Bao, Pilule Čchi. Tyto patentní směsi čínských bylinek naprosto zázračně odstraní z vaší pokožky pupínky.
Nezávisle na tom, z jakého důvodu uhry vznikly, čínské léčební metody odstraní příčinu jejich vzniku, uhry (akné) zmizí a pokožka se očistí. Správně zjistit příčinu vzniku onemocnění pomůže praktik tradiční čínské medicíny nebo náš lékař - konsultant. Spojit se s námi lze přes dotazník na internetu
on-line TEST nebo telefonicky.
{jcomments on}