Čistá střeva - shoda názorů profesora I.P. Nemyvakina s teorií TČM
Praxe přirozené očisty tlustého střeva sahá až do starověkého Řecka. Čištění tračníku - tlustého střeva – bylo ve Spojených Státech populární už v roce 1920 a 1930. Teorie o očistě střev však ztratila svou podporu a časem došlo k zapomenutí. V posledních letech je však pročišťování střev pomocí čajů, enzymů nebo střevních výplachů znovu v kurzu.
Co je za teorií přirozeného pročištění tlustého střeva?
Jednou z hlavních teorií za pročištěním tlustého střeva je velmi stará víra, která se nazývá autointoxikace. Věří se, že nestrávené maso a jiné potraviny způsobují hlen, který se hromadí v tlustém střevě. Tyto usazeniny produkují toxiny a dostávají se do krevního oběhu, dochází k postupné otravě těla.
Tyto toxiny mohou způsobit řadu příznaků, jako je únava, bolesti hlavy, přibývání na váze, ...
O čištění střev a pravděpodobnosti vzniku rakoviny tlustého střeva bylo napsáno mnoho článků, provedeno několik výzkumů včetně výzkumu slavného ruského profesora Ivana Pavloviče Nemyvakina, který léčí dokonce i kosmonauty. On a stejně i ostatní vědci, zdravotníci či badatelé tvrdí, že existuje jistá souvislost mezi zácpou a rakovinou tlustého střeva. Koneckonců to potvrzuje i čínská medicína.
Co tvrdí čínská medicína?
dle čínské medicíny rakovina tlustého střeva (benigní nádor) vzniká z horka a vlhka ve střevech. Stejně jako ruský profesor tvrdí, že jí předchází zácpa a zácpa se tvoří z vnitřní horkosti a nedostatku energie čchi. Člověk, který má zácpu má snahu se vyprázdnit a nejde mu to, uvnitř je horkost a střeva jsou líná. Je proto nutné zjistit, co způsobuje oheň ve střevech.
Jak poznám, že mám zácpu v tom pravém slova smyslu?
asi by bylo dobré se nejdříve zeptat, zda máte problém s vyprazdňováním. Není moc jasné, kolikrát byste měli mít stolici během jednoho týdne. Dle lékařů by měla být pravidelně každý den, avšak né každý, kdo jí takto pravidelně nemá, neznamená, že má náběh na rakovinu. Jedna studie dokonce tvrdí, že pokud dojde ke stolici třeba jen třikrát do týdne, stav se považuje za normální.
Lepší asi bude, pokud se zamyslíte, zda vaše stolice je tvrdá a zda máte problém při vyprazdňování (bolestivé, náročné) nebo zda to nejsou už tři dny, co jste byli naposledy na toaletě.
Se zvyšujícím se věkem četnost stolice klesá a roste riziko na různé nemoci spojité se znečištěným tračníkem.
Jakým způsobem je možné očistu střev provést?
Existují dvě hlavní metody čištění tlustého střeva – neinvazivní a invazivní.
- Neinvazivní očista tlustého střeva se týká nákupu produktů, které pomáhají organismu zbavovat se nečistot, toxinů, škodlivin
- Invazivní očista tlustého střeva spočívá v návštěvě lékaře, který provede výplach tlustého střeva.
Pročištění tlustého střeva neinvazivní cestou zahrnuje produkty – doplňky stravy, v různých formách. Některé z nich se používají orálně, jiné análně. Ať už tak či onak, cílem je pomoci tlustému střevu vyklidit jeho obsah. Tyto produkty, můžete najít všude na internetu nebo v různých obchodech se zdravou výživou, supermarketech nebo v lékárnách, záleží, co hledáte a cítíte, že je to správné pro vás. Zahrnují:
• klystýry
• projímadla
• byliny
• enzymy
• magnézium
Pročištění tlustého střeva invazivní cestou, zahrnuje výplachy střeva (hydrocolon terapie). Výplach tlustého střeva funguje zhruba stejně jako klystýr, ale zahrnuje mnohem více vody a výsledek je bez zápachů a nepohodlí. Během doby, co ležíte na stole, nízko-tlakové čerpadlo vyplňuje přes malou trubičku několik litrů vody do konečníku. Poté, co je voda v tlustém střevě, terapeut masíruje vaše břicho. Poté vypouštíte vodu jako při vyprazdňování - tento proces vyplavuje tekutiny a odpad. Terapeut může proces opakovat, a relace může trvat až jednu hodinu.
Vzhledem k tomu, že se jedná o nepřirozenou metodu, jsou zdravotníci, kteří tvrdí, že se tímto procesem porušuje sliznice tlustého střeva, která je velice citlivá a jemná a je určená spíše ke vstřebávání podpůrných produktů určených k čištění, než-li k proplachování. Dokonce tvrdí, že naopak může dojít k různým nemocem jako je ulcerózní kolitida, k porušení střevní mikroflóry, atd..
Je celkem zajímavé zmínit, že například v USA při této metodě se někdy přidávají do vody enzymy, bylinky, káva nebo probiotika.
Existují rizika spojená s těmito způsoby očisty tlustého střeva?
V různých zemích mají různé názory na produkty určené k pročištění tlustého střeva a často se vlády nezaručují, že tyto produkty jsou bezpečné a účinné. Nejlepší je asi vybrat takovou cestu, která je Vám přirozeně nejbližší.
V případě, že se rozhodnete pro očistu těla provedenou zdravotníkem, který je specializován na hydrocolon terapie, konzultujte nejdříve svůj zdravotní stav se svým lékařem. Jelikož procedura, která předchází této terapii a během ní může pacientovi navodit následující vedlejší účinek:
• Zvracení, nevolnost, křeče
• Závratě, dehydratace
• minerální nerovnováha
• různé střevní potíže
• Infekce
• Narušení normální střevní flóry
Vyhněte se výplachům tlustého střeva v těchto případech:
• divertikulitida
• ulcerózní kolitida
• Crohnova nemoc
• Těžké hemoroidy
• Nádory konečníku nebo tlustého střeva
• Nedávný chirurgický zákrok střev
• Srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin, pokud tedy lékař sám nevyžádá
Co se týče dětí, může existovat zvýšené riziko minerální nerovnováhy, je tedy důležité věnovat u dětí zvýšenou pozornost.
Je přirozené vyprazdňování dostatečné k vyčištění tlustého střeva?
Víme, že samotné tělo může udělat následující:
- Přírodní bakterie v tlustém střevě mohou detoxikovat odpadky z potravin
- Játra neutralizují toxiny
- Sliznice v tlustém střevě může udržet nežádoucí látky, aby se znovu nevracely do krve a tkání
- Tlusté střevo se zbavuje starých buněk zhruba každé 3 dny a zabraňuje tak hromadění škodlivého materiálu.
- V případě, že Vaše tělo funguje jako hodinky, pak asi není nutné očistu podstupovat.
Co můžete udělat pro zlepšení zdraví tlustého střeva?
To, co jíte, může mít největší dopad na zdraví tlustého střeva, na snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a na zlepšení své celkové vitality a zdraví.
Zvýšený příjem vlákniny může pomoci se širokou škálou gastrointestinálních problémů, včetně zácpy, divertikulárního onemocnění a rakoviny tlustého střeva. Pokud nejsou žádné problémy s lepkem, přidejte obojí nerozpustnou vlákninu, jako jsou obiloviny a celozrnné výrobky, a rozpustnou vlákninu, jako jsou otruby, ovoce, zelenina a ovesné vločky. Nakonec jak ruský profesor tvrdí, pití dostatečného množství tekutin je základ pro prevenci vzniku nemocí!
S prohlídkou tlustého střeva je dobré začít zhruba kolem 50tého věku života nebo dříve v případě, že vám to lékař doporučí.
V případě, že se rozhodnete očistit svá střeva neinvazivně, můžeme poskytnout informace, jakým způsobem je možné se vyčistit pomocí čínské medicíny či zkusit jeden typ domácí očisty vodou, solí a citrónu - Recept: 1 litr vody, lžičku soli, vymačkat 1 citrón a nápoj vypít
V čínské medicíně se očista tlustého střeva provádí jak jinak, než za pomocí bylin, a to takových, které se vstřebávají do sliznice, tudíž nenarušují přirozenou funkci střev, ani střevní mikroflóru a posilují celý tračník, který má na starosti vyprazdňování.
Z naší lékárničky, pro preventivní očistku, bychom doporučili švestku Kouzelná krása, která je jednou z nejsilnějších zbraní proti zácpě a zaručeně působí na kohokoliv. Nejenom, že normalizuje vyprazdňování střev, ale střeva zvlhčí natolik, aby byly flexibilní a potraviny se v nich mohli lehce pohybovat – dostat ven.
Další možností je Karvipar, má vysoký obsah vlákniny a je pro naše tělo velice přirozený. S obsahem vlákniny je podobně na tom i Progelvit, který je navíc zaměřený na parazity v játrech. Karvipar je na tom však o něco lépe.
V souhrnu, co se týká zácpy, tak je vždy zapotřebí zjistit proč tam ta zácpa je, proč je to tam tak vysušené. Nejčastěji je to nedostatek Jinu ledvin, nedostatek Jinu tlustého střeva, protože jsou propojené, dá se doplnit dlouhodobým užíváním pilulek Liu Wei nebo něčím, co zvláční střevo – např. elixír Mateří kašička s ženšenem nebo elixír Král Vi Ta Min – zvlhčují tlusté střevo, což pomáhá k tomu, že mikroflóra se ustálý a nastartuje pohyb střev, které je líné - chybí žaludeční čchi (lidi nemusí mít vélkou zácpu, ale nemají sílu, snaží se vyprázdnit, ale nejde to), je tedy zapotřebí doplnit čchi žaludku a střev. K tomu skvěle pomáhají pilule Čchi, které posilují střední Jiao a vyživují energii sleziny a žaludku, tudíž ten kdo pociťuje únavu či slabost má nedostatek energie v této oblasti tračníku. Mohou pomoci i hlohové pastilky, které odstraňují stagnaci jídla v dutině břišní, podporují peristaltiku.
Očista tlustého střeva vždy dodá více energie, lehkosti a pocitu svěžesti a nejenom, že se vyčistíte od odpadních látek, ale lecky i od emocí, které jsou v této oblasti těla skryté. Z našeho hlediska je očista tlustého střeva doporučena alespoň jednou za čas.