Boryt barvířský je vytrvalá, žlutě kvetoucí bylina, dorůstající výšky až 80 cm. Dvouletá nebo krátce vytrvalá, zelená a modrozelená, obvykle alespoň slabě ojíněná bylina. Pochází ze střední a jižní Číny. Dříve byla pěstována ve velkém množství jako barvířská rostlina, která poskytovala modrou barvu, tzv. borytovou modř.
Západ a Východ
Boryt barvířský je jediný druh rodu boryt rostoucí i v České republice. Je to rostlina, která byla po několik století velmi důležitá, ale v současnosti je téměř zapomenutá. V některých státech USA (např. v Arizoně a Montaně) se boryt barvířský rozšířil na velikých plochách a je považován za invazivní plevel. V Americe si lámou hlavu o způsobech jeho likvidace, když to na jiném konci zeměkoule, v Číně tato rostlina sklízí respekt i dnes a úspěšně se používá v tradiční medicíně.
Vzácné léčební vlastnosti
Díky svému antibakteriálnímu a antivirovému působení je účinná při léčbě horečnatých a epidemických onemocnění. Doporučuje se např. při léčbě angíny, vředů v ústech, onemocnění způsobené streptokoky. Používá se při léčbě příušnic, virové pneumonii, žloutence, ale i takových onemocněních jako je encefalitida typu B či epidemická meningitida.
Jan Moudrý z Jihočeské univerzity, ZF o této rostlině psal, že Boryt barvířský má vynikající dezinfekční účinky, kterých využívali již keltští válečníci. Omezuje množení mikrobů zejména u Salmonella typhi, Neisseria meningitidis a leptospirózy. Pozitivně ovlivňuje činnost plic, srdce a žaludku. Omezuje riziko vzniku respiračních infektů, kurdějí a upravuje krevní tlak. Kromě isatanu obsahuje glucobrassicin, neoglucobrassicin, glucobrassicin-1-sulfonat a indigotin.
Z hlediska praktika tradiční čínské medicíny
Z hlediska tradiční čínské medicíny je tato rostlina velmi chladné povahy, pročišťuje horkost, odstraňuje toxiny, ochlazuje krev. Co to znamená pro obyčejného domácího léčitele, tj. pro nás?
Příklad.
Vždy, když máme horečku, a to z jakéhokoliv důvodu (zánět, nachlazení, reakce na extrémní přetížení) můžeme jí srazit přípravkem, obsahujícím Boryt barvířský. Tím si nejen odstraníme zvýšenou tělesnou teplotu, ale i přispějeme k odvodu toxinů a jedů, které se obvykle vytváří při chřipkách, zánětech nebo střevních virózách.
Jak je to v praxi
V dnešní době není třeba Boryt barvířský pěstovat nebo sbírat. Rozhodně se vyplatí nakoupit předem hotové směsi nebo přípravky obsahující Boryt barvířský. Praktici TČM z našeho Centra celostní medicíny aktivně používají tři preparáty z Číny, které se dovážejí jako doplňky stravy a obsahují extrakt kořene Borytu barvířského:
- VAJDA protihorečnatý prostředek, má antibakteriální, antivirové, antimykotické a protizánětlivé účinky. Preparát, který najdete v každé čínské lékárně, první pomocník do domácnosti v období chřipek a nachlazení.
- QING RE DU odvar proti teplotám a jedům, má antibakteriální, antivirové vlastnosti a detoxikační a antipyretické účinky.
- HU GAN prostředek pro prevenci a léčbu jater a žlučníku. Přípravek má širší složení a výborně napomáhá regeneraci jaterních buněk, chrání játra před toxickými účinky průmyslových jedů a farmakologických látek.