Letní počasí doslova vyzývá k procházkám lesem anebo piknikům v trávě. Je třeba být ale na pozoru. Zvláště v těchto horkých dnech jsou totiž klíšťata nejaktivnější. Co dělat, když nás už klíště kouslo? Jak poznat příznaky klíšťové encefalitidy anebo lymeské boreliózy? Čínská medicína zná bezpečný způsob prevence i léčby.
Pohled zblízka
Klíšťová encefalitida je akutní infekční virové onemocnění charakterizované horečkou a poškozením nervového systému v důsledku zánětu mozku. Zdrojem viru jsou klíšťata. V těle hmyzu mohou viry existovat po dlouhou dobu, aniž by svým přenašečům způsobily jakoukoliv škodu. Dědí se z generace na generaci klíšťat, což znamená, že se tento hmyz stává trvalým rezervoárem nebezpečné infekce.
Při kousnutí klíštětem se virus přenáší na člověka. Nicméně je možné onemocnět i jinou cestou – např. konzumací nakaženého syrového kozího mléka. Domácí zvířata se mohou nakazit klíšťovou encefalitidou a pak vylučovat virus prostřednictvím mléka. Činnost klíšťat závisí na teplotě vzduchu. V horkém létě se nemoc vyskytuje daleko častěji než v chladných dnech. Roztoč na nás může zaútočit v lese nebo v parku, ale může na nás číhat i doma, schovaný ve větvích přinesených z lesa nebo v srsti našich domácích mazlíčků.
Lymeská borelióza je další závažná nemoc vyvolaná kousnutím klíštěte. Čím déle saje roztoč krev, tím větší je pravděpodobnost infekce. Přisátá klíšťata by proto měla být odstraněna co nejdříve. Pokud klíště prokouslo pokožku, ale nestačilo nasát krev, je pravděpodobnost přenosu nízká. Klíště, které se nepřisálo vůbec, nemoc přenášet nemůže.
Typické symptomy klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy
Klíšťová encefalitida se vyvíjí během několika dní po přisátí. Po kousnutí infikovaným klíštětem vstupuje virus do krve a nervového systému a způsobuje závažné změny. Inkubační doba (tj. doba do nástupu příznaků) trvá od 1 dne do 1 měsíce (průměr - 10 dní). Čím déle klíště saje, tím rychleji se nemoc vyvíjí.
První příznaky onemocněnÍ jsou: horečka (až do 38-39 ° C), silné bolesti hlavy, někdy i nevolnost, zvracení, bolest kloubů, slabost, únava, poruchy spánku, kašel a rýma. V některých případech může nemoc skončit v této fázi a člověk se uzdraví. V těžších případech se 3. - 5. den vyvíjí různá poškození centrálního nervového systému - meningitida (zánět mozkových blan), encefalitida (zánět mozku), meningoencefalitida (zánět mozku a mozkových blan).
Při nakažení boreliózou vzniká v místě kousnutí během několika dní nebo týdnů malý červený otok, kolem kterého se rychle šíří zarudnutí, tzv. "erythema migrans" – migrační erytém. Tento erytém je nejtypičtějším příznakem lymeské boreliózy. Někdy se vyskytuje tzv. "vyrážka-terč" - červený střed olemovaný bledým kruhem kolem kterého se rýsuje červený okraj. Dalšími příznaky boreliózy jsou malátnost, stav jako při chřipce a bolest v kloubech.
Pokud není borelióza léčena v raném stádiu, může o pár týdnů později zasáhnout klouby (obvykle kolenní) - nemocného trápí bolest a otok. Různé klouby mohou bolet v různých časových intervalech ("migrační artritida").
Lymeská borelióza může také způsobit neurologické problémy - meningitidu (zánět mozkových blan), ochrnutí jedné strany obličeje (Bellova obrna) či slabost a necitlivost v rukou a nohou. Neurologické příznaky se obvykle objevují později – až po několika týdnech nebo dokonce měsících po kousnutí. Méně častým příznakem boreliózy je srdeční arytmie, záněty očí či hepatitida.
Prevence a léčba podle čínské medicíny
Čínská medicína používá k prevenci encefalitidy a limeské boreliózy přírodní preparát s antivirovou, antibakteriální a imunostimulační aktivitou - Elixír Shuang Hua Bao. Tradiční syntetická antibiotika podobnou účinnost zdaleka nemají. Elixír Shuang Hua Bao je z tohoto pohledu zcela jedinečný. Je jedním z hlavních přírodních protivirových přípravků a je tudíž zcela bezpečný.
Čínští kolegove uvádí, že Shuang Hua Bao znesnadňuje nebo zcela zastavuje replikaci a činnost více než 16 druhů bakterií, jako jsou Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus, je účinný proti tetanu, záškrtu, tyfu, úplavici, E. coli, Pseudomonas aeruginosa a dalším. Působí na 8 druhů virů: všechny viry chřipky, virus příušnic, adenoviry IBA-3, Coxsackie virus, ekovirus, virus herpes simplex, viry klíšťové encefalitidy. V současné době v Číně neexistuje lepší protivirový prostředek než tento elixír.
Praktici TČM vysvětlují, že Shuang Hua Bao zlepšuje imunitu organismu zvýšením hladiny T-lymfocytů a alfa-imunoglobulinů. Chemicky syntetizovaná antibiotika ničí bakterie a viry, ale tento elixír posiluje imunitní systém a tím brání jejich růstu a rozmnožování. Stejně tak napomáhá vylučovat nitrobuněčné toxiny. Ke kontrole nad infekcí dochází v důsledku stimulace přirozené obranyschopnosti těla. Shuang Hua Bao má ale ještě jednu pozitivní vlastnost: po léčbě tímto preparátem nedochází k letargii a slabosti jako po léčbě běžnými antibiotiky a nikdy se nevyskytuje střevní dysbióza.
Pokud ho užíváte spolu se syntetickými antibiotiky, zvyšuje elixír Shuang Hua Bao citlivost patogenních mikroorganismů k naordinovaným lékům, což umožňuje snížení jejich dávek.
Začněte se léčit včas!
Jestliže máte podezření na lymeskou boreliózu anebo na klíšťovou encefalitidu, navštivte co nejdříve lékaře a léčbu neodkládejte. Čím dříve nemoc podchytíte, tím lépe pro Vás. Zamezíte tak další možné progresi. V našem Centru celostní medicíny Vám rádi poskytneme pomoc jak s diagnostikou, tak i s léčbou již rozpoznané nemoci. Klíšťata jsou sice vetřelci, ale umíme si s nimi poradit!