Pokřtěno s láskou jako "Perla tundry", nebo - li vědecký Rubus arcticus – tak se říká jednomu z unikátních přírodních zdrojů vitaminu C a dalších látek tak nepostradatelných při léčbě různých zánětů, nachlazení, kašli, bronchiálního astmatu nebo žaludečních potíží.

rubus arcticusTento „podsaditý“ keř roste v severních oblastech evropské části Ruska, západní a východní Sibiři a na Dálném východě. Najdete ho ve skalnatých písčitých půdách Kolgujevova ostrova v Bílém moři.

Používají se hlavně zralé plody, které obsahují kyselinu citrónovou (až 2%), kyselinu jablečnou, velké procento (až 7%) cukrů, třísloviny a pigmenty, mnoho vitamínu C, stejně jako esenciální oleje jejíchž složení není známo,ale které podmiňují unikátní chuť a s ničím nesrovnatelnou vůni tohoto ovoce. Není divu, že například Rusové dávají těmto delikátním plodům různé poetické názvy jako "bobule knížat" nebo "perla tundry" a dokonce "polární ananas".

Sklízí se ovoce a listí. Bobule se sklízejí podle dozrávaní. Tato činnost není vůbec snadná, protože zralé plody se obvykle ukrývají pod listy a abychom získali hrst nebo dvě lákavého ovoce musíme se pořádně ohnout. Při sběru a zpracování ostružiníku arktického je zapotřebí si pamatovat, že je velmi obtížné oddělit šťavnatý plod od suchého a nepouživatelného květního lůžka.

Lidové léčitelství

V lidovém léčitelství se používají plody a listy. Vodní extrakt z bobulí je již dlouho znám jako analgetikum, jako zdroj přírodního vitamínu C při léčbě a prevenci kurdějí, odstraňuje žízeň při horečce, pomáhá při zánětech v dutině ústní a v krku. Odvary a tinktury z plodů se užívají perorálně při kašli, katarech horních cest dýchacích, bronchiálním astmatu a bolestech v oblasti srdce. Bobule mají také močopudné účinky a podávají se při léčbě ledvinových kamenů, zánětu močových cest a dny. Čerstvé plody a odvar z listů (lžíce suchého listí na jednu sklenici vařící vody) se používá proti průjmu, zánětu střev, při žaludečních potížích, anemii. Na Kamčatce čerstvé listy aplikují na rány k urychlení hojení.

Arktická malina je velmi ceněna i jako lahodný dezert. Bobule jsou konzumovány čerstvé, vyrábí se z nich velmi chutné a voňavé zavařeniny, džemy a povidla. Z těchto plodů se dá také připravit želé, šťáva, víno a likéry.

malina arkticka

Kde všude najdete Rubus arcticus

Rubus arcticus L. (ostružiník arktický, ostružiník severní, malina arktická) je nedílnou součásti receptur mnoha fytopreparátů. Tuto rostlinu najdete ve složení přípravků tradiční čínské medicíny, jako např. snadno rozpustný výtažek Woad, Elixír Qing Re Du, Pilule Stříbrné pero, snadno rozpustný výtažek Shen Shi Tong.