Nejdříve něco k Tai ji (tchaj-ťi čchuan) - jde o starověké čínské cvičení vycházející z bojového umění. Je to jedno z nejnáročnějších cvičení, které je potřeba studovat a pratikovat řadu let, než se člověk dostane do pozice "mistra". Existuje celá řada tzv. forem, sestav, které se skládají ze sekvence pohybů. Mnohé z těchto pohybů jsou původem odvozeny z bojových umění (a možná ještě více než to - z přirozených pohybů zvířat a ptáků), i přestože že způsob, jakým jsou prováděny je odlišný v jejich provedení – jde o pomalé, tiché, ladné a hladké pohyby s přechody mezi sebou.
Uvolňujeme celé tělo
Pro mnoho praktikujících tchaj-ťi čchuan (zkr.tchaj-ťi) v západním světě není často v první řadě naučit se bojovému umění, nýbrž naučit se ovládat svůj YIN a YANG, povrch a nitro, akci a reakci, využít svůj "reservoir" energie, jež sídlí ve spodním tan tchienu (podbřišku), ovládat své pánevní dno, propojit energii nebes, člověka a země. Podobně jako cvičení čchi kung se člověk učí celkové rovnováze. Tchaj-ťi však láká i ty, které přitahuje samotné bojové umění a bojové aspekty Tchaj-ťi mohou být právě tím, co je k tomuto typu cvičení vede. Jedním z cílů tchaj-ťi je podporovat oběh své vitální energie "čchi" v těle, která posiluje zdraví. Dalším cílem je podpořit klidnou mysl a soustředěnost. Učením se správného provedení cviků se zároveň učíme kontrolovat svojí vnitřní rovnováhu, rytmus pohybu, využití životní energie (QI) ze středu těla, a tak dále. Tchaj-ťi může do jisté míry přispět k lepšímu postoji, chůzi, pohybu, běhu, ale i v jiných oblastech života. Kromě toho meditativní charakter cvičení je uklidňující a relaxační sám o sobě.
„To co se děje na povrchu, se děje i uvnitř“.
"Předpřípravný" kurz pro tchaj-ťi, tedy Tchaj-ťi čchi kung je určen těm, kteří buď chtějí zdokonalit jednotlivé formy v tchaj-ťi anebo těm, kteří cvičili čchi kung a rádi by se posunuli o něco dál.
18 ladných pohybů
Vyučovaná sestava zahrnuje 18 ladných pohybů, které mají za úkol uklidnit ducha, mysl a uvolňují tělo v kloubních strukturách, svalech, zprůchodňují tělní tekutiny, celkově tok energie.
Za touto sestavou se skrývá příběh, který je blízký nám všem, je o člověku a jeho cestě tady na zemi ústy bílého jeřába. Pomáhá prohloubit mentální uvědomění si sám sebe a k pozitivnímu pohledu na život, dodává odvahu a spojuje člověka se svojí podstatou a propojuje ho s přírodou.
Máte-li chuť naučit se něco nového, dopřát si čas pro sebe, načerpat energii, udělat něco pro své zdraví, mysl a rozvoj své duše, zkuste tchaj-ťi čchi kung.
„Zdraví je stav, kdy se cítíme dobře tělesně i duševně a proto je nutné dbát nejenom na hygienu těla, ale i na čistotu srdce a jasnost mysli.“
Individuální lekce 2020/2021:
Které dny: Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek 17:00-18:15 nebo 17:30-18:45
Cena kurzu: 75min/350kč lekce
(permanentka možná, náhrada lekce možná, omluvy alespoň 2 hodiny před lekcí nejpozději, jinak lekce propadá)
Kontakt: 775171718 Martina
Místo konání: Centrum Čínský Lékař
Co na sebe: pohodlné oblečení, pohodlná obuv či na boso, příp.vodu s sebou
Skupinové lekce: říjen, listopad 2020 (nejméně 2 osoby přihlášené) 75min/250kč/os. Den a čas stejné jako u individuálek.
Přihláška na cvičení Tai chi čchi kung
Ing.Martina Kupcová – fakta z biografie
Od roku 2009 se zabývám seberozvojem a čínskou medicínu beru jako součást své cesty, která se prohloubila do tajů taoismu a tradiční východní léčby.
V rámci centra ČL cvičím čchi kung a tchaj-ťi čchi kung, jež jsem prohloubila studiem Trenérské školy tchaj-ťi a qi gong – licence B (II), Taichi Asociace ČR, z.s. ve spolupráci s FTVS UK. Zároveň jsem vystudovala na 1.škole tradiční čínské medicíny obor akupunktura a snažím se své poznatky implementovat do lekcí, které jsou lehce poznamenané i fyzioterapií, akupresurou, atp. Mou zálibou je i dietetika, která je nezbytnou součástí cvičení a občas jsou mé lekce spestřeny i malou inspirací pro klienta.
Mým prvním učitelem tchaj-ťi/čchi kung byla ruská lektorka Tatiana Šemetová a dále pak např. Lenka Ryšková, Ing.arch.Otakar Chochola v rámci trenérské školy Tchaj-ťi a čchi kung, kde jsem zároveň v rámci školení trenéru licence B na FTVS UK získala vědomosti týkající se dalších příbuzných témat, která vysvětlují východní cvičení i z pohledu západního přístupu ke cvičení. V rámci kurzů tedy učím nejenom východní styl cviků, sestavy, atd., ale zaměřuji se i na fyziologickou část člověka, jeho možnosti, abychom docílili správného držení těla, správných návyků postoje, chůze, rozsahu, atd., protože jedině tak lze uvolnit průtok energie v těle. V současné době se tedy věnuji především individuálním lekcím, které mi umožňují pracovat s klientem více do hloubky.
Vzhledem k tomu, že čchi kung a tchaj-ťi jsou příbuzné, ale né zcela stejná cvičení, obě mohou přinést člověku jiné výhody. A proto je dobré se předem poradit jaké cvičení bude pro vás vhodnější. Ba dokonce zda nebude lepší začít kompenzačním cvičením.
Pravidelné kurzy mě osobně velice pomohli např.s tímto:
- Zdokonalila se mi koncentrace - lépe se soustředím
- Jsem více spojená se svým tělem - navzájem komunikujeme
- Jsem více spojená s intuicí - což mi pomáhá po všech stránkách
- Nepodléhám tolik toku myšlenek, jež mě dřív vyčerpávaly
- jsem více fit po fyzické i psychické stránce - jsem dlouhodobě zdravá
Čínské cvičení tchaj-ťi čchi kung (tai ji qi gong) vřele doporučuji všem, kteří chtějí pečovat o své zdraví, zdraví svých orgánů, posílit jejich funkci, tok, ale také těm, kdo chtějí změnit něco ve svém životě a stále se to nevede, např. kvůli přemítání, negativnímu myšlení, domněnkám,.. těm, kteří se chtějí více uzemnit, nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Těm, kteří se chtějí zpřítomnit a nalézt tak vnitřní klid, kultivovat mysl, posilovat duši, protáhnout tělo, relaxovat a zapomenout na stres.
Vždy budu ráda, když na mou lekci přijde někdo nový a zkusí si čchi kung na vlastní kůži, aby sám posoudil, zda je to cvičení, které hledali. Zda je to aktivita, kterou chtějí strávit čas pro sebe...čas, který všichni tak nezbytně potřebujeme, ale nedopřáváme si.
Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mail adrese