8 kusů brokátuTaoističtí mistři, většinou zkušení lékaři tradiční čínské medicíny neústavně studovali tajemství vztahů vnitřního prostředí organismu, jeho fungování,  a po dlouhém bádání vytvořili sofistikovaný systém léčebných metod cvičení, které bez přílišného úsilí utužují, posilují a podporují zdraví a psychický stav jedince. Tato cvičení se předávala z generace na generaci a díky této dodnes dochované tradici se i my nyní můžeme naučit, praktikovat a předávat tyto léčebné praktiky dál.

Čínské zdravotní cvičení Qi gong aneb čchi-kung patří do jednoho  z pilířů tradiční čínské medicíny. K ostatním pilířům patří akupunktura, fytoterapie, dietetika, masáže tuina a další léčebné metody jako např. moxování, baňkování, apod. Číňané věří, že pokud se těchto 5 pilířů dodržuje po celý život, pak člověk může žít neskonale dlouho. Né nadarmo je jeden z nejstarších lidí na světě právě číňan Li Ching-Yuen, který se zabýval bylinkářstvím a léčitelstvím, cvičil čchi-kung a žil taoistickým způsobem života.

Cvičení čchi-kung je jedna z léčebných metod, při které se pracuje s tělem, myslí a duší. Tělo (soma) a duše (psyché) jsou úzce spjaté – to v jakém stavu jsou, vypovídá o zdraví jedince. K psychosomatickým nemocem dochází v případě, kdy tělo a duše jsou v nesouladu. Jednu z nejdůležitějších rolí hraje také naše Mysl, která vytváří silnou energii pomocí níž můžeme tvořit svou realitu. Vzhledem k tomu, že se jedná o podstatný zdroj energie, který je těžko zvladatelný, je nutno s ním pracovat. Vedle práce s myslí je dvakrát tak důležité pracovat s duchem (shen), jež se dle číňanů nachází v srdci. Duševní stav člověka je mnohonásobně silnější než myšlenky samotné. Samoždřežejmě, že myšlenky jsou důležité, ale pokud jsou naše pocity v rozporu s našimi myšlenkami, jsou první, kdo zvítězí. Naučíme-li se ovládat tyto mechanismy, na jejichž základě funguje vše v nás a kolem nás, pak se můžeme stát vědomými tvůrci naší reality.

Pravidelným praktikováním čchi-kungu se člověk pomalu dostává do stavu, který mu umožňuje ovládat svou mysl tak, aby mu sloužila k co největšímu dobru, k odbourání návyků, které způsobují nerovnováhu v těle (přebytek/nedostatek Yangu a Yin) a tím i k vyléčení nemocí, jež vznikají z nesprávného nastavení vnitřního prostředí. Toto cvičení je však zaměřeno i na konkrétní orgánové dráhy  – jejich oživení, zvědomění a zprůchodnění dopomáhá k lepšímu zdraví, pohyblivosti a celkové vitalitě.

Čchi kung – Ba Duan Jin aneb sestava 8 kusů brokátu pro začátečníky

Už je to téměř tisíc let, co byla vytvořena sestava osm kusů brokátu. Tato sestava má několik verzí a je jedno jakou se zrovna učíte, jelikož základní principy a teorie jsou stejné, a cíl je konzistentní.8 kusů brokátu

Nejdůležitější věc při cvičení čchi-kungu nejsou samotné formy, ale spíše teorie a princip každé z forem, které tvoří kořen. Jakmile dojde k pochopení čchi-kungu, pak je možné používat svou Yi (mysl) k vedení své Čchi, aby cirkulovala a dovedla vás ke zdraví. 

Osm kusů brokátu je Wai Dan (vnější elixír) cvičení. Zahrnuje oba typy Wai Dan Qigong praxe: nejenom že umožňuje doplnit čchi v končetinách a umožňuje i její rozvoz do ostatních orgánů, ale využívá i pohybů končetin k přemisťování svalů kolem orgánů a ke zvýšení oběhu čchi v těchto místech. Pracuje se s několika dráhami (meridiány), při nichž se protahují a oživují ty části těla, kterých si většinou vůbec nevšímáme. Praxi je možné začít v sedě nebo ve stoje, dle možností a libosti. Vzhledem k nenáročnosti je vhodný pro všechny věkové kategorie. 

Máte-li chuť začít dělat něco pro své zdraví, doporučujeme vyzkoušet si čchi-kung, chvíli setrvat a pak sám posoudit, zda Vám toto cvičení něco přineslo. :)

 „Zdraví je stav, kdy se cítíme dobře tělesně i duševně a proto je nutné dbát nejenom na hygienu těla, ale i na čistotu srdce a jasnost mysli.“

Individuální lekce 2020/2021:

Které dny:  Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek 17:00-18:00 / 18:00-19:00

Cena kurzu: 1h/300kč lekce 

(permanentka možná, náhrada lekce možná, omluvy alespoň 2 hodiny před lekcí nejpozději, jinak lekce propadá)

Kontakt: 775171718 Martina

Místo konání: Centrum Čínský Lékař

Co na sebe: pohodlné oblečení, pohodlná obuv či na boso, příp.vodu s sebou

Skupinové lekce: říjen, listopad 2020 (nejméně 2 osoby přihlášené) 1h/200kč/os. Den a čas stejné jako u individuálek.

tčmPřihláška na cvičení 8 kusů brokátu 

Ing.Martina Kupcová – fakta z biografie

Od roku 2009 se zabývám seberozvojem a čínskou medicínu beru jako součást své cesty, která se prohloubila do tajů taoismu a tradiční východní léčby.

V rámci centra ČL cvičím čchi kung a tchaj-ťi čchi kung, jež jsem prohloubila studiem Trenérské školy tchaj-ťi a qi gong – licence B (II), Taichi Asociace ČR, z.s. ve spolupráci s FTVS UK. Zároveň jsem vystudovala na 1.škole tradiční čínské medicíny obor akupunktura a snažím se své poznatky implementovat do lekcí, které jsou lehce poznamenané i fyzioterapií, akupresurou, atp. Mou zálibou je i dietetika, která je nezbytnou součástí cvičení a občas jsou mé lekce spestřeny i malou inspirací pro klienta. 

Mým prvním učitelem tchaj-ťi/čchi kung byla ruská lektorka Tatiana Šemetová a dále pak např. Lenka Ryšková, Ing.arch.Otakar Chochola v rámci trenérské školy Tchaj-ťi a čchi kung, kde jsem zároveň v rámci školení trenéru licence B na FTVS UK získala vědomosti týkající se dalších příbuzných témat, která vysvětlují východní cvičení i z pohledu západního přístupu ke cvičení. V rámci kurzů tedy učím nejenom východní styl cviků, sestavy, atd., ale zaměřuji se i na fyziologickou část člověka, jeho možnosti, abychom docílili správného držení těla, správných návyků postoje, chůze, rozsahu, atd., protože jedině tak lze uvolnit průtok energie v těle. V současné době se tedy věnuji především individuálním lekcím, které mi umožňují pracovat s klientem více do hloubky.

Vzhledem k tomu, že čchi kung a tchaj-ťi jsou příbuzné, ale né zcela stejná cvičení, obě mohou přinést člověku jiné výhody. A proto je dobré se předem poradit jaké cvičení bude pro vás vhodnější. Ba dokonce zda nebude lepší začít kompenzačním cvičením.

 Pravidelné kurzy mě osobně velice pomohli např.s tímto:

  • Zdokonalila se mi koncentrace - lépe se soustředím
  • Jsem více spojená se svým tělem - navzájem komunikujeme
  • Jsem více spojená s intuicí - což mi pomáhá po všech stránkách
  • Nepodléhám tolik toku myšlenek, jež mě dřív vyčerpávaly
  • jsem více fit po fyzické i psychické stránce - jsem dlouhodobě zdravá

Čínské cvičení čchi kung vřele doporučuji všem, kteří chtějí pečovat o své zdraví, zdraví svých orgánů, posílit jejich funkci, tok, ale také těm, kdo chtějí změnit něco ve svém životě a stále se to nevede, např. kvůli přemítání, negativnímu myšlení, domněnkám,.. těm, kteří se chtějí více uzemnit, nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Těm, kteří se chtějí zpřítomnit a nalézt tak vnitřní klid, kultivovat mysl, posilovat duši, protáhnout tělo, relaxovat a zapomenout na stres. 

Vždy budu ráda, když na mou lekci přijde někdo nový a zkusí si čchi kung na vlastní kůži, aby sám posoudil, zda je to cvičení, které hledali. Zda je to aktivita, kterou chtějí strávit čas pro sebe...čas, který všichni tak nezbytně potřebujeme, ale nedopřáváme si.

Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mail adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle: 775 171 718

Přihláška na cvičení 8 kusů brokátu