K ucpání dutin nosních může dojít po přechodu chřipky, rýmy, nachlazení, hnisavé infekci horních zubů nebo může být příčinou dlouhodobého používání antihistaminik, alergie, apod. Doporučuje se zajít za lékařem včas, aby se stav nehoršil. Předtím, než se rozhodnete léčit ucpané nosní dutiny je dobré získat informace a snažit se vyléčit co nejšetrnější cestou. Mnozí z nás si jistě pamatují metodu punkcí pro odsávání hlenu a hnisu, kterých se bojí nejenom děti, ale i dospělý. V současnosti lze však nemoc řešit mnohem šetrněji, i bez antibiotik, v případě, že nemoc podchytíme včas.

Předtím než se rozhodnete pro jakoukoliv léčbu, zamyslete se o jakou příčinu a stav ucpaného nosu se vlastně jedná. Vzhledem k tomu, že tato nemoc může potrápit jednorázově, ale i dlouhodobě, uvedeme některé příčiny a projevy této nepříjemné nemoci.

Příčiny zánětu nosních dutin, jejich manifestace a léčba

Vedlejší dutiny nosní (sinusy) se nacházejí v lebce - v kosti čelní, čichové, klínové a horní čelisti. Dutiny jsou vystlané sliznicí; naplněné vzduchem (průchozí), avšak při zamezení přístupu vzduchu se ucpávají a bakterie se tak mohou množit. Posléze vzniká hlen, který houstne a nemůže odtékat. Příčin blokace však může být víc.

Ve většině případů bývá příčinou zánětu nosních dutin virová infekce, tedy chřipka, rýma, nachlazení, k nimž dochází při častých změnách počasí, ročních období (podzim, jaro). V tuto dobu je náš organismus nejslabší a lehce dostupný pro různé bakterie a viry. Vzhledem k tomu, že nosní dutiny a sliznice je tak snadno dostupná a oslabená, ztrácí svou přirozenou obranyschopnost. Pobyt venku, kde je vítr a lehce se roznáší viry a bakterie pak sliznici lehce napadají a mohou celý stav zhoršit. V Číně je ve zvyku nosit roušku pro ochranu před napadení horních cest dýchacích právě těmito viry. U nás většinou dochází k přechození chřipky nebo rýmy a často pak dojde k zánětu nosních dutin, jež nás potrápí dalších pár týdnů. Vzhledem k tomu, že děti jsou nejvíce náchylné a je těžké u nich rozpoznat, v jakém stavu jsou, tak většinou pak končí u doktora, který předepíše antibiotika nebo je pošle na punkci.

Příčinou zánětu nosních dutin však mohou být i:

  • zvětšené nosní mandle
  • vybočení nosní přepážky
  • mykotické infekce
  • zkažené kořeny horních zubů, které mohou pronikat až do nitra čelistní dutiny
  • a jiné

Při neléčení zánětu nosních dutin může nemoc zabrat různou dobu. Akutní zánět nosních dutin je záležitost dvou až třech týdnů, je zpravidla více intenzivní, ale po vyléčení je pacient zcela zdraví. Chronický zánět je méně intenzivní, bolest hlavy nebývá výrazná a nebývá ani teplota, trvá několik měsíců či let a trvale poškozuje citlivé sliznice. Záleží však na tom, jakou léčbu člověk zvolí a kdy se začne léčit, doba se pak může zkrátit i prodloužit.

K jakým komplikacím může dojít?

většinou se zánět vyléčí bez jakýchkoliv komplikací, avšak může dojít k zánětu středoušní dutiny, což bývá častější především u dětí. Infekce může přejít i na dolní cesty dýchací, přičemž u chronického zánětu nosních dutin se pak více projevují problémy v oblasti průdušek.

Dále může dojít:

  • k slizničním cystám při ucpání slizniční žlázky
  • ke vzniku mukokély (z nahromaděného hlenu)
  • očnicové komplikace (orbitocelulitida aflegmonu očnice)
  • zánět spojivek
  • zánět průdušek či zápal plic
  • tvorba polypů
  • a jiné

Posledním, řekněme nejhorším scénářem, se kterým není nutné se hned ztotožňovat, je zánět mozkových blan i mozku (meningitida). Toto je však opravdu nejakutnější případ a v tomto případě se očekává, že pacient je už dávno pod dohledem lékaře.

Správná prevence a efektivní léčba

Co se týká prevence, tak nejlepší je vyléčit prvotní symptom už při zárodku. V případě, že se jedná o chřipku, nachlazení, rýmu je dobré udělat patřičné kroky a zvolit léčbu takovou, která odstraní bakterie a viry z těla ven, podpoří organismus a posílí imunitu. Při virové infekci se doporučuje klid, vyhnout se stresu, upravit životosprávu (nejíst mléčné výrobky, cukr a sladkosti, bílé pečivo – tedy potraviny, které tvoří hlen), jíst pravidelně, mít dostatek tekutin, zahrnout ovoce, zeleninu, vitamíny, doplňky výživy, bylinné čaje (lipový, šípkový) nebo léčivé bylinné preparáty, dodržovat pravidelný spánkový režim, nepít kávu a nekouřit.

Doma: Dbát na prostředí v jakém se nacházíte, tzn. odstranit alergeny, větrat či vlhčit vzduch, aby nedocházelo k příliš suchému teplu.

Venku: U dětí není úplně nemístné nasadit i tu roušku, alespoň v místech, kde je prach, kouř, průvan (hromadná doprava, apod.)

V některých případech se může zkusit i domácí léčba směrována na posílení imunity  -  ponoření loktů do horké vody (cca 45° na 30 minut) nebo chodidel (cca 50° na 30 minut).

V případě, že chcete urychlit léčbu a posílit organismus, zapojte bylinnou léčbu.

V tradiční čínské medicíně se na zánět pohlíží jako na horkost v těle, která se musí vyhnat. Nos je vývodem pro plíce, ústa naopak pro žaludek a tak horkost, infekce či bakterie v těchto místech se pak odstraňují bylinnými preparáty, které jsou zacílené na záněty, horkost a hlen.

shuan chua bauProti zánětu a bakteriím se předepisuje Shuang Hua Bao, který má antibakteriální vlastnosti, antivirovou aktivitu a protizánětlivý účinek.

V případě vysoké teploty se přidává rozpustný výtažek Woad (VAJDA) woad - léčba nachlazení nebo elixír Qing Re Du, pojí se s plícemi, jejich horkostí a zahleněním.

 Lokálně v oblasti nosu se aplikují ředěné výplachy Ke ling pro rozpuštění a vysmrkání hlenu v nosních dutinách. Jsou šetrné ke sliznici.

Ke Ling proti kašli

 Postup: Roztok 1x5, tzn.1 část Ke lingu naředíte s 5ti částmi  převařené vody. Tuto směs dáte do nějakého spreje nebo stříkačky, lehnete si na jednu stranu tváře, stříknete do spodní nosní dírky, necháte 10-15 minut působit, vysmrkáte a uděláte to samé na druhou stranu.

Těchto pár produktů může být ve vaší lekárničce pro rychlou a účinnou pomoc.

Dávkování se konzultuje s odborníkem přes čínské preparáty - dávkování u dospělého a dětí se liší. Celkovou léčbu může podpořit i akupunktura či akupresura, bývají velice účinné a urychlí celý proces uzdravování. Pacient se cítí lépe během několika málo dní. Organismus a jeho obranyschopnost se posílí v místech, zdroji, odkud zánět dutin vyšel (tedy nejenom lokálně) a nemoc se tak nemá šanci vrátit zpět.

Co může být lepší než prevence?

Podívejte se na nejchutnější cestu ke zdraví:

Kurz: Stop ATB