kašelMožné příčiny kašle jsou rozsáhlé:

  • Infekce, jako je nachlazení a chřipka, sinusitida, bronchitida, pneumonie a tuberkulóza;
  • Podráždění, jako je kouř, silné pachy a výpary;
  • Alergie, jako je pyl, živočišné produkty a prach;
  • Nádory v hrudníku, jako je rakovina plic;
  • Psychický nebo návyk, např. z nervozity;
  • Různé stavy, jako jsou srdeční onemocnění, gastroezofageální potíže a léky.

Důležitost trvalého kašle může být určena pouze společně s dalšími příznaky. Navštivte lékaře co nejdříve, abyste zabránili vzniku nevratných plicních potíží.

Můžete kašlat kvůli nachlazení, alergenu, tabákovému kouři nebo kvůli znečištěnému prostředí, tento typ kašle chrání dýchací cesty a plíce a je považován za normální reakci těla. Ale u specifických druhů kašle je potřeba věnovat zvláštní pozornost. Mohou indikovat skryté onemocnění, které vyžaduje pořádnou diagnózu a léčbu. Dlouhotrvající kašel je typický pro onemocnění dýchacích cest, jako je bronchitida, astma, emfyzém, rakovina nebo tuberkulóza. Kašel u dětí může být kvůli příčinám, které jsou u dospělých méně patrné, jako je černý kašel, bronchiolitida (infekce nejmenších dýchacích cest v plicích), vdechnuté předměty, vystavení se pasivnímu kouření nebo emoční problémy. Pokud se kašel vyvolaný běžnou zimou nebo jinými známými příčinami, nezlepšil během tří týdnů, tak raději navštivte lékaře. Mějte na paměti, že dlouhotrvající kašel neznámého původu by určitě měl vidět praktický lékař.

Jaké jsou zdravotní rizika kašle?

Kašel vás může poškodit přímo. Příležitostně může být kašel tak prudký, že způsobí další komplikace tělu. Chronický kašel je spojen s únavou, bolestmi hlavy, závratěmi, pocením, bolestí na hrudi, inkontinencí a dokonce zlomeninami žeber. Ve vážných případech může vést k lékařským případům, jako je pneumotorax (plíce zkolabují), abnormální srdeční tepy, synkopa, prasklé bronchiální trubice nebo jícen. Dlouhotrvající kašel často způsobuje přerušení společenských aktivit, takže vás může stresovat a frustrovat.

Vychází kašel vždy z plic?

Né nutně, jiný než kašel vycházející z plic, postnasální kapání a reflux jsou častými příčinami chronického kašle. Alergie a sinusitida způsobují nadměrný hlen, který způsobuje konstantní podráždění krku. Lidé mají tendenci si stěžovat na pocit srážlivosti nebo srážení dutin v zadní části krku, které musí často čistit. Gastroezofageální reflux (GERD), při kterém žaludeční kyselina proudí zpátky do jícnu, lidé obvykle cítí pocit tíhy na hrudníku nebo pocit, že tam něco uvízlo, nebo pálení žáhy po velkém jídle, když se ohnou nebo leží. Někdy je kašel jediným příznakem u pacientů s GERD, obvykle se zhoršuje v noci a ruší jejich spánek. Účinky léků mohou být také příčinou, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), které jsou předepsány pacientům s hypertenzí a srdečním selháním, jsou dobře známy způsobující suchý kašel, který postihuje přibližně 20% uživatelů.

Kašel a západní medicína

Kašlu a možná mám infekci, měl bych užívat antibiotika?

Mnoho druhů kašle je způsobeno virovými infekcemi, které nereagují na antibiotika. Zbytečné používání antibiotik vás vystavuje rizikům nežádoucích účinků, jako je nevolnost, zvracení, průjem, vyrážka a kvasinkové infekce. Antibiotika mohou také zabíjet prospěšné bakterie a podporovat vývoj nebezpečných bakterií rezistentních vůči lékům. Váš lékař zkontroluje váš hlen, aby zjistil, zda je nebo není přítomna bakteriální infekce. Když je hlen hustý a žluto-zelený a máte horečku, pak pravděpodobně budete potřebovat antibiotika.

Dokážou volně prodejné léky vyléčit můj kašel?

Volně prodejné léky, které si můžete koupit bez lékařského předpisu, pomáhají zmírnit kašel, ale nemohou ho vyléčit. Tyto léky jsou zaměřeny na potlačení reflexu kašlání, usnadňují vám vykašlat hlen nebo zklidňují krk, nemohou léčit zdroj, který způsobil kašel. Obecně platí, že kašel, který přichází s nachlazením a chřipkou, obvykle zmizí bez léčby; pokud kašel přetrvává po delší dobu, může znamenat nějaké další vnitřní problémy, jako je astma, postnasální kapání a reflux. Jediným způsobem, jak vyléčit tento kašel, je vyřešit jeho příčinu, tu léky proti kašli vyřešit nemohou. Kromě toho některé druhy kašle by neměly být léčeny léky proti kašli, protože kašel zajišťuje, aby dýchací cesty byly čisté, tak abyste mohli dýchat, jako např. u kašle z kouření, emfyzému, astmatu nebo chronické bronchitidy.

Pokud si budete přeci jenom volně prodejní lék pořizovat, jaký si pořídit?

Volně prodejné léky, jako jsou kapsle proti kašli, tablety, sirupy a pastilky, jsou k dostání pro kontrolu kašle. Léky proti kašli jsou rozděleny do dvou kategorií: Supresanty (potlačující látky) a expektoranty (které zvyšují peristaltické kontrakce bronchioles zaměřené na vylučování hlenu ze spodní části dýchacího systému do horních cest dýchacích); měli byste nejprve zjistit, jaké složky jsou ve výrobcích před použitím těchto léků.

Supresanty blokují v hrdle reflex kašle, což působí dobře na suchý kašel, jen vyhledejte aktivní složku "dextromothorphan" na štítku produktu. Vzhledem k tomu, že kašel je přínosný k očištění plic a prevenci infekcí, ujistěte se, že používáte supresanty správně.

Kašel někdy vyvolává hlen, směs hlenu, trosky a buňky vyloučené plícemi. Pro tento mokrý kašel jsou expektoranty na kašel, dělají hlen tenčí, aby se snadněji vykašlal. V sekci o účinné látce se zobrazí "guaifenesin". Použijte expektorant, jestliže máte hustý hlen a máte potíže s jeho vykašláváním. Při užívání tohoto léku pijte dostatek vody.

Mnoho léků proti kašli obsahuje více než jednu účinnou látku. Výrobci rádi kombinují léky proti kašli s léky proti rýmě. Kombinované přípravky mohou proto obsahovat přísady, jako jsou supresory proti kašli, lék proti bolesti, dekongestanty nebo antihistaminika, aby se odstranilo několik příznaků nachlazení jednou tabletkou. Pečlivě si přečtěte příbalový leták, ujistěte se, že jste si vybrali výrobek, který vyhovuje vašim specifickým příznakům. Pokud jste užil lék, který již pokrývá problémy, jako je například výtok z nosu, kýchání a kašel, neužívejte další lék proti kašli. Pokud máte jen kašel, nepotřebujete lék s bolestmi.

Obecně platí, že lékaři nedoporučují užívat léky proti kašli u chronického kašle, jelikož neléčí zdroj. Pokud se váš kašel nezlepší nebo se vrátí po ukončení užívání volně prodejných léků, navštivte lékaře.

Mohou děti používat stejný lék proti kašli jako dospělí?

Produktivní nebo neproduktivní kašel je frustrující příznak u dětí. Děti bývají podrážděné a v noci se budí. Léky proti kašli jsou určeny pouze k úlevě od příznaků; nezlepší stav dítěte rychleji. Existuje debata o používání léků proti nachlazení a kašli u dětí, protože je jen málo důkazů o jejich účinnosti.

Děti a dospělí nejsou ve fyziologických a patologických podmínkách stejné, a proto se s nimi zachází jinak. U dětí je dýchací systém ve vývoji a více než 70% jejich kašle je produktivní, rodiče by jim měli pomáhat vyloučit hlen namísto potlačení kašle. Navíc je potřeba být opatrný s dávkováním léku, tedy kolik a jak často jsou tyto druhy léků podávány dětem. Některé léky pro děti se dokonce nedoporučují dětem do dvou let věku (vždy čtěte příbalový leták).

Poraďte se se svým lékařem dříve, než dítěti dáte jakýkoliv volně prodejný lék, a to i v případě, že je označen pro děti. Nepoužívejte lék proti kašli k tomu, abyste jim pomohli ke spánku, a nedávejte jim žádné jiné léky na kašel a nachlazení, které by mohly obsahovat stejné nebo podobné složky.

Velkým problémem dneška je zneužívání léků na kašel a nachlazení mladistvými a rodiče by měli být opatrní vůči rizikům a jak je ochránit před předávkováním.

Kdy bych měl navštívit lékaře?

Většina druhů kašle mají tendenci ustoupit spontánně. Nicméně, měli byste navštívit lékaře, pokud máte atypický kašel déle než deset dní nebo je doprovázen následujícími příznaky:

  • Kašel je velmi bolestivý, nebo dělá potíže s polykáním
  • Hlen zhoustne nebo zežloutne, zezelená nebo stmavne
  • Vykašláváte krev
  • Dušnost a sípání
  • Pálení žáhy nebo kyselá chuť v ústech
  • Máte horečku nebo se v noci potíte
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Pomocí lékařské anamnézy a fyzické prohlídky doktor dokáže najít příčinu kašle a poté doporučit různé léčebné postupy. Samozřejmě čím dřív lékaře navštívíte, tím dříve a snáž se bude léčit váš kašel.

Jak léčit kašel pomocí tradiční čínské medicíny?

V tradiční čínské medicíně je několik druhů kašle léčeno různými způsoby. Pomoci mohou nejčastěji čínské byliny, dietetika a akupunktura, akupresura, ale i čínská cvičení, u kterých se zaměřujeme především i na dech. Dále viz.video

Ke ling na kašel

V lékárničce rychlé pomoci by určitě však neměl chybět kupříkladu bylinný přípravek Ke ling, který se doporučuje brát hned při prvních příznacích kašle. Zvlhčuje plíce, odstraňuje hleny a hnis, zastavuje kašel, uklidňuje ducha srdce, odstraňuje zduření, ničí parazity. Pro děti se dávkuje v poloviční dávce, tedy 1/2 lahvičky za den ředěný s trochou teplé vody. 

melounové pastilky proti kašliDále mohou posloužit Melounové pastilky Sanjin, které odvádí horkost z úst a krku (bolest, zarudnutí, otoky, hnisavé vředy). Vstupují do meridiánu srdce, žaludku a tlustého střeva.

Čínská medicína se však šije na míru a tak chcete-li vědět skutečnou příčinu vašeho kašle, objednejte se k našemu praktikovi TČM na konzutaci.

Nově máte možnost získat konzultaci, neboli posouzení vašeho zdravotního stavu online (přes TEST zdraví):

Popis online diagnostiky