Děti a životní styl

Děti, když se narodí nepotřebují nic více než mateřské mléko. Je to pro ně přirozený zdroj veškerých živin. Nic více nepotřebují. Dítě nám přijde jako velice křehké stvoření, ale je to ve skutečnosti velice houževnatý tvoreček. Jak dítě roste a poznává svět, není dobré se o něj starat příliš úzkostlivě. Držet ho ve sterilním prostředí a nedopřát mu volnost. Dítě je součástí přírody, a proto je pro něj nejlepší pokud mu umožníme přirozeně rozkvést jako divoké květině. Dopřát mu čerstvý vzduch, slunce, vítr a přiměřeně chladu. Tím posílíte i jeho imunitu. Nestane se pak, že se venku mírně ochladí a dítě hned nachladne. Pokud bychom to měli přesměrovat na stravu jde o jednoduchý princip. Čím přirozenější a jednoduchá strava, tím lépe. Nikdo z nás nepotřebuje průmyslově zpracované potraviny ochuzené o mnoho živin. Potřebujeme vyváženou, pestrou a naturální stravu.

Musíš to dojíst nebo nevyrosteš? A když to sníš můžeš si dát zmrzlinku...

Také toto říkáte svým dětem? Proč??? Vždyť je automaticky programujete na to, aby snědli více než potřebují. To vede k nadměrnému přejídání většinou nevhodnou stravou. Je to také významný problém dnešní společnosti. Lidé jedí více než musí, plus nevhodné potraviny.

Pokud svému dítě podáváte jednoduchou, pestrou stravu již od dětství, dítě má citlivější chutě. Nezastřené umělými a nepřirozenými látkami. Například zeleninové pyré, zeleninové a ovocné šťávy, obilné kaše, masové vývary, přiměřeně kvalitní ( neslazené, nezahuštěné ) mléčné výrobky, libové maso se zeleninou atd. Lokální čerstvé potraviny. Banány, pomeranče a jiné exotické ovoce nejsou vhodnou volbou! Dítě je spokojené, jídlo mu chutná. Mrkev mu chutná sladce, jogurt kysele, maso mírně slaně. Čím je dítě starší, tím člověk musí být kreativnější a vymýšlet různé kombinace. Ale jde to. Pak už dítě nemusíme nutit, aby snědlo více. Sní přesně tolik kolik potřebuje a z toho tělo použije to co využije, zbytek vyloučí. Dítě po obědě nemusí dostat sladké, protože dobrý pokrm obsahuje všechny chutě. Pokud však chcete skloubit dohromady sladké a zdravé, dnes je na trhu mnoho takových pochutinek. Mají sladkou chut a při tom i kladný vliv na tělo a třeba i trávení. 

hlohové trubičky

Jako příklad existují hlohové pastilky a trubičky slazené cukrem. I přesto, že je tam obsažen cukr, tělo se zaměří a využije spíše účinky hlohu a cukr spálí či vyloučí. Důležitý faktor také hraje to, že pokud je tělo zdravé nemá problému poradit si s menší dávkou jedu ( cukr, ztužený tuk ) a vyloučí jej. 

hlohové pastilky

Naproti tomu pro oslabený organismus může být i malá dávka nevhodné stravy velice negativní. Pastilky se užívají po jídle v přiměřené dávce max. 5 ks.

 ,,Zakázané potraviny"

Navíc, kdo svému dítěti dopřeje to ,,potěšení” ve formě sušenky, zmrzliny nebo nekvalitní čokolády? Kdo mu v kině koupí popcorn a kolu? No, většinou my rodiče. A samozřejmě, že dítě si na tyto chutě zvykne a poté i vyžaduje. Není už žádným tajemstvím, že bílí rafinovaný cukr způsobuje závislost, ztužené palmové tuky se rovnou ukládají a přemíra geneticky modifikovaných obilovin a lepku škodí. Nedělejte to svým dětem a dopřejte jim kvalitní výživné jídlo, tak aby ho dokázali opravdu cítit a vychutnávat.

Dítě je podle tčm třikrát jang

To znamená, že má v sobě mnoho horkosti, tepla. Dítě je živel, roste, vyvíjí se, potřebuje vybití ve formě pohybu. Kolikrát se už stalo, že někdo vaše dítě hodnotil jako hyperaktivní. Někdy dojde až k takovému extrému, že jsou mu předepsány psychofarmaka, která mají opravdu neblahý vliv na celé dětské tělíčko, ale i psychiku dítěte. Přitom řešení může být tak jednoduché. Zaprvé dopřejte svému dítěti pohyb, pohyb venku a za druhé zaměřte se na to jaké typy jídel svému dítěti podáváte. Jestli mají zahřívající nebo ochlazující povahu.

Můžeme pozorovat i stravu podávanou ve školkách. Většinou je složena z přemíry mléčných výrobků, pečiva, syrové zeleniny, ovoce jako banánů, citrusů, sladkého pečiva, cukru a tuku. Tato strava oslabuje slezinu, děti mohou být více nemocní, unavení, mít průjmy. Ztráta chuti k jídlu, bledost, kruhy pod očima to vše má také za následek oslabená slezina. Podle vzájemných vztahů Slezina oslabuje Plíce. To způsobuje, že plíce dostávají hodně Jin a vlhkosti (hlenů), objevuje se výtok z nosu atd.

Starší školní věk s sebou doprovází také mnoho problémů jako například s koncentrací, únavou, podrážděností… A opět řešení na tento problém, můžeme najít ve vhodné stravě!

Co tedy zvolit za potraviny?

Vhodné jsou potraviny prvku Země. Děti potřebují přirozeně sladké chutě, jelikož rozvíjí a vyživují tělo. Uvolňují napětí a hydratují tělo. Sladké tedy vytváří potřebnou rovnováhu. Zavlažuje a zároveň ochlazuje. Pokud děti nemají dostatek této chuti jsou velice neklidní a právě často až hyperaktivní.

Pokud chcete, aby vaše dítě bylo vyrovnané a zdravé připravujte mu vhodnou svačinu i s pitím. Zamezte tomu, aby si svačiny kupovalo samo. Protože dokonce i ve školách jsou automaty a bufety, kde kvalitní jídlo jen těžko seženete. Pokud je dítě nenásilně vedeno správným směrem, čím bude starší, tím si samo více uvědomí, co mu dělá dobře a co ne.

Nevhodné potraviny:

Sem se dají zařadit v podstatě všechny průmyslově vyráběné potraviny, které jsou zabalené a připravené k okamžité konzumaci. Nekonzumujte ty potraviny pokud ve složení najdete například některou z těchto složek:

  • ztužený palmový, palmojádrový, kokosový nebo rostlinný olej
  • bílý rafinovaný cukr
  • umělé sladidlo
  • aromata, příchutě
  • bílou pšeničnou mouku
  • pšeničný, kukuřičný, bramborový škrob
  • glukózový, kukuřično-glukózový, glukózo-fruktozový sirup atd.
  • invertní cukr

Hlavní pravidlo zní - Kupujete kvalitní, čerstvé suroviny a vařte domácí teplé a chutné pokrmy.

Pokud momentálně se svou ratolestí řešíte problém, co se týče třeba nadváhy, neprospívání, nesoustředěností nebo trávicími problémy je dobré navštívit praktika čínské medicíny. Dokáže přesně určit, co se v těle odehrává pomocí diagnostiky z jazyka nebo pulsové diagnostiky. Následně může doporučit vhodnou terapii formou fytoterapie, akupunktury nebo akupresury. Rovněž navrhnout vhodnou skladbu jídelníčku.

Jako příklad si můžeme uvést preparáty TČM, které mají harmonizační efekt na tělo a rovněž jsou vhodné pro posílení imunity. Mezi ně patří odvar Laodžan. Který bychom měli užívat jednou až dvakrát za rok i preventivně všichni.Laodzan

Nebo pilule Čchi, které pomáhají činnosti žaludku, střev a slinivky břišní. To tělu umožní zužitkovat a vstřebat všechny potřebné látka pro vývoj a obnovu buněk.pilule Čchi

 

Přejme vám pevné zdraví a mnoho úspěchu v nalezení toho nejvhodnějšího pro vás a vaše dítě.

V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit.

 

You have no rights to post comments