kraniosakrln osteopatiePři jakých problémech se kraniosakrální osteopatie používá?

kraniosakrální terapie je určena pro širokou škálu problémů u dětí i dospělých, včetně zácpy, syndromu dráždivého tračníku, záchvatů, skoliózy, migrény, poruchy spánku, astmatu, bolesti krku, zánětu dutin, poruchy čelistního kloubu, Menierovy choroby a ušních problémů, a u dětí s ADHD -  poruchou chování s hyperaktivitou, kteří zažili porodní trauma nebo poranění hlavy. Dále se doporučuje u dětské koliky, při potížích s kojením-sáním dítěte a poporodních potížích s kostmi a měkkými tkáněmi v oblasti hlavičky (léčba uvolňuje omezený pohyb a podporuje normální funkci nervového systému, stejně jako optimální proudění krve a lymfy). Dokáže řešit problémy historicky křičícího dítěte, které se po terapii okamžitě zklidní a od druhého dne má výrazně delší a klidnější spánek. Vhodná je také pro děti, které se špatně pohybově vyvíjí.

Co by se dalo očekávat od návštěvy praktika kraniosakrální osteopatie?

Na první návštěvě můžete být dotazováni na historii svých zranění a na okolnosti svého narození, kromě obvyklých otázek týkajících se vašich příznaků, anamnézy, životního stylu, apod. Jako součást fyzické zkoušky, terapeut může manipulovat s vašimi končetinami a zjistit jak je na tom vaše páteř, žebra a lebka a kde je omezený pohyb. Terapie zahrnuje jemnou praktickou manipulaci lebečních kostí a křížové kosti (kostrče), jakož i s dalšími omezenými částmi těla. Odborník může použít další manipulativní techniky, například, k uvolnění svalů kolem kloubů a páteře. Celkový efekt terapie může být velmi uklidňující. Někteří pacienti cítí příjemné brnění v celém těle během této léčby. Terapie trvá 45 minut až hodinu. Během léčby jsou pacienti plně oblečeni; v poloze na zádech.

Praktici kraniosakrální osteopatie používají, jak již bylo řečeno, své ruce k jemnému uvolnění bloků v pohybu lebečních kostí a přidružených měkkých tkání a ke stimulaci toku mozkomíšního moku, který omývá všechny povrchy mozku a míchy. Praktici věří, že narušení přirozeného rytmu centrálního nervového systému může být následkem trauma všech druhů, včetně porodního trauma, úrazu z dětství, automobilové nehody, i psychického trauma. 

Existují nějaké vedlejší účinky nebo stavy, při kterých je třeba se vyhnout kraniosakrální osteopatie?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky. Po ukončení terapie klient pociťuje lehčí únavu, která je známkou spuštění samoléčebných procesů v těle.

Eva Šlehoferová

Pro více informací k této metodě je možné kontaktovat naší certifikovanou terapeutku kraniosakrální osteopatie Evu Šlehoferovou, která se této metodě věnuje přes 10 let a dosáhla už mnoha pozitivních výsledků u pacientů postižených např.Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou.