Meridiánová sestava - zdravotní cvičení pramenící z moudrosti čínské medicíny.

Meridiánová sestava je soubor dvanácti forem, z nichž každá uvolňuje jednu z dvanácti akupunkturních drah (meridiánů) a posiluje orgán, který na dané dráze leží.dvanáct meridánů

Jednotlivé dráhy mají svůj pravidelný vnitřní a vnější průběh na základě tzv. orgánových hodin. Meridiánová sestava se cvičí v souladu s těmito po sobě jdoucími orgánovými hodinami, jelikož takto cirkuluje energie čchi v řádných drahách. Zprůchodňují se tedy nejdříve plíce, pak tlusté střevo, dále žaludek, slezina,...atd. 

Cvičení meridiánové sestavy se doporučuje pro celkovou obnovu, nastartování toku energie v jednotlivých drahách. Pravidelné cvičení této sestavy umocňuje přísun okysličené krve ke všem orgánům, aktivuje lymfatický systém a zejména doplňuje energii, přispívá k dobré náladě. 

Před samotnou sestavou je vždy nutné tělo připravit, tzv.qi gong rozcvičkou, která nastartuje tok energie čchi a krve. Po zahřátí těla následuje sestava, kterou se snažíme postupně dovést k dokonalosti tak, aby bylo možné si ji časem cvičit sám kdykoliv a kdekoliv.

prihlaskaPřihlásit se na cvičení Meridiánová sestava 

Meridiánová sestava zahrnuje tyto orgány (dráhy):

Začíná se dráhou plic a tlustého střeva (párový orgán): 

Plíce a tlusté střevo (03-05hod, 05-07hod)

element KOV, období PODZIM, emoce SMUTEK

Tchajjinová dráha plic na rukou

Dráha ovlivňuje: horní končetiny, hrudník, plíce, hrdlo a nos.

Plíce řídí pohyb vody, a proto mezi nejčastější patogeny patří přebytek tvorby hlenu, který se projeví ve formě sekrece z nosu, produktivního kašle, či jiných forem nachlazení).Časté jsou dechové potíže, bolesti v oblasti hrudníku, ramen a zad v závislosti na konkrétních projevech (plnost/prázdnota dráhy).Dráha plic má také vliv na kožní onemocnění, popř. spáleniny (poruchy kůže obecně).
Sídlo ducha PO - harmonizace jinového aspektu v těle.

Provádění cviku na uvolnění dráhy plic výrazně přispívá k pročištění a uvolnění samotného orgánu plic, které nám dle zásad TČM pomáhají vstřebávat energii čchi ze vzduchu.

Jangmingová dráha tlustého střeva na rukou

Dráha ovlivňuje: hlavu, ústa, zuby, tváře, jícen, horní končetiny.

Tlusté střevo čistí jedovaté látky z těla. Dráha silně ovlivňuje vstřebávání potravy. Vedle kručení a bolestí v břiše a poruchy stolice se při poruše tlustého střeva objevují také bolesti zubů, onemocnění dásní, rýma, krvácení z nosu, různorodé alergické projevy, záněty hrtanu, hltanu a jícnu, bolesti a poruchy hybnosti v rameni, paži a lokti.

Prováděním cviku podpoříme uvolněné proudění energie čchi v dráze, jež má silný protizánětlivý a relaxační účinek (uklidňuje ducha)

Žaludek a slezina/slinivka (07-09hod, 09-11hod)

element ZEMĚ, období POZDNÍ LÉTO, emoce: STAROST

Jangmingová dráha žaludku na nohou

Dráha ovlivňuje: hlavu, tváře, pusu, zuby, hrdlo, plíce, žaludek, střeva, dolní končetiny.

Žaludek má na starosti příjem a zpracování potravy, rovněž je jejím zásobníkem. Stará se o veškeré trávení, transport látek i tekutin.
Žaludek je ve filozofii tradičního učení považován za velmi důležitý, zejména pro jeho povahu ovlivnění ostatních orgánů. Porucha dráhy se projevuje zejména bolestmi hlavy, bolestmi zubů v dolní čelisti, krvácením z nosu, obrnami a bolestmi v tvářích. Na krku jsou to zejména zvětšené lymfatické uzliny, bolesti v oblasti krčních svalů a štítné žlázy. Také poruchy chuti, bolesti břicha, zvracení, poruchy trávení, vředové choroby a onemocnění prsní žlázy.

Prováděním cviku zvedáme energii čchi vzhůru (jangová dráha) a tím posilujeme i ostatní orgány a eliminujeme potíže na dráze.

Tchajjinová dráha sleziny na nohou

Dráha ovlivňuje:plíce, břicho, střeva, žaludek, slezinu, játra, urogenitální systém , dolní končetiny.

Dle TČM má slezina funkci řídit zažívání, přeměnu a dopravu výživných látek, vody a krve k jednotlivým orgánům. Slezina řídí ovládání krve a udržuje ji v cévách. Ovlivňuje měkké vazivo, podkoží a svalstvo udržuje vnitřní orgány ve své pozici, aby nedocházelo k jejich klesání a výhřezům. Má také vliv na imunitní systém. Stav sleziny se projevuje na rtech, jejím vývodem jsou ústa (často jsou prasklé koutky). V emoční rovině se nerovnováha na dráze projevuje obavami, zádumčivostí, stálým přemítáním a vracením se do minulosti.

Při plnosti dochází ke zvracení, nadýmání, říhání, bolestem hlavy s horečkou, vodnatému průjmu. U prázdnoty jsou pocity únavy končetin, neklid, nespavost, vodnaté otoky, modřiny!
Slezina - sídlo ducha YI - harmonizuje ostatní prvky.

Provádění cviku posilujeme i vlastní imunitu a tvorbu protilátek, posilujeme krev a její oběh.

Srdce a tenké střevo (11-13hod, 13-15hod)

element OHEŇ, období LÉTO, emoce RADOST

Šaojinová dráha srdce na rukou

Dráha ovlivňuje: srdce, centrální nervový systém a psychický stav, cévy, jazyk, rameno, paže, malíková strana ruky, hmat, střední ucho. Srdce je císař, nejdůležitější ze všech orgánů.

Srdce řídí krev, kterou dopravuje ostatním orgánům. Má vliv na cévní systém, tepelnou regulaci a imunitu. Vnějším vývodem je jazyk - co na srdci to na..., ovlivňuje emoční projevy i myšlenkové pochody. Je sídlem ducha Shen a jako císař vévodí ostatním orgánům. Plnost na dráze srdce se projevuje záněty v krku, pocitu vysušení a neuhasitelné žízně, bušením srdce, tlakem na hrudníku, bolesti v podpaží, pocity horka a pálení dlaní, třes končetin, žlutou barvou moče. Prázdnota energie srdce se projevuje srdeční arytmii,bušením srdce, nespavostí, pocením, podrážděností.Z emočního pohledu to jsou deprese, stavy sklíčenosti, nechuti do života, pocity méněcennosti. V opačném případě radost, kladné vyhlídky, motivace, plnění.

Prováděním cviku aktivujeme celou dráhu a uklidníme ducha Shen.

Tchajjangová dráha tenkého střeva na rukou

Dráha ovlivňuje:horní končetiny, záda, šíji, hrdlo, hlavu.

Funkcí tenkého střeva je oddělovat čisté od kalného. V praxi to znamená vstřebat energii z potravy (tj. zpracování výživných substancí (včetně tekutin) a transport odpadních látek do tlustého střeva ). Při jeho poruše dochází k zažívacím potížím, kručení v břiše, bolestem břicha, průjmům, či močové inkontinence (tekutiny). Tenké střevo ovlivňuje také kojení (tvorbu prolaktinu - laktace). Porucha na dráze se projevuje také bolestí zubů a dásní (oblast příjmu potravy).

Trpíte - li na žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, nevolností, pocitu hořké chuti v ústech, červená vám nos, pálí dlaně, máte zvýšeně citlivé klouby...to vše může mít příčinu v oslabeném tenkém střevu a tím i srdíčku (párový orgán). Cvičením dosáhneme rovnováhy a uvolníme stagnace proudění čchi na dráze.

Močový měchýř a ledviny (15-17hod, 17-19hod)

element VODA, období ZIMA, emoce STRACH

Tchajjangová dráha močového měchýře na nohou

Dráha ovlivňuje: hlavu, šíji, záda, hýždě, dolní končetiny. Dále pak vnitřní orgány tzv. SHU body - body jednotlivých orgánů nacházející se podél páteře, kudy dráha vede.

Funkcí močového měchýře je vylučování moče, a tím má vliv na vodní a minerální rovnováhu v těle. Dráha je nejdelší a ovlivňuje i ostatní orgány, které lze skrze tuto dráhu stimulovat. Podle tradiční medicíny má močový měchýř také vliv na pohlavní funkce a psychiku. Při poruše na dráze dochází k poruchám vodního hospodářství, tj. i močení, dochází k četným otokům. Dále k bolestem hlavy, šíje, zad (poruchám páteře).

Cvik uvolňuje celou dráhu a má významný protibolestivý efekt.

Šaojinová dráha ledvin na nohou

Dráha ovlivňuje:hrdlo, plíce, břišní a urogenitální orgány, dolní končetiny.

Podle tradiční medicíny pochází z ledvin vrozená energie ťing jež je základem síly a hmoty, z níž se člověk rodí, žije a sám může plodit. Při vyčerpání této energie nastává smrt.

Ledviny řídí vodní a minerální hospodářství - ovlivňují kosti, vlasy, uši, pohlavní orgány. Při jejich poruše dochází k řídnutí kostí, vzniků zubních kazů, poruchám krevního tlaku, předčasnému stárnutí, šedivění vlasů, špatnému hojení zlomenin, otokům, průjmu, plynatosti, šumění v uších, zánětům středního ucha, poruchy sluchu. Ledviny ovlivňují FERTILITU-plodnost, menstruaci, sexuální apetit. Ledviny mají ve vztahu k srdci vztah BABIČKY - tzv. hasí žár srdce a srdce na oplátku ledviny zahřívá) - porucha tohoto vztahu se často projevuje návaly (např. v klimakteriu)

Ledviny a ming- men

Životní síla ming-menu je jakýmsi zahřívačem (jangem) ledvin. Tento oheň je kořenem dvanácti drah čchi, je základem pěti orgánů cang (jinové orgány) a šesti orgánů fu (jangové, duté orgány), branou dechu a pramenem tří zářičů. Nazývá se i duchem těla, který ochraňuje před škodlivostí, odpovídá za rozmnožovací a funkce a sexuální chování.
Sídlo ming.men je mezi ledvinami, přirovnává se k děloze (zvláštní orgán).4
Ledviny a duch ZHI - jinový aspekt ducha ledvin (chladný, voda).

Cvikem na uvolnění dráhy vyživujeme celou dráhu včetně jejího ducha a životní esence.

Perikard a trojitý ohřívač (19-21hod, 21-23hod)

element OHEŇ, období LÉTO, emoce RADOST

Ťuejinová dráha osrdečníku (perikardu) na rukou

Dráha ovlivňuje: cévní systém a horní končetiny

Osrdečník neboli obal srdce ochraňuje srdce před přímým působení patologických energií (horkem, chladem a podobně). Má vliv na nervovou a duševní aktivitu. Její poruchy se projevují zejména neklidem, úzkostí, stavy pomatenosti, dále poruchami sexuální aktivity.
Osrdečník ovlivňuje cévní systém, což se může projevit také jako angina pektoris, bolestmi končetin na podkladě cévních spazmů. Dráha patří pod element ohně, a tak je svázána se stejnými vlastnostmi jako dráha srdce a tenkého střeva.

Provádění cviku dochází k celkové harmonizaci a tzv. vyrovnání obou hemisfér

Šaojangová dráha tří zářičů na rukou

Dráha ovlivňuje:oči, uši, oblast ramenního pletence, ramena, lokty. Dále přijímání, trávení a vyprazdňování

Tři ohřívače (zářiče, ohně) symbolizují horní, střední a dolní část trupu s příslušnými orgány.

Funkcí trojitého zářiče je přepravovat prvopočáteční čchi (ťing), která je podkladem pro činnost všech orgánů. Zářiče rovněž spravují distribuci tělesných tekutin, čchi a krve.Podle jednotlivých úseků (zářičů) se lokalizují i případné potíže. V horním zářiči dochází při její poruše ke kašli, dušnosti, poruchám plic a srdce. Ve středním zářiči k zažívacím poruchám nadýmání, zácpě, kručení ve střevech, průjmům. U dolního zářiče k poruchám funkce močového a pohlavního ústrojí, poruchám močení, potížím s vytlačováním stolice, průjmům. U poruch z plnosti jsou to zejména otoky a bolesti hrdla, střídání pocitů chladu a horka, hučení v uších, nedoslýchavost, choroby dolní čelisti, otoky v podpaží, dušnost, potíže s močením. Při prázdnotě hučení v uších, závratě, spontánní pocení. Někdy se tato dráha přiřazuje k funkci míchy. Ledviny mozek, děloha - ming-men.

Provádění cviku dochází k celkové harmonizaci a tzv. vyrovnání obou hemisfér.

Žlučník a játra (23-01hod, 01-03hod)

element DŘEVO, období JARO, emoce HNĚV

Šaojangová dráha žlučníku na nohou

Dráha ovlivňuje:uši, oči, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny

Funkcí žlučníku je uchovávání a vylučování žluče, která napomáhá trávení. proto při jeho poruchách dochází k nadýmání, průjmům, pocitu hořkosti v ústech, zvracení. Z psychických vlastností mu patří rozhodnost, odvaha. Poruchy žlučníku a jeho dráhy se projeví zejména nespavostí, depresemi, bolestí hlavy, závratěmi, poruchami sluchu, zněním v uších, bolestmi očí a bolestmi a poruchami v oblasti dráhy, dále poruchami periferních nervů, šlach a svalstva. Dochází ke křečím svalů, nebo naopak k jejich ochabnutí.

Provádění cviku posiluje pružnost a sílu šlach a vazů. Dráha žlučníku a jater vytvářejí spolu spojení motivace a činorodosti - silný jang.

Ťuejinová dráha jater na nohou

Dráha ovlivňuje:postranní části trupu, játra, žlučník, slinivka, urogenitální orgány

Játra vykonávají důležité funkce související s čerpáním a distrubucí čchi. Jsou zodpovědné za chování krve i tělesných tekutin. Játra vylučují žluč, potřebnou pro trávení tuků. S funkcí jater jsou úzce spojovány alergické stavy - stav se projeví na očích - vývodu jater.Nedostatek energie na dráze se projevuje sklonem k depresím, při plnosti člověk snadno upadá do hněvu (jang stoupá nahoru). S játry je spojená činorodost, plánování, motivace. Se žlučníkem zase rozhodnutí. Lidé mající energii jater v nadbytku jsou netrpěliví, sexuálně náruživí, sebevědomí a sebejistí. Ti, kteří mají nedostatek energie jater, trpívají nechutenstvím, degenerativními chorobami, kožními alergickými projevy, poruchami látkové výměny. Mají poruchy spánku, poruchy imunity. Jsou nerozhodní, bázliví, trpí depresemi.Onemocnění jater se mohou projevit také závratěmi, mžitky před očima, očními poruchami, pocity plnosti a tlaku pod žebry, bolesti v oblasti jater, předrážděností a vznětlivostí, náchylností k hněvu, silnými bolestmi hlavy, někdy i křečemi svalstva, poklesu dělohy - špatné vyživení sleziny, která orgány “drží na svém místě”.
V játrech sídlí duch HUN (dětství, zrození, rozpínání)

Cvičení uvolňuje napětí na dráze a povzbuzuje ducha.

Nejdůležitější věc při cvičení čchi-kungu nejsou samotné formy, ale spíše teorie a princip každé z forem, které tvoří kořen. Jakmile dojde k pochopení čchi-kungu, pak je možné používat svou Yi (mysl) k vedení své Čchi, aby cirkulovala a dovedla vás ke zdraví. 

Máte-li chuť začít dělat něco pro své zdraví, doporučujeme vyzkoušet si čchi-kung, chvíli setrvat a pak sám posoudit, zda Vám toto cvičení něco přineslo. :)

 „Zdraví je stav, kdy se cítíme dobře tělesně i duševně a proto je nutné dbát nejenom na hygienu těla, ale i na čistotu srdce a jasnost mysli.“

Individuální lekce 2020/2021:

Které dny:  Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek 17:00-18:00 / 18:00-19:00

Cena kurzu: 1h/300kč lekce 

(permanentka možná, náhrada lekce možná, omluvy alespoň 2 hodiny před lekcí nejpozději, jinak lekce propadá)

Kontakt: 775171718 Martina

Místo konání: Centrum Čínský Lékař

Co na sebe: pohodlné oblečení, pohodlná obuv či na boso, příp.vodu s sebou

Skupinové lekce: říjen, listopad 2020 (nejméně 2 osoby přihlášené) 1h/200kč/os. Den a čas stejné jako u individuálek.

Ing.Martina Kupcová – fakta z biografieProfil

Od roku 2009 se zabývám seberozvojem a čínskou medicínu beru jako součást své cesty, která se prohloubila do tajů taoismu a tradiční východní léčby. 

V rámci centra ČL cvičím čchi kung a tchaj-ťi čchi kung, jež jsem prohloubila studiem Trenérské školy tchaj-ťi a qi gong – licence B (II), Taichi Asociace ČR, z.s. ve spolupráci s FTVS UK. Zároveň jsem vystudovala na 1.škole tradiční čínské medicíny obor akupunktura a snažím se své poznatky implementovat do lekcí, které jsou lehce poznamenané i fyzioterapií, akupresurou, atp. Mou zálibou je i dietetika, která je nezbytnou součástí cvičení a občas jsou mé lekce spestřeny i malou inspirací pro klienta. 

Mým prvním učitelem tchaj-ťi/čchi kung byla ruská lektorka Tatiana Šemetová a dále pak např. Lenka Ryšková, Ing.arch.Otakar Chochola v rámci trenérské školy Tchaj-ťi a čchi kung, kde jsem zároveň v rámci školení trenéru licence B na FTVS UK získala vědomosti týkající se dalších příbuzných témat, která vysvětlují východní cvičení i z pohledu západního přístupu ke cvičení. V rámci kurzů tedy učím nejenom východní styl cviků, sestavy, atd., ale zaměřuji se i na fyziologickou část člověka, jeho možnosti, abychom docílili správného držení těla, správných návyků postoje, chůze, rozsahu, atd., protože jedině tak lze uvolnit průtok energie v těle. V současné době se tedy věnuji především individuálním lekcím, které mi umožňují pracovat s klientem více do hloubky.

Vzhledem k tomu, že čchi kung a tchaj-ťi jsou příbuzné, ale né zcela stejná cvičení, obě mohou přinést člověku jiné výhody. A proto je dobré se předem poradit jaké cvičení bude pro vás vhodnější. Ba dokonce zda nebude lepší začít kompenzačním cvičením.

 Pravidelné kurzy mě osobně velice pomohli např.s tímto:

  • Zdokonalila se mi koncentrace - lépe se soustředím
  • Jsem více spojená se svým tělem - navzájem komunikujeme
  • Jsem více spojená s intuicí - což mi pomáhá po všech stránkách
  • Nepodléhám tolik toku myšlenek, jež mě dřív vyčerpávaly
  • jsem více fit po fyzické i psychické stránce - jsem dlouhodobě zdravá

Čínské cvičení čchi kung vřele doporučuji všem, kteří chtějí pečovat o své zdraví, zdraví svých orgánů, posílit jejich funkci, tok, ale také těm, kdo chtějí změnit něco ve svém životě a stále se to nevede, např. kvůli přemítání, negativnímu myšlení, domněnkám,.. těm, kteří se chtějí více uzemnit, nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Těm, kteří se chtějí zpřítomnit a nalézt tak vnitřní klid, kultivovat mysl, posilovat duši, protáhnout tělo, relaxovat a zapomenout na stres. 

Vždy budu ráda, když na mou lekci přijde někdo nový a zkusí si čchi kung na vlastní kůži, aby sám posoudil, zda je to cvičení, které hledali. Zda je to aktivita, kterou chtějí strávit čas pro sebe...čas, který všichni tak nezbytně potřebujeme, ale nedopřáváme si.

Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mail adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle: 775 171 718

 

Mám zájem